Dzūkų žinios

Lazdijų informacinis portalas, naujienos

Politika

Ausmai Miškinienei – didmiesčio mero alga

Lazdijų rajono merės atlyginimas vos 19 eurų mažesnis už vieno iš geriausiu laikomo šalies mero Visvaldo Matijošaičio atlyginimą.

Ar galėtumėte patikėti, jog nedidelio rajono savivaldybės meras uždirba beveik tiek pat, kiek sostinės ar kito didžiojo Lietuvos miesto vadovas?
Paradoksalu, bet tai tiesa. Neseniai portalo 15min.lt paskelbtoje informacijoje pateikti faktai byloja apie tai, jog, pagal Lietuvos įstatymus, merų atlyginimai beveik nepriklauso nuo to, kokio dydžio savivaldybei jie vadovauja ir kiek gyventojų joje gyvena. Todėl gali būti, jog Lazdijų merė A. Miškinienė uždirbs tiek pat, kiek Šiaulių ir Panevėžio miestų merai. O Lazdijų rajono gyventojams merės alga kainuos 25 kartus brangiau nei vilniečiams.

Keista metodika
Mero atlyginimo skaičiavimo metodika nuo miesto politikų nepriklauso: mero algos koeficientas 19 nustatytas Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme. Koeficientas dauginamas iš bazinės algos dydžio, kuris nuo sausio 1-osios yra 173 eurai.
Tad iki mokesčių, pavyzdžiui, Vilniaus mero atlyginimas yra 3287 eurai, o į rankas Remigijus Šimašius gaus 2187 eurus. Meras jau turi 10 metų tarnybos Lietuvos valstybei stažą, todėl jam mokamas 10 proc. priedas. Vilnius – didžiausia Lietuvos savivaldybė pagal gyventojų skaičių. Statistikos departamento duomenimis, nuolatinių gyventojų Vilniuje (deklaravusių čia savo gyvenamąją vietą) yra apie 550 tūkst., tačiau nuolat gyvenančių priskaičiuojama gerokai daugiau – apie 620 tūkst.
Tad nors plotu Vilniaus savivaldybė negali lygintis su kaimynine Vilniaus rajono savivaldybe, atsakomybės sostinės meras turi gerokai daugiau. Tačiau Vilniaus rajono merė Marija Rekst uždirba daugiau nei jos kolega iš sostinės. Jos darbo užmokestis, kaip nurodoma savivaldybės svetainėje, neatskaičius mokesčių šių metų pirmą ketvirtį vidutiniškai siekė 4207 eurus, tad į rankas ji gauna apie 2500 eurų, nes jai priskaičiuojamas 29 proc. priedas už ištarnautus metus.

Atlyginimų skirtumai nedideli
Tačiau kaip rodo savivaldybių interneto svetainės, būti didžiausių savivaldybių pagal gyventojų skaičių ar plotą vadovais finansiškai tikrai nėra naudingiausia. Birštono savivaldybė nurodo, kad merės Nijolės Dirginčienės darbo užmokestis į rankas siekia 2186 eurus (neatskaičius mokesčių yra apie 3600 eurų), tad euru mažiau nei R. Šimašiaus, o Birštone gyvena vos 5,3 tūkst. gyventojų.
Panašų atlyginimą gauna ir kaimyninio Druskininkų kurorto meras Ričardas Malinauskas – „ant popieriaus“ jo uždarbis siekia 3675 eurus, tiesa, šioje savivaldybėje gyventojų yra daugiau nei keturis kartus daugiau – apie 22,3 tūkst.
Kauno mero Visvaldo Matijošaičio atlyginimas, Kauno savivaldybės atstovų teigimu, 2015–2017 m. buvo 1884 eurai į rankas, o nuo 2018 m. kiek padidėjo, nes meras įgijo darbo valstybės tarnyboje stažą, todėl dabar uždirba 2068 eurus.
Klaipeda.lt svetainėje nurodoma, kad mero Vytauto Grubliausko atlyginimas pirmąjį šių metų ketvirtį neatskaičius mokesčių siekė 3747 eurus. Šiaulių meras Artūras Visockas uždirbo 3386 iki mokesčių, tiek pat gauna ir Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas. Miesto interneto svetainėje nurodoma, kad į rankas jis uždirba 2048 eurus.

Tvirtins A. Miškinienės algą
Artimiausiame Lazdijų rajono savivaldybės tarybos posėdyje turėtų būti patvirtintas merės A. Miškinienės atlyginimo dydis.
Pagal aukščiau minėtą įstatymą, A. Miškinienės atlyginimas turėtų siekti apie 3392 eurus prieš mokesčius, o į rankas Lazdijų merė turėtų gauti apie 2047 eurus. Atlyginimą sudaro: pagrindinė suma – 3200,6 Eur ir 6 proc. priedas už tiek pat metų darbą valstybės tarnyboje.
Taigi, A. Miškinienės alga bus tokio paties dydžio, kaip ir keturis-penkis kartus didesnių Šiaulių ir Panevėžio miestų savivaldybių vadovų atlyginimai.
Kad tokia merų atlyginimo skaičiavimo tvarka yra netobula ir socialiai neteisinga, įrodo paprastas skaičiavimas – kiek vienam savivaldybės gyventojui kainuoja mero alga.
Pavyzdžiui, beveik 100 tūkst. gyventojų turinčio Panevėžio mero algai kiekvienas miestelėnas per mėnesį turi skirti šiek tiek daugiau nei 3 eurocentus, o penkis kartus mažiau gyventojų turinčio Lazdijų rajono piliečiui merės atlyginimui teks paaukoti net 16 eurocentų.
Merų atlyginimai mokami iš savivaldybių biudžetų, kurių didžiąją dalį sudaro gyventojų pajamų mokesčiai.

1 COMMENTS

Comments are closed.

%d bloggers like this: