Kiekvieno lazdijiečio pareiga — domėtis savo krašto istorija

, Gabija Vilkevičiūtė, 5a klasė mokinė Audronė Pileckienė, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokytoja
Kiekvieno lazdijiečio pareiga — domėtis savo krašto istorija

Penktokai sužinojo ne tik kaip Lazdijuose 1989 metais pirmą kartą Lazdijų krašte buvo iškelta Lietuvos vėliava, bet ir pirmą kartą aplankė gimnazijos muziejų (įkurtą Motiejaus Gustaičio garbei), kur galėjo pamatyti eksponatus ir mokytojo J. Malinausko dėka sužinoti jų paskirtį.

2015 m. spalio 6 d. 5a klasės mokiniams istorijos pamoką vedė geografijos mokytojas Jonas Malinauskas. Pamokos tikslas— susitikti su 1989 m. pirmą kartą Lazdijų rajone Lietuvos atgimimo vėliavos iškėlimo iniciatoriumi mokytoju J. Malinausku ir aplankyti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos muziejų bei sužinoti daugiau apie gimnaziją ir Lazdijų kraštą. 
 
Pamoka vyko gimnazijos antrosiose patalpose, geografijos kabinete, kuriame anksčiau gyveno jos direktoriai. J. Malinauskas pasidžiaugė svečiais (5a klase) ir pavaišino mokinius šokoladu. Penktokai atidžiai klausėsi mokytojo pasakojimo apie Lazdijų kraštą bei Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos istoriją: tarpukariu ne visi vaikai galėjo mokytis (mokslas buvo mokamas), Motiejus Gustaitis (gimnazijos direktorius 1920–1927 metais) iš Seinų gimnaziją ( lenkai buvo užėmę Seinus) 1920 m. perkėlė į Lazdijus (dabartinis Lazdijų krašto muziejaus pastatas Seinų gatvėje), jo dėka gimnazijai buvo nupirktas namas su žemės sklypu, mokiniams įsteigti bendrabučiai, valgykla. Kai kunigas, poetas, direktorius Motiejus Gustaitis 1927 m. mirė, jo laidotuvėse dalyvavo ne tik lazdijiečiai, bet ir marijampoliečiai (lydinčiųjų kolona sudarė apie 2 km). Iš pradžių ši mokykla vadinosi Seinų „Žiburio“ gimnazija, 1936 m. „Žiburio“ gimnazija tapo valstybine, 1975 m. pastatytas dabartinis mokyklos pastatas, 1995 metais gimnazija pavadinta Motiejaus Gustaičio vardu. 
Mokytojas J. Malinauskas papasakojo mokiniams 1989 metais pirmą kartą Lazdijų rajone Lietuvos atgimimo vėliavos iškėlimo istoriją. Tai buvo Lietuvos ir Lazdijų krašto istorijoje sudėtingas laikotarpis. Dar nebuvo atstatyta Lietuvos nepriklausomybė. Jonas Malinauskas tuo metu buvo Lazdijų vidurinės mokyklos direktoriaus Česlovo Šerkšno pavaduotojas ir ėmėsi iniciatyvos: buvo galvojama iškelti vėliavą ant mokyklos stogo, bet pasirinko Lazdijų vidurinės mokyklos kiemelį, neutralią teritoriją tarp mokyklos ir bažnyčios. Vėliavos iškėlimo organizatoriams iškilo dar viena problema – kur gauti vėliavą? Vėliavą gavo tuometinis Lazdijų Šv. Onos bažnyčios dekanas kunigas Vincentas Jelinskas iš savo draugo, gyvenančio Kaune. Stiebas pastatytas tuo metu mokykloje vairavimo mokytoju dirbusio Albino Kamorūno, J. Malinausko dėka. Vėliavos stiebo lynas pritvirtintas labai aukštai, nes lazdijiečiai bijojo, kad kas nors naktį neateitų ir vėliavos nenukabintų. Unikalų ir istorinį renginį įamžino tuometinis Lazdijų rajono laikraščio ,,Darbo vėliava“ fotokorespondentas Gintas Paškevičius ir tuometinės mokyklos fizikos mokytojas Vladas Mikalonis. 
Penktokai sužinojo ne tik kaip Lazdijuose 1989 metais pirmą kartą Lazdijų krašte buvo iškelta Lietuvos vėliava, bet ir pirmą kartą aplankė gimnazijos muziejų (įkurtą Motiejaus Gustaičio garbei), kur galėjo pamatyti eksponatus ir mokytojo J. Malinausko dėka sužinoti jų paskirtį. 
Kitai istorijos pamokai mokiniai turėjo pasiruošti apibūdinti penkiais sakiniais Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnaziją ir Lazdijų kraštą. Štai kas labiausiai įsiminė keletui mokinių:
 „Lazdijų krašto pirmoji mokykla vadinosi Seinų „Žiburio“ gimnazija. Šios mokyklos direktorius buvo kunigas ir poetas Motiejus Gustaitis. Direktoriai turėjo gyventi mokykloje iki 1941 m. Motiejus Gustaitis palaidotas Lazdijų kapinėse“ (Modestas Ptakauskas). 
„Motiejus Gustaitis pirmas visoje Pietų Lietuvoje įkūrė muziejų“ (Lėja Kašelionytė). 
„Šį antradienį buvau Motiejaus Gustaičio gimnazijos muziejuje, kuris yra šalia mokytojo Jono Malinausko kabineto. Muziejuje buvo begalė senų istorinių daiktų. Iš visų ten buvusių man labiausiai patiko didelis metalinis skaičiuotuvas. Taip pat gerai įsiminiau senovinę kuprinę bei trimatį mokyklos planą. Per šią pamoką daug sužinojau ir jos niekada nepamiršiu“ (Gabija Gerasimovaitė).
 „Lazdijų gimnazijos kiemelyje pirmą kartą Lazdijų rajone buvo iškelta Lietuvos vėliava. Gimnazija buvo įkurta 1920 m. Ji vadinosi „Žiburio“ gimnazija. Motiejaus Gustaičio vardas mokyklai suteiktas 1995 m. Pamoka mokyklos muziejuje patiko todėl, kad jame niekada anksčiau nesu buvęs. Kai girdžiu ir matau, greičiau prisimenu“ (Benas Malinauskas).
Manome, kad kiekvieno lazdijiečio pareiga domėtis savo krašto istorija bei žinoti Lazdijuose esamo lankytino objekto vietą bei istoriją. 
Vasario 27 dieną Seinų „Žiburio“ gimnazijos direktoriaus Motiejaus Gustaičio gimtadienis, penktokai pasižada šią dieną aplankyti šio kilnaus žmogaus kapą Lazdijų kapinėse.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.