Audra prie Dusios buriuotojo akimis

, Vaidotas Morkūnas
Audra prie Dusios buriuotojo akimis

Patyręs buriuotojas Juozas Talandis tvirtino, kad yra viena nelaužoma taisyklė, kurią turi žinoti visi buriuotojai: „Kilus didesnėms bangoms, jachta turi stovėti priekiu į bangas, tuomet ji neapverčiama.“

Prieš keletą savaičių didžiulė vėtra, praūžusi padusiu, dar ir dabar gyvai aptarinėjama. Audra kilo karštos dienos pavakarę, kai prie Dusios buvo itin daug poilsiautojų, kurie maudėsi, plaukiojo valtimis, buriavo. Jau rašėme, kad kilusi gamtos stichija su perkūnija ir žaibais, lietumi su ledukais  laužė ir iš šaknų vartė medžius. Lūžusios šakos aplamdė nemažai poilsiautojų automobilių, išvartė palapines ir t. t. Dusios ežere kilo keleto metrų banga, apvertė vieną jachtą, tačiau poilsiautojai buvo išgelbėti. Tam, ką ši audra užklupo Dusios ežere, buvo ne pyragai. Teko girdėti, kad kelis žvejus jau esant negiliai, netoli kranto bangos išmetė iš valties, o pačią valtį tiesiog išsviedė į krantą. Laimei, žmonių aukų išvengta.
Kaip ši audra atrodė buriuotojų akimis, kurie vėjo padedami skrodžia vandenį ir labai daug žino apie audras, pasidalinti mintimis sutiko Juozas Talandis, kuris savo jachtomis Dusios ežere plaukioja nuo 1976 metų ir yra Dainavos buriuotojų klubo narys.  
„Kai kilo audra, aš nebuvau išplaukęs, buvau krante. Tiesa, tą dieną buvo itin karšta, norėjau su savo jachta paplaukioti, tačiau susipažinęs su meteorologinėmis prognozėmis, sužinojęs, jog numatomas škvalas, nusprendžiau neplaukti. Aš manau, kad kiekvienas buriuotojas turėjo su tomis prognozėmis susipažinti ir nerizikuoti. Čia gi elementaru. Net einant į darbą reikia pasižiūrėti, ar bus lietus, ar ne, koks vėjas bus ir t. t. Su gamta gi nepakovosi. O tuo metu, kai kilo audra, Dusios ežere plaukiojo dvi jachtos. Audros liežuvis stipriausiai užkabino būtent rytinį Dusios krantą, prie Metelių regioninio parko direkcijos, kur mes laikome savo jachtas. Vieną jachtą apvertė. Laimei, poilsiautojai buvo išgelbėti, o kitą jachtą buriuotojas jau buvo parplukdęs link kranto, jau buvo nuleidęs bures ir bandė švartuotis, tačiau vėjas taip smogė, kad jachta buvo išmesta į krantą. Esu įsitikinęs, kad šie abu įvykiai Dusioje, kai buvo apversta jachta, kurioje plaukė 4 žmonės, ir šis atvejis netoli kranto, įvyko dėl buriuotojų nepatyrimo. Dusios ežere yra atabradai, kur lūžta bangos, ten buriuoti reikia atsargiai, jų reikia vengti. Per audrą visi laivai stengiasi nutolti nuo pavėjinio kranto, nes žemė šiuo atveju ne išsigelbėjimas, o plaukimas link jos pražūtingas“, – sakė buriuotojas.
J. Talandis tvirtino, kad  yra viena taisyklė, kurią žino visi buriuotojai. „Kilus didesnėms bangoms, jachta turi stovėti priekiu į bangas, tuomet ji neapverčiama. Ją būtina taip laikyti. Kilus škvalui belieka vienam, kuris valdo jachtą, prisirišti prie denio, o kitiems saugiai užsidaryti kajutėje ir taip plaukioti, kol vėjas nurims. Ir tik tuomet pasukti link kranto, kai bus ramiau. Tai keletas taisyklių, kurias reikia žinoti dėl saugumo“, – sakė patyręs buriuotojas.
Kalbėdamas apie audras vyriškis teigė, kad jų buriuojant teko matyti ir didesnių, teko gerokai jose pakovoti. J. Talandis neslėpė, kad su audromis susidūręs ne kartą pagalvojo, kokia dulkelė yra žmogus prieš gamtos jėgas ir stichiją. „Kaip ten bebūtų, kuo didesnius sunkumus įveiki, tuo daugiau patirties sukaupi, išminties pasisemi. Norint tapti rimtu buriuotoju, reikia mokytis suprasti gamtos siunčiamus „siurprizus“ ir jiems laiku pasiruošti“, – mąstė žinomas buriuotojas.
Taip pat jis teigė, kad tokie škvalai, audros, gamtos stichijos linkę kartotis. „Aš net neabejoju, kad jų bus ir ateityje. Gal prieš 15 metų praūžė toks Anatolijus, prieš 5 metus praūžusi audra labai daug nuostolių pridarė Varėnos miškams. Dabar ji praūžė prie Dusios. Aš nemanau, kad tokios audros žmones užklumpa netikėtai. Nors meteorologų prognozės ne visada būna tikslios, tačiau jas mes vis tiek sekame ir jie retai suklysta“, – mąstė Dainavos buriuotojų klubo narys.

Komentarai

Tų įvykių raidą, dalyvių

Tų įvykių raidą, dalyvių veiksmus, ką galima buvo padaryti geriau būtina aprašyti vadovėliuose. Tai bus padaryta Rimantas.

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.