Klaustukai ir atsakymai dėl šarvojimo salės Kapčiamiestyje

, Vaidotas Morkūnas
Klaustukai ir atsakymai dėl šarvojimo salės Kapčiamiestyje
Prieš keletą dienų į redakciją skambinę Kapčiamiesčio miestelio gyventojai prašė padėti ir išsiaiškinti, kodėl miestelyje nėra šarvojimo salės. 
„Mums tai didelė problema. Dabar numirusį  tenka vežti šarvoti į Veisiejus, Leipalingį arba į Viktariną. Nuvežti ir parvežti kainuoja didelius pinigus, o čia visą laiką gyvenusį artimąjį giminaičiai palaidoti Kapčiamiesčio kapinėse nori, čia ir Mišios už mirusįjį Kapčiamiesčio bažnyčioje aukojamos. Sakykit, kaip taip atsitiko, kad vienas iš didesnių rajono miestelių neturi šarvojimo salės? Juk yra tuščių patalpų – stovi šalia bažnyčios  buvę kultūros namai, kuriuose galima būtų tokią salę įrengti. Kapčiamiestiečiams tai būtų labai patogu, nereikėtų ieškoti, blaškytis po Veisiejus ir kitus miestelius. Beje, tuose buvusiuose kultūros namuose viena verslininkė buvo įrengusi tokią salę, tačiau vėliau atsisakė tokias paslaugas teikti, nes pastatas yra senas, prakiuręs jo stogas, grindys sulūžusios. Didesniam žmonių būriui nėra net kur prisėsti, kavos išgerti. Prisimenam, dar prieš dešimtmetį šarvojimo salė buvo įrengta parapijiniuose senelių globos namuose. Tačiau vėliau ten dėl kažkokių priežasčių šarvojimo paslaugos teikimas buvo nutrauktas. Taigi, turime problemą, žinome, kad šarvojimo salės įrengimui reikia didelių lėšų, tačiau norėtume, kad ji pagaliau atsirastų. Juk mūsų seniūnijoje gyvena daug senyvo amžiaus žmonių, daug miršta gyventojų, todėl giminaičiai nori turėti galimybę su mirusiais  atsisveikinti būtent Kapčiamiestyje, savo gimtinėje, o ne kur kitur. Manome, kad tuo turėtų pasirūpinti ir seniūnas, ir bendruomenė, ir, aišku, rajono savivaldybė. Kita vertus, tokios paslaugos yra ir verslas, tad nejaugi rajone neatsiranda verslininkų, kurie užsiimtų tokia veikla. Norėtume, kad jūs laikraštyje pagvildentumėte šiuos klausimus, išsiaiškintumėte šią gana keistą situaciją, kad žmonės žinotų“, – sakė autoriui skambinę kapčiamiestiečiai.
Kaip yra iš tikrųjų ir kodėl taip atsitiko Kapčiamiestyje, kur nuolat pastaruoju metu šia tema kalbama, diskutuojama, o problemos sprendimas nejuda. Iš tiesų nėra visai taip ir padėtis nėra be išeities.
Šiuo metu nedarbingumo lapelį turintis Kapčiamiesčio seniūnas Vidmantas Dambrauskas sakė, kad ir į jį žmonės ne kartą kreipėsi prašydami išspręsti šią problemą. „Taip, šarvojimo salės mums verkiant reikia ir ši problema jau įsisenėjusi. Pastaruoju metu reikalai yra pajudėję ir rajono savivaldybės vadovai jau ėmėsi šiuos klausimus rimtai spręsti. Kiek žinau, jau nuspręsta, kad buvusieji kultūros namų pastatai bus perduoti Kapčiamiesčio bendruomenei, jau ruošiami projektai šių pastatų remontui. Manau, kad šį pastatą sutvarkyti būtina, juk jis yra miestelio centre, šalia bažnyčios. Taip, dabar jis yra apgailėtinos būklės – per stogą bėga vanduo, pats statinys darko miestelio vaizdą. Beje, anksčiau esame ieškoję ir kitų patalpų, kur galima būtų įrengti šarvojimo salę. Kai Taikos gatvėje užsidarė kavinė, kalbėjomės su jos savininkais, tačiau šis variantas dėl kai kurių priežasčių netiko. Gal dėl to, kad yra arti mokyklos. Galiu pasakyti, kad tiek aš, tiek anksčiau buvusi Kapčiamiesčio bendruomenės pirmininkė kėlėme šiuos klausimus nuolat, ieškojome sprendimo būdų. Na, mes gal nebuvome labai atkaklūs ir įkyrūs, bet kad nieko nedarėme, tai netiesa. Bandėm, bet susidurdavome su lėšų stygiumi, nes norint tokią salę įrengti jų reikia nemažai“, – mąstė seniūnas.
Tuo tarpu kalbinta Kapčiamiesčio seniūnijos bendruomenės pirmininkė Raminta Zelenauskaitė nelinkusi dramatizuoti situacijos. Teigė, kad šiokia tokia šarvojimo salė buvusiuose kultūros namuose kelerius metus veikė iki 2016 metų, vėliau atsisakyta ten teikti tokias paslaugas dėl pastato prastos būklės. „Pastatas yra gana didelis ir lėšų jo remontui reikia nemažai. Jį suremontavus tikrai numatyta ten įrengti ir šarvojimo salę. Džiaugiuosi, kad jau reikalai pajudėjo ir šiuo metu sąmata pastato remontui rengiama, tikslios sumos įvardinti negaliu. Niekam ne paslaptis, kad projekto paraiškų tikrinimas, vertinimas užtrunka. Birželio mėnesį bus teikiama paraiška, o kiek užtruks laiko ją patvirtinti, neaišku, svarbiausia gauti finansavimą. Tikiuosi, kad jau kitais metais bus galima išvysti pirmuosius pokyčius. Bet viskas savu laiku ir sava vaga, kaip sakoma, mažais žingsneliais didelio tikslo link. Žinau, kad viso pastato sutvarkyti tikrai negalėsime, bet už gautas lėšas bus pakeistas stogas, durys, langai bei vienoje pastato dalyje bus įrengta salė. Aš tikiuosi, kad gausime šiek tiek paramos ir iš vietos verslininkų. Labai džiaugiuosi, kad Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis palaiko mūsų mintį suremontuoti pastatą ir tikrai pažadėjo prisidėti. Stengiamės ieškoti ir kitų finansavimo šaltinių, tikimės palaikymo ir iš vietinių gyventojų, juk, kaip sakoma, kiekvienas euras svarbu, o viskas daroma tik patenkinti visuomenės poreikius“, – sakė bendruomenės pirmininkė.
 
Paveikslėlio peržiūra
Kaip „Dzūkų žinių“ redakcijai sakė rajono savivaldybės meras Artūras Margelis, situacija dėl šarvojimo namų Kapčiamiestyje jam yra žinoma. Pats asmeniškai anksčiau yra buvęs laidotuvėse Kapčiamiestyje ir matęs, jog patalpos šarvojimui tikrai nėra tinkamos deramai, oriai palydėti žmones į paskutinę kelionę. Meras sakė, jog pas jį buvo atvykusi grupė Kapčiamiesčio miestelio gyventojų, prašė padėti įsirengti tokius namus. Todėl dar vasario mėnesį jis apsilankė Kapčiamiestyje, apžiūrėjo pastatą, kuriame anksčiau šarvojimo salė buvo įrengta, ir su Kapčiamiesčio bendruomenės bei Kapčiamiesčio parapijos komiteto žmonėmis aptarė, kaip geriau ir greičiau būtų galima išspręsti šią problemą. Nutarta kreiptis į Vilkaviškio vyskupijos vyskupą Rimantą Norvilą dėl šio pastato panaudos Kapčiamiesčio bendruomenei.  Pas vyskupą vyko aktyviausių Kapčiamiesčio žmonių grupė – verslininkas Laimutis Palionis, Kapčiamiesčio bendruomenės komiteto pirmininkė Raminta Zelenauskaitė, Kapčiamiesčio parapijos komiteto pirmininkas Vitas Balčius bei rajono savivaldybės mero patarėjas Jonas Gudžiauskas. Vyskupas šiam sumanymui pritarė, pateikė pageidaujamas panaudos sutarties sąlygas. Rajono savivaldybės meras Artūras Margelis sakė, jog šiuo metu panaudos sutartis tarp Kapčiamiesčio bendruomenės ir Vilkaviškio vyskupijos jau pasirašyta 15 metų, rengiama paraiška Europos Sąjungos lėšoms iš LEADER programos gauti. Meras patikino, jog rajono savivaldybės taryba savo sprendimu sutiks bendrafinansuoti šį projektą. Su Kapčiamiesčio bendruomenės žmonėmis yra aptarta, jog lėšos šiame projekte pirmiausiai turi būti numatytos stogui pakeisti, viso pastato vidaus ir išorės sienoms sutvarkyti bei pilnai įrengti šiame pastate  patalpą – šarvojimo salę. Tai pareikalaus nemažų lėšų, todėl likusių šio pastato patalpų remontui ir jų pritaikymui vietos bendruomenės poreikiams teks projektus rengti vėliau. Meras sakė, jog svarbiausia, kad išeitis surasta, problema jau sprendžiama. Ir nereikia abejoti, jog artimiausiu metu kapčiamiestiečiai jau turės erdvias, patogias ir gerai įrengtas šarvojimo patalpas. 

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.