Akcija priminė apie mažus įpročius, kurie lemia didelius pokyčius

, Sigita Vaitkevičė
Akcija priminė apie mažus įpročius, kurie lemia didelius pokyčius

Užvakar prekybos centre „Aibė“ pasitikrinti savo sveikatą galėjo ir centro lankytojai, ir darbuotojai.

Vakar dažnas rajono savivaldybės pastato koridoriuose sutiktas administracijos  darbuotojas segėjo raudoną širdelę. Tai buvo ženklas, jog jis dalyvavo Lazdijų visuomenės sveikatos biuro surengtoje akcijoje Pasaulio širdies dienai paminėti.
 
Patikrinti 64 rajono gyventojai
Kaip „Dzūkų žinių“ redakcijai sakė kartu su savo vadovaujamo visuomenės sveikatos biuro darbuotojomis atvykusi ir joms rajono savivaldybės administracijos darbuotojų sveikatą tikrinti padėjusi direktorė Ramutė Kunigiškienė, šių metų Pasaulio širdies dienos devizas yra: „Maži įpročiai lemia didelius pokyčius“. O kad tai tiesa, gali pasakyti kiekvienas, kuris gydytojų rekomenduotas arba draugų patartas jau pakeitė savo gyvenimo įpročius: pasirinko sveikesnę mitybą, pradėjo reguliariai sportuoti, atsisakė žalingų įpročių, ypač – rūkymo. 
Vakar ryte, nuo 9 iki 11 valandos, pagrindinius širdies veiklą rodančius parametrus pasitikrino 43 rajono savivaldybės administracijos darbuotojai. Dar 21 rajono gyventojas buvo patikrintas užvakar Lazdijų prekybos centre „Aibė“. Kaip sakė Ramutė Kunigiškienė, kiekvienas, žinojęs apie akciją ir besidomintis savo sveikata, turėjo progą tai padaryti. Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai kiekvienam akcijos dalyviui matavo arterinį kraujo spaudimą bei specialiomis svarstyklėmis atliko kūno masės analizę: kūno masės indeksą, raumenų, išorinių bei vidinių riebalų kiekį, procentinę kūno skysčių išraišką, kaulų masės kiekį, minimalią dienos kalorijų normą. Visus labiausiai dominęs parametras – biologinis amžius pagal medžiagų apykaitą. Kaip sakė Ramutė Kunigiškienė, labiausiai dėl savo sveikatos džiaugėsi tie, kurie sužinojo, jog jų biologinis amžius yra keliais ar net keliolika metų jaunesnis, nei yra iš tikrųjų. Tačiau sunerimti turėjo tie, kurie  sužinojo atvirkštinį rezultatą, kad jų biologinis amžius yra gerokai vyresnis. O tokių buvo. Visiems, susirūpinusiems savo sveikata, buvo išdalinta speciali medžiaga su nuorodomis, kaip maitintis ir kokių kitų priemonių imtis, kad iki reikiamos normos būtų atstatyti kūno „parametrai“. 
 
Lietuvoje – katastrofiška situacija
Pasaulio širdies diena, pasak Ramutės Kunigiškienės, ne vienkartinė akcija. Pasaulinės širdies federacijos iniciatyva kasmet nuo 1999 metų ji rugsėjo 29 dieną minima visame pasaulyje.  Tą dieną visuomenei dar kartą primenama apie širdies ligas sukeliančius rizikos veiksnius, apie sveiką gyvenseną. Širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirtingumo priežastis pasaulyje. Dėl šios priežasties kasmet miršta 17,5 mln. žmonių, arba 31 proc. visų mirčių pasaulyje. Europos mokslininkų duomenimis, situacija Lietuvoje yra dar sudėtingesnė – nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų miršta beveik dvigubai (56 proc.) daugiau gyventojų, negu vidutiniškai Europos šalyse senbuvėse. Todėl Pasaulinė širdies federacija ragina keisti savo įpročius, kad kuo ilgiau išliktume sveiki. Juk yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, kuriuos galime kontroliuoti vien savo gyvensena: fiziniu aktyvumu, subalansuota mityba, atsisakydami tabako.
 
Tiems, kurie nori būti sveiki
Rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Ramutė Kunigiškienė visiems, kurie nori būti sveiki, patarė nors 30 minučių aktyviai judėti per dieną, nes tai gali padėti išvengti širdies infarkto ir insulto. Fizinis aktyvumas turi tapti įprasta gyvenimo dalimi. Jis taip pat yra puikus būdas atsikratyti streso ir kontroliuoti savo svorį, nes šie veiksniai daro įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Ji atkreipė dėmesį ir į subalansuotą mitybą. O tai reiškia, jog reikia valgyti daug šviežių vaisių ir daržovių, įvairių grūdų produktų, liesos mėsos, žuvies, žirnių, pupelių, lęšių, saikingai vartoti perdirbtus maisto produktus, kuriuose dažnai yra daug druskos, cukraus, vengti  alkoholio.  Gerti pakankamai vandens. Tiems, kam buvo nustatyta mažesnė nei pagal normą priklauso procentinė kūno skysčių išraiška, R. Kunigiškienė rekomendavo kasdien gerti po ketvirtį stiklinės vandens likus pusvalandžiui iki kiekvieno valgymo, o vėliau šį kiekį didinti iki vienos stiklinės vandens tuo pačiu metu. Konsultuodama akcijos dalyvius, atkreipė jų dėmesį, jog atsisakius rūkymo, širdies ir kraujagyslių ligų rizika per metus sumažėja per pusę. Nuolatinis buvimas prirūkytoje patalpoje taip pat ženkliai padidina širdies infarkto riziką.
Apibendrindama akcijos, skirtos Pasaulio širdies dienai paminėti, rezultatus mūsų rajone, Ramutė Kunigiškienė sakė, jog rajono savivaldybėje, kaip ir visoje Lietuvoje, o gal ir visame pasaulyje, vyrai savo sveikata domėjosi žymiai mažiau nei moterys: iš 43 pasitikrinusių savo sveikatą darbuotojų vyrai buvo vos trys. Beveik 100 proc. pasitikrinti atėjo rajono savivaldybės administracijos Finansų, Socialinės paramos bei Buhalterinės apskaitos skyrių darbuotojos. 
Visuomenės sveikatos biuro darbuotojų prisegtos mažos širdelės kiekvienam, pasitikrinusiam vakar savo sveikatą,  priminė apie pagrindinį mūsų kūno organą, kuriuo rūpinamės vis dar nepakankamai.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.