Dzūkų žinios

Prekyba žmonėmis: kasdienybėje beveik nematoma, tačiau aktuali ir skaudi

Dalintis:
Prevencinio darbo patirtimi bei ypatumais dalijosi Lazdijų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja (bendruomenės pareigūnė) Ugnė Kalinauskienė.

Kai viešojoje erdvėje pasirodo pranešimai apie prekybą žmonėmis, daugelis mano, kad jų tai neliečia. Deja, praktika rodo ką kitą. Europos Sąjungoje kasmet žmonių prekeivių aukomis tampa daugiau kaip 7000 asmenų, dalis jų – ir iš Lietuvos. Daug jaunų žmonių, nemaža dalis nepilnamečių.

Todėl, minint Pasaulinę kovos su prekyba žmonėmis dieną, rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinė komanda: Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Laima Stankevičienė, Lazdijų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja (bendruomenės pareigūnė) Ugnė Kalinauskienė, Užimtumo tarnybos Lazdijų skyriaus vadovė Renata Jančiauskienė ir Kauno regiono Probacijos tarnybos specialistė Jurgita Pociukonytė surengė konferenciją šia tema. Joje dalyvavo Lazdijų policijos komisariato pareigūnai, rajono socialiniai darbuotojai ir socialiniai pedagogai, Užimtumo tarnybos darbuotojai – visi tie, kurie dirba arčiausiai socialiai pažeidžiamų, taigi, ir galimų prekybos žmonėmis aukų.

Pranešimą tema „Prekyba žmonėmis: pavojai ir prevencinė veikla“ skaitė ir prevencinio darbo patirtimi bei ypatumais dalijosi policijos pareigūnė Ugnė Kalinauskienė, kuri akcentavo, kokių veiksmų ir kokių priemonių reikia imtis, kad galėtume kuo greičiau atpažinti aukas.

Išnaudojimas darbe yra bene dažniausia gyventojus paveikianti prekybos žmonėmis forma, tačiau žmonės dažnai jos neatpažįsta.

„Turime daug ir dažniau kalbėtis, ši tema bus aktuali visada. Visuomenėje apie prekybą žmonėmis kalbama retai, nes manoma, kad tai – jau praėjęs etapas. Retai girdime apie jėga susodinamus ir į užsienį seksualiniam išnaudojimui ar darbui išvežamus žmones. Tačiau specialistai pabrėžia, kad, keičiantis laikams, keičiasi ir nusikaltėliai. Stereotipinė prekyba žmonėmis galbūt ir atgyveno, tačiau šiuolaikinė vergovė, priskiriama minėtai nusikaltimų rūšiai, – labai gaji, o nusikaltėliai – veikia subtiliau, naudojasi internetu, manipuliuoja ir verbuoja. Reikia glaudesnio bendradarbiavimo tarp institucijų, vieno lapo, kad kiekvienas pilietis žinotų, kaip atpažinti, kas yra auka, kur reikia kreiptis pastebėjus galimus prekybos žmonėmis ir išnaudojimo atvejus“, – sako tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Laima Stankevičienė. Ji pati sako daug bendradarbiaujanti su Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centru bei Šv. Mortos koordinatore prie Lietuvos Caritas Vaida Matusevičiūte, iš kurių gauna naujausią informacinę medžiagą.

Rajone visą praėjusią savaitę vyko ir kiti kovos su prekyba žmonėmis temai skirti renginiai. Savivaldybės administracijos ir Užimtumo tarnybos atstovai buvo išvykę į Kauno Binkio teatro spektaklį „Spąstai“ Kauno kultūros centre. Šis teatras, visoje Lietuvoje vykdydamas edukacines veiklas, kviečia kitaip sudominti moksleivius ir leisti per kūrybą įsisavinti informaciją apie prekybos žmonėmis formas, kaip žmonės įtraukiami, išnaudojami ir kaip jiems pavyksta išsigelbėti. Moksleiviai, kurdami prekybos žmonėmis situacijas, veikdami savo sukurtose istorijose, kaip žmonės įtraukiami į spąstus, kaip juos išnaudoja, kaip jie išsilaisvina, išgyvena personažų emocijas ir jausmus. „Bendravome po spektaklio su aktoriais, planuojame juos pasikviesti į rajoną. Tai būtų puiki prevencinė priemonė, daug paveikesenė nei paskaita ar informacija internete“, – sako L. Stankevičienė.

Lazdijų rajono savivaldybės informacija

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: