Garbingą apdovanojimą gausiančią seirijietę pirmasis pasveikino savivaldybės meras A. Margelis

, Sigita Vaitkevičė
Garbingą apdovanojimą gausiančią seirijietę pirmasis pasveikino savivaldybės meras A. Margelis

Per dvi vizito valandas Ona Janulevičienė savivaldybės merui Artūrui Margeliui sugebėjo papasakoti ne tik savo gyvenimo istoriją, bet ir išdėstyti pagrindinius gyvenimo principus.

Kasmet, kai prasideda žemėje pavasarinis žydėjimas, ateina Motinos diena. Įvairiai ji yra švenčiama kiekvienuose namuose. O Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė šios dienos proga kasmet savo dėmesiu pažymi Lietuvos motinas, išauginusias ir dorai išauklėjusias didesnį būrį vaikų. Jos yra apdovanojamos ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.
 
Šių metų apdovanojimas – seirijietei 
Šiemet gegužės 3 dieną toks apdovanojimas Prezidentūroje bus įteiktas ir Seirijų miestelio gyventojai Onai Janulevičienei, užauginusiai net 10 atžalų. Nors moteriai jau 93 metai eina, jos mažas kiemukas ir visi patvoriai skęsta gėlėse. Kaip sakė Seirijų seniūnijos seniūnė Česlova Šmulkštienė, moteris, visą savo amžių praleidusi Seirijuose, ypač mėgsta gėles ir grožį. Nepaisant daugybės rūpesčių, kurie teko dirbant įvairius darbus ir auginant tokį būrį vaikų, šalia jos namų nuolat žydėjo gėlės, kurioms moteris visada surasdavo laiko. „Darbšti ir tvarkinga“, – tokiais žodžiais seniūnė pirmiausia apibūdino Oną Janulevičienę. 
Vakar ją savo vizitu pagerbė ir rajono savivaldybės meras Artūras Margelis, kuris apdovanojimo dieną bus išvykęs į komandiruotę užsienyje ir Prezidentūroje dalinant apdovanojimus motinoms dalyvauti negalės. Tačiau, kaip jis sakė, labai norėtų dalyvauti ir pats pasveikinti garbingą apdovanojimą gavusią rajono gyventoją. „Juk tokių moterų, kurios šiandien išdrįstų gimdyti ir auginti didesnį būrį vaikų, vis mažiau ir mažiau“, – sakė susitikime su Ona Janulevičiene savivaldybės meras. Nors Prezidentūros darbuotojai apdovanojimų dėl sveikatos ar kitų priežasčių atsiimti negalinčias motinas aplanko namuose ir artimųjų būryje įteikia apdovanojimą, Ona Janulevičienė vakar tvirtai pareiškė, jog atsiimti medalio važiuos pati. Savivaldybės meras Artūras Margelis jai ir ją lydintiems vaikams bei seniūnijos darbuotojų išvykai į Vilnių pažadėjo skirti automobilį. 
Beveik dvi valandas užsitęsė mero pasikalbėjimas su Ona Janulevičiene. Mat ji, nors jau garbaus amžiaus, atmintimi nesiskundžia ir žodžio kišenėje neieško. Pašnekci moteriškė, kaip sako dzūkai.
Per ilgą gyvenimą, pasakojo ji, vaikus teko ne tik auginti, bet ir laidoti. Jau du sūnūs palaidoti, vienas anūkas. O po laidotuvių labai sunkiai atsigaudavo. Prieš 18 metų pati su ją lydinčia dukra buvo patekusios į avariją – automobilis, vairuojamas išgėrusio vairuotojo, Seirijų miestelio centrinėje gatvėje ant jų tiesiog užlėkė. Ilgai teko gydytis ligoninėje. O pagijusi pirmykštės sveikatos jau nebeatgavo. Kita sveikatos bėda ištiko prieš dvejus metus. Infarktas. Ir po jo beveik pasveiko. Vakar, kai kalbėjosi su meru Artūru Margeliu, džiaugėsi, kad bulves ir daržus jau pasisodino, kad žirniai jau dygsta. Ir gėlės jau apravėtos. 
 
Keletas biografijos faktų
Ona Janulevičienė susitikime su savivaldybės meru Artūru Margeliu ir Seirijų seniūnijos seniūne Česlova Šmulkštiene pasakojo, jog visą gyvenimą daug dirbo. Būdama dešimties metų mergaitė jau tarnavo pas ūkininkus. Vėliau vaistinėje dirbo valytoja. Paskutinė Onos Janulevičienės darbovietė buvo Seirijų A. Žmuidzinavičiaus vidurinė mokykla, kurioje 33 metus dirbo valytoja. Būdama 55 metų amžiaus, išėjo į pensiją. Tačiau tarp keturių sienų neužsidarė. Savanoriškai 30 metų tvarkė ir puošė Seirijų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčią. 2007 m. gavo tuo metu čia dirbusio kunigo Vytauto Insodos padėkos raštą už nuolatinę pagalbą puošiant bažnyčią. Tais pačiais metais už atsidavimą šeimai įvertinta ir Seirijų bendruomenės komiteto padėka. Apie Oną Janulevičienę labai gerai atsiliepia kaimynai. Visą gyvenimą buvo ir iki šiol yra švelni, teisinga, labai darbšti, geros širdies moteris. Gyveno ne dėl savęs, o dėl kitų. Sugebėjo dorais, sąžiningais Lietuvos piliečiais išauginti ir išauklėti savo vaikus. 
Nors šeimoje augo 10 vaikų, bado niekada neteko kęsti. Motina sugebėjo visus išmaitinti, aprengti, išleisti į mokslus. Visiems vaikams užtekdavo motiniškos meilės. Moteris labai tikinti, todėl ir savo vaikus auklėjo katalikiškai, mokė suprasti kitų žmonių vargus ir skausmus, sugebėti matyti gėrį, mokėti atleisti, užjausti ir suprasti, padėti vieni kitiems. 
Vyriausiajai dukrai Elenai kitais metais jau sukaks 70 metų, jauniausioji Lina pernai perkopė 50 metų slenkstį. Kaip pati Ona Janulevičienė sako, jos vaikų gyvenimai – per visą Lietuvą ir toliau: sūnus Gintautas – Druskininkuose, Rimantas – Lazdijuose, Algis – Kaišiadoryse, dukra Vida – Alytuje, Virginija – Jungtinėje Karalystėje, Gema – Kaune, vyriausioji dukra Elena ir jauniausioji Lina – Seirijuose ją prižiūrėdamos gyvena. Senolė turi 16 anūkų ir 21 proanūkį. 
 
Onos Janulevičienės motinos ir žmonos gyvenimo filosofija
Vakar viešnagės dalyviams stebintis, kaip ji, dirbusi tik kuklų valytojos darbą, sugebėjo auginti, aprengti ir pamaitinti tokį būrį vaikų, Ona Janulevičienė tik juokėsi. Pasak jos, turint galvą ant pečių galima sugalvoti, kaip išgyventi. Ji prisimena karvę pirkusi. Tokią liesą, bet vėliau atšėrė, labai gera buvusi. Cukrinių runkelių plotus kolūkyje gavusi ravėti, prižiūrėti – ten neblogi pinigai buvo. Tačiau svarbiausia – niekuomet nieko kitiems negailėjusi. „Turi duoti kitiems, kad tau duotų“, – dalijasi gyvenimo išmintimi Ona Janulevičienė. Seniūnijos darbuotojos sako, jog visus Seirijų varguolius ji ir dabar globojanti. Jai nėra tokių, kuriuos smerktų dėl gyvenimo būdo, pyktų. Mato, kad žmogus per šventes nieko neturi, kad juo niekas nepasirūpins – ir nuneša, ką turi pati, dalijasi. Vyras ir vaikų tėvas Juozas Janulevičius visą gyvenimą dirbo ryšių tarnyboje Lazdijuose. Po darbo dalyvaudavo meno saviveikloje – dainuodavo, po repeticijas, po koncertus važinėdavo. O ji tuo tarpu vaikus augino. Ir vyrui, kaip pati sako, niekuomet nepriekaištaudavo, balso nėra prieš jį pakėlusi. Nors jis, net ir namuose būdamas, niekuomet nei vystyklų keitė, nei lopšį pasupdavo. Vaikai buvo tik jos vienos, motinos, reikalas. Tokios šioje šeimoje buvo tradicijos. Paklausta, ar vyras geras buvo, ar neteko nuo jo kentėti, moteris tvirtina, to neprisimenanti. Arba prisiminti nenorinti. Mat apie mirusius niekas blogai nekalba ir jų neteisia.
 
Prisiminė visas motinas
Su Ona Janulevičiene visą viešnagės laiką bendravęs rajono savivaldybės meras Artūras Margelis negailėjo gerų žodžių. Pasak jo, situacija mūsų visuomenėje šiuo metu tokia, kad visi, net patys artimiausi žmonės, rūpinasi tik savimi. Ir niekas nenori rūpintis kitais. Tačiau Ona Janulevičienė – pavyzdys, kaip tikrai, ne žodžiais, o darbais reikia būti kataliku, ką iš tikrųjų reiškia artimo meilė. Pasak mero, jis pats augo tokioje tradicinėje šeimoje, kur darbus suaugę šeimos nariai buvo griežtai pasiskirstę: vyrams teko lauko bei kiti vyriški darbai, moterims – buities ir namų ruošos. Todėl iki šiol toks šeimos modelis jam yra priimtiniausias. 
Viso pokalbio su meru metu Ona Janulevičienė nesinaudojo proga ir nieko neapkalbėjo, nieko neskundė. Jai visi žmonės geri – ir gydę daktarai, ir kaimynai, ir vaikai, ir anūkai, o ypač – seniūnė Česlova Šmulkštienė, kuri ligos metu ją nuolat lankydavo, rūpinosi. 
Rajono savivaldybės meras Artūras Margelis jai atvežė dovanų. Sveikindamas Oną Janulevičienę gausiant garbingą apdovanojimą ir artėjančios Motinos dienos proga, jis prisiminė visas rajone gyvenančias mamas, perdavė joms nuoširdžius savo linkėjimus ir ragino vaikus jų nepamiršti, jas šią dieną pasveikinti. O svarbiausia – jomis rūpintis ir padėti kiekvieną dieną, kai tos pagalbos prireikia.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.