Erkes

Bunda erkės – laikas skiepytis

Atėjus pavasariui, atšilus orui netrukus suaktyvės ir erkės, platinančios pavojingas ligas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad kasmet Lietuvoje erkių platinamomis ligomis suserga 2–3 tūkstančiai žmonių. Pernai Lietuvoje Laimo liga susirgo 2826 asmenys, erkiniu encefalitu – 474 asmenys.
2017 m. Lazdijų rajono savivaldybėje registruoti 8 erkinio encefalito (4 vyrai ir 4 moterys) ir 12 Laimo ligos (5 vyrai ir 7 moterys) atvejų.

Saugokimės erkių

, Laima Strašinskienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Alytaus departamento Lazdijų skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2016 metais Lietuvoje itin padidėjo sergamumas erkių platinamomis ligomis. Tokio aukšto sergamumo nebuvo nuo 2003 metų.
Panašios tendencijos ir Lazdijų rajone. 2016 m. Lazdijų rajono savivaldybėje registruoti 5 erkinio encefalito (3 vyrai ir 2 moterys) ir 4 Laimo ligos (1 vyras ir 3 moterys) atvejai. Lyginant sergamumą su 2015 m., erkinio encefalito susirgimų padaugėjo 2 atvejais, Laimo ligos – nekito. Laimo liga ir erkiniu encefalitu sirgo tik suaugę asmenys.

Vitalija Gradeckienė: „Dažnai erkės įsisiurbimo žmogus nejaučia“

, Gintarė Šataitė
Kasmet epidemiologai registruoja vis daugiau erkių platinamų ligų, tačiau pagrindinėmis jų išlieka erkinis encefalitas ir Laimo liga. Daugelis žmonių ir dabar ruošdamiesi į miškus grybauti baiminasi iš miško parsinešti ne tik grybų ar kitų gėrybių, bet ir į kūną įsisiurbusių erkių, pernešančių įvairias ligas.

Saugokimės erkių

, Straipsnį parengė: Aušra Dainauskienė, Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė
Nors dar gamta tik bunda, tačiau erkės jau pradeda savo medžioklę. Pavasarį didžiausias erkių aktyvumas būna balandžio pabaigoje-gegužės viduryje. Antrasis aktyvumo pakilimas – rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Tad patariama gamtoje būti atsargesniems, o parėjus, apsižiūrėti, nes galite į namus parsinešti nelauktą svečią. Daugiausia erkės veisiasi drėgnuose lapuočiuose miškuose. Jos laikosi ant žolių, krūmų, nepakildamos aukščiau nei vienas metras nuo žemės. Ant erkių kūno yra daug jutimo organų, kuriais jos pajunta artėjančią auką.

Padidėjo erkių aktyvumas!

, Parengė Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė J. Jarmalienė pagal www.ulac.lt informaciją

Vasarai besibaigiant, prasidedant rudens sezonui, prasideda grybų ir uogų metas, kurių rinkti miškan patraukia daugelis iš mūsų. Jų apstu, bet esant drėgnam orui lapuočių ir mišriuose miškuose, aukštoje žolėje, brūzgynuose, miško proskynose tyko pavojus – erkės. Taip pat patariama saugotis ir laukų darbininkams, žemdirbiams, kurie dirba laukuose. Erkių aktyvumas ypač padidėja rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Kad geriau pasiektų savo auką, erkės įkopia į žolę ar krūmus. Aktyvi erkė savo aukos tyko ant 20–30 cm aukščio žolės stiebelio.

Erkinis encefalitas – grėsminga liga

 

Kad erkės neapkartintų jūsų gyvenimo

, Aušra Liaukevičiūtė, Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Informacija parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją

 

Kuo pavojingos erkės?

, Aldona Česnavičiūtė, Alytaus visuomenės sveikatos centro Lazdijų skyriaus vyresnioji specialistė

Erkė yra ne vabzdys, o voragyvis. Erkių mityba labai įvairi. Kai kurios erkės – kenkėjai – naikina miltinius produktus, sūrius, kitos – parazitinės – parazituoja vabzdžius, stuburinius gyvūnus (roplius, paukščius, žinduolius, tame tarpe ir žmogų). Siurbdamos kraują, erkės ne tik nualina organizmą, bet perneša mikroorganizmus, sukeliančius sunkius žmonių susirgimus: erkinį encefalitą, Laimo ligą, erlichiazę, babeziazę, tuliaremiją. Lietuvoje pastaraisiais metais dažnai registruojami Laimo ligos ir erkinio encefalito atvejai.

Surinkti turinį