„Dzūkų kalendoriaus“ pristatymas Veisiejų regioniniame parke

, Zigmas Pūkelis
„Dzūkų kalendoriaus“ pristatymas Veisiejų regioniniame parke

Juozas Žitkauskas.

Praėjusį penktadienį, gruodžio 1 d., Veisiejų regioniniame parke vyko kraštiečio, aktyvaus visuomenininko ir poeto Juozo Žitkausko sudaryto naujo 2018 metų „Dzūkų kalendoriaus“ pristatymas.
Šį renginį gražia liaudies daina pradėjo Veisiejų regioninio parko direktorė L. Žukauskienė. Renginį vedė Veisiejų regioninio parko darbuotoja E. Baliutienė. Ji pabrėžė, kad 2018-ieji bus pirmi metai, kai dzūkai turės savo kalendorių.
J. Žitkauskas šį vakarą kalbėjo dzūkiškai. Jis papasakojo, kad per tris dienas, praleistas mūsų krašte, naują „Dzūkų kalendorių“ pristatė net septynis kartus. Juozas teigė, kad jam labai patinka kalendoriai ir be jų negalėtų gyventi, nes pasiklystų laike. Juozo namuose visur, kur tik yra laisva vieta, kabo kalendoriai. Kartą nuėjęs į parduotuvę jis pamatė, kiek yra daug prastų ir nykių kalendorių ir nutarė padaryti gerą kalendorių. Kadangi J. Žitkauskas užkietėjęs dzūkas ir Dzūkijos patriotas, tai negalėjo būti joks kitas kalendorius kaip Dzūkų. Prieš įgyvendindamas šią idėją jis nutarė, kad kalendoriuje negali būti bendrinės lietuvių kalbos, jis turi būti sieninis. Jame taip pat yra dzūkiškų žodžių žodynėlis ir dzūkiškų valgių receptai. Žodynėlį sudarė A. Leskauskaitė, receptus pateikė M. Marcinkevičienė. Taip pat kalendoriuje surinkti dzūkai jubiliatai – net trys šimtai žmonių. Paminėti ir tie, kurie krauju nėra dzūkai, bet Dzūkijoje gyveno ar gyvena, dirbo ar dirba, ar kaip nors kitaip yra susiję su Dzūkija. Taip pat kalendoriuje surašyti beveik visi Dzūkijoje 2018 metais vyksiantys renginiai. Tik Druskininkai ir Alytaus rajonas kažkodėl neatsiuntė renginių sąrašo. Tad minėtas miestas ir rajonas tarsi iškrenta iš šio kalendoriaus.
Kalendorius papuoštas daugybe kokybiškų gražių Dzūkijos vietovių fotografijų. Tai – Vilniaus, Merkinės, Alytaus, Pivašiūnų, Perlojos, Mardasavo, Rudaminos, Punsko, Balbieriškio, Kapčiamiesčio ir kitų miestų bei miestelių nuotraukos. Juozas Žitkauskas juokaudamas aukštaičius vadino rytų dzūkais, nes aukštaičiai dzūkus pavadina pietų aukštaičiais. Jis labai šiltai ir jautriai kalbėjo apie dzūkų tarmės sugrįžimą į gyvenimą. Matėsi, kad Juozui tai iš tikrųjų rūpi kaip dideliam Dzūkijos patriotui. J. Žitkauskas pagrįstai didžiuodamasis teigė, kad kiti Lietuvos regionai tokio kalendoriaus neturi.  
L. Žukauskienei sudainavus dar vieną liaudies dainą J. Žitkauskas skaitė savo dzūkiškai parašytus eilėraščius, nes ar gali Juozas kitaip rašyti? Taip pat svečias pasidalino su susirinkusiais džiugia naujiena – kitų metų pradžioje pasirodys nauja jo poezijos knyga. Turbūt nereikia aiškinti, kokia tarme ji bus parašyta.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.