Apie tai, kaip per metus pasikeis Lazdijai — iš savivaldybės mero A. Margelio lūpų

, Sigita Vaitkevičė
Apie tai, kaip per metus pasikeis Lazdijai — iš savivaldybės mero A. Margelio lūpų

Lazdijų rajono meras Artūras Margelis: ,,Rajonas mažėja. Tačiau netikiu, kad tai tęsis amžinai. Sakoma, kad žuvis ieško kur giliau, o žmogus – kur geriau. Ateis laikas, ir žmonės atras Lazdijus.''

Šiandien kiekvienas rajono miestas ar miestelis, didesnis kaimas ar gyvenvietė gali džiaugtis Europos Sąjungos, LR Vyriausybės bei savivaldybės lėšomis finansuojamais įgyvendintais ar dar tik planuojamais įgyvendinti  projektais.  Beveik visų jų pradžia – nuo idėjos iki įgyvendinimo – rajono savivaldybėje. Kas padaryta – matome, o kas planuojama? Rajono gyventojams tai itin aktualu, ypač – jei darbai yra planuojami jų kaime, jų seniūnijoje. Apie tai, kas rajone nutiks per artimiausius vienerius metus, mintimis paprašėme pasidalinti rajono savivaldybės merą Artūrą Margelį.
 
– Mere, pradėkime kalbėtis nuo to, ar Jūsų nebaugina spartus rajono gyventojų skaičiaus mažėjimas? Ar neatrodo, jog greitai nebebus ne tik kam džiaugtis tų projektų vaisiais, bet ir kam juos rengti? 
– Rajonas mažėja. Tačiau netikiu, kad tai tęsis amžinai. Sakoma, kad žuvis ieško kur giliau, o žmogus – kur geriau.  Ateis laikas, ir žmonės atras Lazdijus. Ne tik poilsiui, bet ir, dažnai sakau, nuolatiniam gyvenimui.  Noriu dar kartą priminti, jog nė vienoje Lietuvos savivaldybėje nėra tiek renovuotų mokyklų, kultūros namų, bibliotekų, vaikų darželių. O renovuoti pastatai  reiškia, kad ten ne tik šilta ir jauku mokytis, dirbti, bet ir tai, kad išlaikymas tokių pastatų žymiai pigiau kainuoja. Mūsų rajone gal ir yra užsilikusi nerenovuota mokykla, kur vaikai žiemą sėdi su paltais. Tačiau kituose rajonuose, patikėkite, tokių yra dauguma.  Projektų lėšomis mokykloms perkame baldus, kompiuterius, kitą įrangą. Žinoma, čia galima vardinti visą dieną, tačiau esmė yra ta – nenuleidžiame rankų ir tikime, jog rajonas atsigaus, gyventojų bus daugiau. Atsiras ir darbo vietų, kurios, manau, yra pagrindinė priežastis bėgti ne tik į gretimas savivaldybes, bet ir į užsienį...
 
– Gal prisimintumėte  keletą pastaruoju metu įgyvendinamų projektų ar atliktų darbų, kurie tiesiogiai būtų susiję su darbo vietų kūrimu?
– Baigiami  Mockavos terminalo statybos darbai. Su Mockava mes visuomet siejome dideles viltis dėl naujų darbo vietų. Tiesa, jų gal ir nebus tiek daug kaip tikėjomės, tačiau terminalas dar plėsis ne vienerius metus, manau, kad ir darbo rankų paklausa jame didės. Juo labiau, kad terminalas dirbs visą parą. Jau dabar tai – didelės svarbos objektas, tačiau jo reikšmė, pradėjus jam veikti visu pajėgumu, manau, tik augs. Turiu omenyje jo svarbą ne tik mūsų savivaldybei, bet ir tarptautiniu mastu. 
Vėl prakalbome apie inkubatoriaus statybos atnaujinimą. Nors, kaip ir Mockavos atveju, tai yra privačios, ne savivaldybės lėšos, tačiau ir inkubatoriuje, Janaslavo kaime, dirbs mūsų rajono žmonės. Pagal turimas galimybes norintieji galės dirbti ir savo ūkiuose – auginti dedekles ir tiekti inkubatoriui kiaušinius. Kiek žinau, inkubatoriaus statyba sustojo dėl to, jog keičiasi savininkai. Tačiau, turimomis žiniomis, darbai vėl juda,  ateina investuotojai iš Olandijos. Tiesa, lazdijiečiams tai nėra aktualu – jiems svarbiausia čia turėti darbą. 
Šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje pagaliau pradėsime vieno daugiabučio – 7 butų namo statybą socialiai remtiniems rajono žmonėms.  Namas iškils patogioje vietoje, Gustaičio gatvėje, netoli mokyklos parko ir gimnazijos.
Jau pradėjome naujojo priešgaisrinės tarnybos pastato statybą Aštriojoje Kirsnoje. Projektas bus įgyvendinamas Lietuvos–Lenkijos programos lėšomis. Šįkart turime du projekto partnerius – Lenkijoje ir Varėnos savivaldybėje. Mes už mūsų daliai pagal šį projektą tenkančias lėšas pirksime naują gaisrų gesinimo automobilį ir pastatysime pastatą patogesnėje vietoje, Aštriosios Kirsnos gyvenvietės centre. Šis projektas skirtas geresnių darbo sąlygų sukūrimui, tai reiškia – žmonių pritraukimui čia dirbti. 
 
– Žmonės, gyvenantys kaimuose, skundžiasi, kad tik į Lazdijus ypač daug investuojama, tik rajono centras visaip gražinamas, o kaimai lieka nuskriausti. ...
– Jau minėjau apie rekonstruotus kaimuose esančių mokyklų, kultūros namų, bibliotekų pastatus.  Šiemet Europos Sąjungos lėšomis kartu su Lazdijų kultūros centru  pradėsime Kučiūnų, Krikštonių ir Rudaminos ( buvusio mokyklos pastato) kultūros namų rekonstrukciją. Naujai įrengsime Šeštokų mokyklos stadioną, kuriame numatyta ir lauko estrada – kultūrinius renginius mėgstantiems šio krašto žmonėms toks objektas tiesiog būtinas. Artimiausiuose planuose yra numatyta ir Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos sporto salės vidaus rekonstrukcija, Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos vidaus  patalpų rekonstrukcija. Projekto lėšomis pastatysime stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę Seirijuose. Patalpų vidaus remontas  bus atliktas Aštriosios Kirsnos, Seiliūnų ir Metelių bibliotekose. Jose taip pat bus atnaujintos  šildymo sistemos, nupirkti nauji baldai. Gerės ir rajono keliai. Apie kelio nuo Seirijų miestelio Dusios ežero link, pro Žagarių, Nakrūniškės, Straigiškės kaimus,  asfaltavimą, kurį atliksime rajono savivaldybės lėšomis,  spaudoje jau esu minėjęs. O projekto lėšomis šiais metais toliau asfaltuosime kelią aplink Dusios ežerą, pro Kryžių bažnyčią. Šiemet planuojame išasfaltuoti dar maždaug 1,5 kilometro šio  itin dažnai rajono gyventojų ir svečių naudojamo kelio.  Pagaliau reikia paminėti ir viaduko per geležinkelio bėgius Šeštokuose statybą, kuri jau pradėta.  Darbas sudėtingas ir brangus, daug laiko ir pastangų kainavo, kol dėl jo statybos derėjomės su „Lietuvos geležinkeliais“, su LR susisiekimo ministerija. Šeštokai, šimtą metų gyvenantys prie geležinkelio, prie to jau yra įpratę. Tačiau toks eismo intensyvumas, koks yra numatytas pradėjus traukiniams važinėti tarptautiniais maršrutais,  darė per miestą einančius bėgius itin nesaugius. Todėl pagaliau gavome europinį  viaduko statybos finansavimą. Šiemet darbus pradėjome, šiemet ir baigsime. 
 
– Pakalbėkime apie Lazdijus – rajono centrą.  Čia, ko gero, darbų numatyta dar daugiau? 
– Lazdijai – rajono centras, čia įsikūrusios  įstaigos, kurių paslaugomis naudojasi visos savivaldybės gyventojai. Šis miestas reprezentuoja visą savivaldybę. Jei jau mes tikimės ir laukiame investuotojų iš užsienio ar didmiesčių (dėl ko aš vis dar neprarandu vilties), tai ir atrodyti turime padoriai. Todėl Lazdijuose šiemet irgi daug ką sutvarkysime, kad ne tik prieš svečius pasirodyti, bet ir patiems mums gyventi čia būtų patogiau, gražiau, kokybiškiau. Esu minėjęs, jog paprastus gatvių žibintus keičiame į LED-us. Dalis darbo jau padaryta, Lazdijų gyventojai jau pastebėjo, jog  gatvių apšvietimas tapo intensyvesnis. Tačiau mums, savivaldybei, dar svarbiau yra tai, jog jis yra pigesnis. Ne tik Lazdijuose pakeisime gatvių apšvietimą, bet ir  visose gyvenvietėse, kaimuose, miesteliuose, žodžiu visur ten, kur tik šiuo metu yra šviestuvai. Rekonstruosime Seinų gatvę – ji bus tokia pat graži ir tvarkinga, kokia šiuo metu yra Sodų gatvė. Įgyvendindami Lazdijos kraštovaizdžio formavimo projektą, sutvarkysime pakelių aplinką nuo pasienio iki „Statoil“ degalinės: išpjausime nereikalingus, menkaverčius krūmus bei medžius, pasodinsime naujų vertingų želdinių. Pagal šį projektą tęsime ir ankstesniais metais pradėtus darbus dėl bešeimininkių pastatų likvidavimo: šįkart į sąrašą įtraukti ne tik buvusių fermų pastatai, bet ir neveikiantys šulinių gręžiniai. Kito projekto lėšomis pratęsime dviračių taką: nuo Sodų gatvės pabaigos ties autotransporto įmone iki sodų bendrijos „Baltajis“  pabaigos bus įrengtas 2,5 metro pločio takas, kuris taip pat bus apšviestas. Pagal projektą toliau tvarkysime Dzūkų gatvės prie daugiabučių namų aplinką – rekonstruosime automobilių stovėjimo, vaikų žaidimų aikšteles. Vaikų žaidimo aikštelė atsiras ir prie Sodų gatvės pradžioje esančių daugiabučių namų. Jau esame informavę, bet noriu dar priminti, jog pradedame ir dviejų mūsų muziejų – Laisvės kovų muziejaus Vytauto gatvėje ir Motiejaus Gustaičio muziejaus, esančio Seinų gatvėje, rekonstrukciją. Investicijos atkeliaus ir į ikimokyklinio ugdymo įstaigą – darželį-mokyklą „Vyturėlis“, kuriame atliksime patalpų vidaus rekonstrukciją. Lazdijų Motiejaus Gustaičio, Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus ir Veisiejų Sigito Gedos gimnazijose bus įrengti šiuolaikiški gamtos mokslų kabinetai su visa įranga. Jau pradėjome vieno  Lazdijų sporto centro pastatų rekonstrukciją: antrajame senosios mokyklos aukšte įsikurs moderni sporto salė su treniruokliais, dušais. ES finansuojamo projekto lėšomis prie daugiabučių namų Lazdijų ir Veisiejų miestuose įrengsime 35  konteinerines atliekų surinkimo aikšteles.  Sutvarkysime įvažiavimą į Kauno gatvės 19-ojo namo kiemą. Čia taip pat pastatysime du šviestuvus. Numatyta atlikti darbų ir Lazdijų ligoninės pastate: bus sutvarkytos pastato laiptinės, silpnaregiams pritaikyti ligoninės koridoriai, nuo savivaldybės administracinio pastato pusės įrengtas pandusas neįgaliųjų įvažiavimui į ligoninę ir išorinėje pastato dalyje įrengtas keltuvas. 
 
– Darbai lieka darbais. Tačiau negaliu nepaklausti apie dvasinę darbo atmosferą, apie  Jūsų neseniai įkurtą nepartinį  judėjimą „Pirmyn! Kartu mes galime“ ir dėl to, kiek suprantu, Tėvynės sąjungos – Lietuvos konservatorių partijos vadovybės Lazdijų skyriui įvestą tiesioginį valdymą... 
– Su partijos vadovybe pradėjome skirtingai matyti kai kuriuos esminius dalykus  labai seniai. Pamenate, kai beveik visas mūsų skyrius nepakluso nurodymams remti vieną ar kitą kandidatą į ES parlamentą, Seimą, į Tėvynės sąjungos – Lietuvos konservatorių partijos vadovybę. Turėjome ir iki šiol turime savo nuomonę, manome, kad partijos autoritetui išsaugoti visuomet buvo svarbesni vyresni, ilgesnę darbo patirtį valdžios struktūrose, gyventojų pasitikėjimo ir simpatijų turintys žmonės, o ne tie, kurie tinka ir  įtinka partijos vadovybei.  Kaip žinote, nepaklusnių, drįstančių turėti savo nuomonę nė vienos partijos valdžia nemėgsta. Mano buvusios partijos  vadai – ypač. Tą rodo visi pastarųjų metų veiksmai: pakeisti partijos įstatai, kuriuose liko mažiau demokratijos,  Priežiūros komiteto (nors yra partijos prezidiumas), galių išplėtimas, suteikiant jam teisę  netgi priimti sprendimus, nepaisant viso rajono skyriaus narių nuomonės. Tariamos Viešųjų pirkimų tarnybos išvados, kuriomis buvo grindžiamas mano, kaip partijos pirmininko, įgaliojimų sustabdymas, yra tik maskuotė. O faktiškai tai yra parodomasis bausmės procesas: žiūrėkite, kas nutinka, kai nemoki būti paklusnus ir nevykdai nurodymų. Nemanau, kad dėl to turime sielotis: sukūrėme organizaciją viso rajono žmonėms, mylintiems savo karštą ir norintiems dirbti jo naudai. Mes patys, kurie atėjome iš TS-LKD, kaip buvome, taip ir likome dešiniųjų pažiūrų žmonės, tačiau neturintys vadų „iš viršaus“. Esame atviri visų kitų partijų žmonėms, nes partiškumas, norint tapti mūsų judėjimo nariu, nėra svarbus. Iš kitos pusės žiūrint, stebiuosi kai kuriais buvusios mano partijos kolegomis – senbuviais, su kuriais mes dirbome kartu dar Sąjūdžio laikais.  Negi jie pamiršo, kaip tuomet, pačioje Nepriklausomybės pradžioje, sėdėjome kartu per naktis kabinetuose, kūrėme planus, kaip gyvensime laisvi, kaip žmones patrauksime į savo pusę, su kokiomis idėjomis eisime į pirmuosius rinkimus. Tuo metu kai kurie dabar itin aktyvūs TS-LKD  nariai apie jokias partijas dar negalvojo, sėdėjo Lazdijų turguje ir pardavinėjo kontrabandines cigaretes, kūrė savo asmeninę gerovę.  Jiems nerūpėjo nei nauja nepriklausoma valstybė, nei jos žmonės. Dabar, kai turgaus seniai nebėra, nugyventa jau solidžiai metų, o gyvenime vieta taip ir nesurasta, neblogai ir prie partinio laužo rankas pasišildyti, gal net partijai, kurią kažkas du dešimtmečius būrė ir puoselėjo, vadovauti? Neįsivaizduoju, negi partijos žmonės, kurie vienas apie kitą rajone viską žino, tai pamiršo arba apsimeta nieko nežinantys?  Sakoma, jog tautos  istorijoje užmarštis – itin pavojingas dalykas. Manau, kad partijos istorijoje – taip pat.

Komentarai

Gerbiamieji kokios

Gerbiamieji kokios investicijos jeigu Vilniaus g. vykdomi kabelizavimo darbai o stulpai su apšvietimu paliekami, kada jau padaryta pusė darbo bus vėl kažkada kasama ar ne apsurdas ir pinigų švaistymas

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.