Kraujo donorystė – ką apie ją turime žinoti?

Kraujo donorystė – ką apie ją turime žinoti?
Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol jam nėra sukurta dirbtinio pakaitalo. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, sergantys įvairiomis ligomis ar papuolę į avarijas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad kiekvienais metais kraujo ir jo komponentų perpylimas padeda išgelbėti milijonus žmonių gyvybių, pailgina pacientų, sergančių sunkiomis ligomis, gyvenimo trukmę ir pagerina jų gyvenimo kokybę. Kraujo perpylimas labai svarbus atliekant daug sudėtingų medicininių procedūrų ir chirurginių operacijų, taip pat siekiant išgelbėti gimdyvių gyvybes bei sveikatą. Nacionalinio kraujo centro duomenimis, kasdien Lietuvoje kraujo reikia 200 žmonių. Kad būtų užtikrintas kraujo ir jo komponentų poreikis, būtina, kad į didžiausiuose miestuose esančius kraujo centrus kasdien ateitų ir kraujo duotų per 400 donorų. Statistiniais duomenimis, 2017 metais Lietuvoje buvo 62 988 asmenų, davusių kraujo. Praėjusiais metais kraujo duota iš viso 100008 kartus, Lazdijų rajono savivaldybėje – 175. Statistiniais duomenimis, tiek vyrai, tiek moterys kraują aukoja tolygiai.
 
NORINT BŪTI KRAUJO DONORU
Kraujo donorais gali tapti sveiki asmenys, kurių sveikatos būklė atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus reikalavimus, savanoriškai pateikę raštišką sutikimą duoti kraujo ar jo sudėtinių dalių. Kraujo donorais gali tapti asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė nei 50 kilogramų. Ateidamas duoti kraujo, žmogus turi būti tinkamai pasiruošęs: pailsėjęs, išgėręs daug skysčių, papusryčiavęs, nerūkęs, išvakarėse ir donacijos dieną nevartojęs svaigiųjų gėrimų, nevalgęs aštrių, riebių, sunkiai virškinamų maisto produktų, nedirbęs naktį ir svarbiausia – geros nuotaikos!!!
Būti kraujo donoru negalima: sergant aktyvia ar buvusia sunkia kraujotakos sistemos liga, kuomet yra padidėjusi kraujavimo rizika, buvę alpimai ar traukuliai, sergant kraujo, imuninės sistemos ligomis, esant medžiagų apytakos sutrikimui, sergant cukriniu diabetu, kuris gydomas insulinu, infekcinėmis ligomis, sergant piktybinėmis ligomis, vartojant intraveninius narkotikus ar anabolinius steroidus. Taip pat svarbu ir hemoglobino kiekis kraujyje, ritmingas pulsas ir kraujo spaudimas.
 
KRAUJO PAĖMIMO PROCEDŪRA
Prieš duodant kraujo nustatoma: ABO kraujo grupė, rezus D antigenas, Kell sistemos K antigenas, hemoglobino kiekis kraujyje. Kiekvieną kartą davus kraujo, jis tiriamas siekiant nustatyti, ar pacientas neserga virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, ŽIV, sifiliu.
Kraujo davimo procedūra trunka nuo 6 iki 15 minučių. Jos metu patariama atsipalaiduoti ir rankoje spaudyti minkštą kamuoliuką, kuris pagreitina patį procesą. Donoras guli ant nugaros ant patogaus suolo. Vidinė alkūnės pusė dezinfekuojama, ir adata įvedama į veną. Kraujas teka iš venos per adatą ir vamzdelį į specialų renkamąjį maišelį, kur automatiškai matuojamas paimto kraujo kiekis. Standartinė fiziologinė kraujo davimo dozė – 450 ml. Dar apie 15–20 ml kraujo paimama tyrimams. Kraujas surenkamas kraujo maišelyje. Visos priemonės, naudojamos kraujo paėmimui, yra sterilios ir naudojamos tik vieną kartą.
Visas atsigavimo procesas po kraujo paėmimo gali trukti apytiksliai nuo 15 iki 60 minučių. Po donacijos patariama nesportuoti ir vengti fizinio krūvio, tokio kaip bėgimas, irklavimas, šuoliai. Kraujo plazmos kiekis atsistato apytiksliai po 24 valandų, eritrocitų kiekiui atsistatyti reikia 3–5, o prarastai geležiai – daugiau kaip 6–8 savaičių. Šį atsigavimo procesą gali pagreitinti maistas, turintis daug angliavandenių, geležies ir kitų mineralinių medžiagų. Kraują galima duoti ne dažniau nei kas 60 dienų. Moterims per metus leidžiama duoti kraujo keturis kartus, vyrams – šešis.
 
KRAUJO DONORYSTĖS POVEIKIS DONORUI
Kraujo donorystė trukdo geležies kaupimuisi. Kita vertus, kraujo dovanojimas gali sumažinti pavojų širdies ligomis sergantiems žmonėms ir paskatinti raudonų kraujo ląstelių atsinaujinimą. Paaukodami vieną pintą kraujo, donorai efektyviai sudegina apytiksliai 650 kalorijų. Kraujo centrai taip pat kartais prideda papildomų stimulų, pvz., draudimas, prizai, apdovanojimai (kraujo duodant neatlyginant). Lietuvos Respublikoje kraujo donorai taip pat gali pasirinkti paaukoti kraujo atlygintinai.
 
DARYTI GERA GALI IR TU!
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras drauge su Nacionaliniu kraujo centru organizuoja kraujo donorystės akciją, kuri vyks šių metų kovo 30 dieną 11.00–15.00 val. Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure Kauno g. 8, 3 aukštas. Ateidami su savimi turėkite asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Tad laukiami visi, norintys padovanoti gyvybę kitiems.
 
Parengta pagal Nacionalinio kraujo centro informaciją ir Higienos instituto statistinius duomenis. 
Eglė Gurskytė,
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.