Ką turėtume žinoti apie živ ir aids?

Ką turėtume žinoti apie živ ir aids?
Kiekvienais metais minimos dvi dienos, susijusios su žmogaus imuniteto viruso (toliau – ŽIV) ir įgyto imunodeficito sindromo (toliau – AIDS) tema, tai Pasaulinė AIDS diena, minima gruodžio 1 d. ir Pasaulinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena, minima gegužės 17 d. Kodėl tiek dėmesio skiriama šiai sveikatos problemai ir užimamos net dvi kalendoriaus dienos? 
Nuo 1981-ųjų, kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, jau mirė beveik 40 milijonų vyrų, moterų ir net vaikų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje per visą ŽIV infekcijos registravimo laikotarpį (1988–2016 m.) užregistruoti 2749 ŽIV infekcijos atvejai. Lazdijų rajono savivaldybėje 2016 metais naujai susirgusių ŽIV ir lytiškai plintančiomis ligomis asmenų nebuvo nustatyta.
Kas yra ŽIV ir AIDS?
ŽIV ir AIDS dažnai yra painiojami. ŽIV vadinamas virusas, kuris, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį kontroliuojant infekcijas. Užsikrėtę žmogaus imunodeficito virusu žmonės paprastai jaučiasi sveiki dar ilgus metus (vidutiniškai 10 metų). ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema iš lėto silpsta ir žmogus tampa neapsaugotas nuo ligų ar infekcijų, nuo kurių sveika imuninė sistema gali apsiginti.
AIDS – įgyto imunodeficito sindromas yra vėlyvoji ŽIV infekcijos stadija. AIDS diagnozuojama tada, kai ŽIV išveda iš rikiuotės imuninę sistemą ir kai asmuo suserga sunkiomis ligomis, nes imuninė sistema yra visiškai pažeista. Gali susirgti plaučių uždegimu ar meningitu, tam tikros rūšies vėžiu ar tuberkulioze.
Kaip užsikrečiama ŽIV?
Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. ŽIV užsikrečiama tiesiogiai į kraują, per gleivines ar pažeistą odą patekus ŽIV užkrėstų organizmo skysčių. Seilėse, šlapime, ašarose, prakaite ŽIV koncentracija yra nedidelė, todėl nekelia užsikrėtimo pavojaus. Virusui imlūs visi žmonės. ŽIV užsikrečiama:
• Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
• Per kraują: dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują.
• ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitindama krūtimi.
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.
Kaip pasireiškia ŽIV infekcija?
Užsikrėtus ŽIV, infekcijos simptomai pasireiškia ne iš karto. ŽIV infekcija turi stadijas:
• Inkubacinis periodas – ŽIV infekcijos inkubacinis periodas vidutiniškai trunka apie tris savaites.
• Ūminė ŽIV infekcija – simptomai pasireiškia maždaug 50–90 proc. ŽIV užsikrėtusių asmenų. Simptomai prasireiškia praėjus 2–4 sav. ir išlieka 1–2 savaites. Dažniausi požymiai: karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, raumenų ir sąnarių skausmai, galvos skausmas, viduriavimas ir kiti panašūs į gripo simptomai).
• Lėtinė besimptomė stadija (5–8 m., kartais ir 20 metų po užsikrėtimo).
• Siptominė ŽIV liga – intensyvėjant viruso dauginimuisi ir silpnėjant imunitetui, didėja ląstelinio imuniteto nepakankamumas, todėl pasireiškia kitos infekcijos, kurios esant nepažeistam imunitetui pasireikštų retai. Simptominė ŽIV infekcija nustatoma, kai diagnozuojamos šios ligos/arba simptomai: burnos pienligė, plaukuotoji burnos leukoplakija, periferinė neuropatija, gimdos kaklelio pokyčiai, besikartojanti juosianti pūslelinė, išbėrimai ir kt.).
• AIDS pasireiškia opurtinistinėmis infekcijomis, navikais ir kt. ligomis. Laikotarpis nuo didelio imuniteto nusilpimo iki susirgimo AIDS indikacine liga trunka vidutiniškai 12–18 mėn., jei ligoniui neskiriamas gydymas.
Profilaktika
Siekiant apsisaugoti nuo per lytinius santykius plintančio ŽIV, visada bet kokių lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvą. Siekiant išvengti per kraują perduodamo ŽIV, nesinaudoti kitų panaudotais (nesteriliais) švirkštais ar adatomis, manikiūro, pedikiūro, tatuiruočių darymo ar kitais instrumentais; vengti kraujo ir jo produktų perpylimo.
ŽIV perdavimo iš motinos vaikui profilaktikai skiriami ARV (antiretrovirusiniai) vaistai nėštumo ir gimdymo metu. Taip pat svarbu tinkamai parinkti gimdymo taktiką. Naujagimiui po gimimo skiriamas prevencinis gydymas ir rekomenduojama jo nežindyti krūtimi.
Taikomos apsaugos priemonės perinatalinio ŽIV perdavimo pavojų sumažina iki 2 procentų.
Ar ŽIV liga išgydoma?
ŽIV liga (ir AIDS paskutinė jos stadija) yra neišgydoma, bet gerai valdoma liga. Ligai gydyti skiriami antiretrovirusiniai vaistai, kurie slopina viruso dauginimąsi, tačiau visiškai sunaikinti viruso negali. 
Kiekvienais metais Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras minėdamas Pasaulinę AIDS dieną prisijungia prie Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro iniciatyvos. Tad ir šiais metais gruodžio 1-ąją dieną visuomenės sveikatos biuro specialistai Veisiejų technologijų ir verslo mokykloje organizavo protmūšį ,,AIDS – geriau žinoti“. Protmūšyje dalyvavo 5 komandos po penkis asmenis. Jos pademonstravo labai geras žinias apie žmogaus imuno deficito virusą ir AIDS. Labai džiugu, kad šios ugdymo įstaigos mokiniai taip pat rodė iniciatyvą minint AIDS dieną: paruošė ir pristatė pranešimą, parodė filmuką, taip pat piešė plakatus šia tema.
 
Straipsnis parengtas remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapyje apie ŽIV ir kitas lytiškai plintančias infekcijas  pateikta informacija.
 
Straipsnį parengė:
Aušra Dainauskienė,
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.