Baigėsi pasėlių deklaravimas — metas ruoštis jų tikrinimui

, Sigita Vaitkevičė
Baigėsi pasėlių deklaravimas — metas ruoštis jų tikrinimui

Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras.

Nors antradienis buvo paskutinė pasėlių deklaravimo diena, tačiau vakar, t. y. trečiadienį, į seniūnijas ir rajono savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyrių vis ėjo ir ėjo rajono gyventojai, žemdirbiai, kurie nepasinaudojo galimybe laiku susitvarkyti savo dirbamos žemės deklaracijas. Daugumos vėluojančiųjų veiduose – nepasitenkinimas ir priekaištai, kad pasėlių deklaravimo terminai per trumpi, kad nuo balandžio 10-osios pradėti deklaruoti – per anksti, kad prie kabinetų, kuriuose dirba pasėlius padedantys deklaruoti specialistai seniūnijose ir savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyriuje, nuolat reikia laukti eilėse, todėl laiku deklaruoti tikra problema... Kad ir kaip ten buvo, pasėlių deklaravimas baigėsi. Jau yra rezultatai, kuriuos galima palyginti su praėjusių metų deklaravimo rodikliais, galima aptarti, kas šiemet buvo padaryta geriau nei pernai, o kokie dalykai nėra džiuginantys.
Apie pirmuosius pasėlių deklaravimo rezultatus, apie tai, kodėl kai kurie ūkininkai vis tik pavėlavo laiku atlikti šį svarbų darbą, kokias išvadas galime daryti lygindami pasėlius deklaruojančiųjų per pastaruosius metus skaičių, kalbamės su rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėju Algimantu Pipiru.
 
– Pagal tai, kad Jūsų skyriaus kabinetuose ir šiandien dar gausu lankytojų, galima spręsti, jog pasėlių deklaravimas nesibaigė...
– Tie, kurie norėjo savo turimus pasėlius deklaruoti laiku, turėjo tai padaryti nuo balandžio 10 iki birželio 6 dienos. Apie tai ne kartą informavome rajono savivaldybės gyventojus ir vietinėje spaudoje, ir savivaldybės interneto svetainėje, seniūnijų skelbimų lentose. Pagaliau daug apie tai buvo kalbama per respublikines žiniasklaidos priemones – radiją, televiziją. Todėl manau, kad kiekvienas turėjo galimybę bent kartą išgirsti žinią apie datas ir rasti galimybę ateiti laiku. Pavėlavusiems noriu priminti, jog pasėlius deklaruoti dar galima iki liepos 1 dienos. Tačiau jau su finansiniais nuostoliais – už kiekvieną darbo dieną po birželio 6-osios deklaruojantysis neteks po 1 procentą jam priklausančių išmokų. 
 
– Sakykite, ar realūs tie terminai, ar žmonės gali laiku suspėti deklaruoti? Juk šiemet balandžio 10 dieną žemdirbiai dar ne visi galėjo pasakyti, kur ir ką sės – orai buvo tokie permainingi, kad galėjo pakeisti bet kokius žemdirbių planus...
– Tikrai, orai šiemet žemdirbiams itin nepalankūs. Juos atėję deklaruoti pasėlių paskutiniosiomis dienomis žemdirbiai nurodydavo kaip didžiausią kaltininką, dėl ko deklaravimą teko palikti gegužės pabaigai ar net pirmosioms birželio dienoms. Girdėjome nusiskundimų ir dėl eilių prie deklaravimo kabinetų. Tačiau manau, kad kalčiausias yra lietuviškas būdas viską atidėti iki paskutinės dienos. Na, o kai visi sulekia paskutinę dieną, tuomet jau ir specialistai nebespėja, tuomet jiems reikia dirbti ir po darbo... Jau antri metai, kai pasėlių deklaravimo pradžią Nacionalinė mokėjimo agentūra yra  paankstinusi. Nebuvo atsižvelgta į mūsų pasiūlymus, kad žmonės, ypač turintys mažiau žemių, tokiu metu dar nežino, kur ir ką sės. 
 
– Sakykite, ar užvakar, kai oficialiai buvo baigtas pasėlių deklaravimas, galėjote konstatuoti, kad ne visi suspėjo ateiti laiku, kad deklaruojančiųjų skaičius mažesnis nei pernai?
– Mažiau deklaruoti ateina jau nebe pirmi metai. Tai siejame ne tik su vėlavimu, bet ir su tuo, kad žemę dirbančių žmonių, kaip ir apskritai gyventojų, skaičius kasmet mažėja. Šiemet iki birželio 6 dienos į seniūnijas ir Žemės ūkio ir melioracijos skyrių, kur vyko pasėlių deklaravimas, atėjo iš viso 3522 gyventojai, pernai iki nustatytos datos – 3628. Tai reiškia, jog pernai 106 deklaruojančiaisiais buvo daugiau. Daugiausiai deklaracijų priimta Šventežerio seniūnijoje – 527, Seirijų seniūnijoje – 417. Bendras deklaruotas pasėlių plotas yra 40098 ha, o tai reiškia, kad 363,62 ha mažesnis nei pernai.  Vienai paraiškai tenkantis ploto vidurkis – 11,38 ha. Pernai po to, kai pasėlių deklaravimas buvo oficialiai baigtas, pasėlių deklaruoti iki liepos 1 dienos dar atėjo 71 gyventojas. Tai reiškia, jog jie, kaip ir tie, kurie vėluoja deklaruoti šiemet, išmokas gavo gerokai mažesnes. Kiek vėluojančiųjų bus šiemet, nežinome. Tai paaiškės tik po liepos 1 dienos. 
 
– Teko girdėti žemdirbių nusiskundimų dėl eilių prie deklaravimo kabinetų. Ar tikrai jos buvo?  
– Paskutinėmis deklaravimo dienomis, t. y. šią savaitę, eilės gal ir galėjo būti. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, jog pirmas savaites, nuo balandžio 10 iki maždaug gegužės 24 dienos, deklaruojančiųjų buvo vienetai. Vadovaudamasi ilgamete praktika, rajono savivaldybė darbą organizavo puikiai: deklaruoti buvo galima ne tik kiekvienoje seniūnijoje, bet ir Žemės ūkio ir melioracijos skyriuje. Gyventojai galėjo rinktis, kur deklaruoti. Nors prie Šventežerio seniūnijos buvo prijungta Teizų seniūnija, tačiau gyventojų patogumui Teizuose iki šiol dirba Šventežerio seniūnijos vyr. specialistas, kuris priima deklaracijas. Teizuose šiemet užregistruotos 295 deklaracijos, Šventežeryje – 232. Gyventojai deklaruoti pasėlius buvo kviečiami ir telefonais, pagal išankstinį susitarimą su gyventojais buvo sudaryti išankstiniai deklaravimo grafikai. Turiu pasakyti, jog mūsų rajono valdžia, atsižvelgdama į tai, kad rajono gyventojų dauguma – kaimo žmonės, dirbantys žemę, pasėlių deklaravimui suteikia ir technines, ir finansines priemones. Tačiau net ir jos negali užtikrinti, kad žmonės ateitų laiku. 
 
– Kokių dar šiemet buvo kliūčių, trukdžiusių visiems – tiek specialistams, tiek gyventojams – šį darbą atlikti laiku? 
– Negalėčiau skųstis specialistų kompetencija – visi jie dirba jau ne vienerius metus, savo darbą išmano. Be to, kaip ir kasmet prieš pasėlių deklaravimą, tiek specialistams, tiek žemdirbiams organizavome įvairius mokymus. Todėl manau, kad informacijos visiems pakako. Kad darbas vyko sklandžiai, rodo ir tas faktas, jog šiemet dėl deklaravimo problemų gavau daug mažiau skambučių nei pernai: mažiau buvo besiskundžiančiųjų. Lektoriai, kurie mums rengia seminarus, sako, jog mūsų rajono žemdirbiai mokymuose dalyvauja gausiai ir noriai. Tačiau seminaruose įgytas žinias, deja, ne visuomet sugeba pritaikyti praktikoje. Dar noriu pasakyti, jog deklaruojantysis privalo pats dalyvauti deklaruojant – nei telefonu, nei per gerus pažįstamus to daryti nereikėtų. Kad vėliau tikrintojams iš Nacionalinės mokėjimo agentūros nereikėtų aiškinti, kad sakiau vienaip, o specialistas suprato ir deklaravo kitaip. Arba kad deklaravimo metu jam nepasakė, jog reikės tikrintojams pateikti tam tikrus dokumentus...
 
– Dėl tų dokumentų... Žinome, jog šiemet deklaruojantiems pasėlius buvo daug naujovių. Ar deklaravimo metu gyventojai apie jas prisiminė? 
– Naujovių tikrai nemažai, tačiau deklaravimo metu nebūtina buvo visų dokumentų pateikti. Juos norės matyti tikrintojai iš Nacionalinės mokėjimo agentūros. Noriu dar priminti apie tai: tikrintojai gali paprašyti pateikti ne tik žemės dirbimą, bet ir žemės valdymo teisę įrodančius dokumentus. Pareiškėjai turi nepamiršti, kad deklaruodami pasėlius, patenkančius į valstybinės ar kitos paskirties žemės plotus, pasirašo, jog žino, kad ši žemė yra valstybinė, todėl privalo turėti plotų valdymą ar naudojimą patvirtinantį dokumentą, t. y. nuomos, panaudos sutartis. Jas, paprašius Nacionalinei mokėjimo agentūrai, privalės  pateikti iki nustatyto termino. Analogiškas nuomos ar panaudos sutartis privalės turėti ir tie deklaruotojai, kurie dirba ne savo, o kitiems gyventojams priklausančią žemę. Jei bus nustatytas dvigubas deklaravimas, žemės valdymo teisę privalės įrodyti abu deklaruojantieji. Faktą, jog deklaruotoje žemėje vykdo žemės ūkio veiklą, deklaruojantieji galės įrodyti ir kitais dokumentais. Pavyzdžiui, pagal valdoje registruotus šeimos narius, jei vienas iš jų turi savo vardu registruotos žemės ūkio technikos ar gyvulių. Taip pat pagal valdoje registruotą žemės ūkio techniką, pagal žemės ūkio produkcijos pardavimą įrodančius dokumentus, žemės ūkio paslaugų pirkimą ar suteikimą, žemės ūkio technikos nuomą ūkio reikmėms. Visus šiuos faktus reikės įrodyti dokumentais. Todėl norėčiau paraginti visus, kurie plotus jau deklaravo, – pasirūpinkite, kad jūsų deklaruoti plotai turėtų dokumentus –  nuosavybės, panaudos ar nuomos. Net mažiausias plotas turi būti įteisintas, o jūsų deklaruotame plote vykdoma veikla – pagrįsta dokumentais.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.