Lazdijų „žurnalistės“ V. Danauskienės turizmo verslo ypatumai, arba „Nekask duobės kitam, pats įkrisi“

, Rasuolė Bauraitė, Asta Martišiūtė
Lazdijų „žurnalistės“ V. Danauskienės turizmo verslo ypatumai, arba „Nekask duobės kitam, pats įkrisi“

Gruzinų viešnagė Lietuvoje universitetui kainavo daugiau nei 10 tūkst. eurų. Pinigai pervesti žurnalistei V. Danauskienei, kuri turėjo pasirūpinti maitinimu, edukacinėmis programomis, kaip gruzinus nuvežti ir parvežti. Tačiau juos vežiojo rajono mokyklos autobusiukas, už kurį sumokėjo Lazdijų rajono savivaldybė. Tą patvirtino ir Veisiejų S. Gedos gimnazijos direktorė Angelė Mizerienė.

Vienos jai palankios žurnalistų organizacijos už savo rašinius pamaloninta apdovanojimu V. Danauskienė gali sudaryti energingos kovotojos „su neteisybe“ įspūdį. Jos žodžiais, rašantysis apie įstatymų nesilaikančius valdininkus pats turi būti kone krištolinio skaidrumo. Tad ar galėtų būti, kad taip entuziastingai valdžios padorumo ir moralės klausimais pasisakanti, o kai kam gal net lyg įkūnyta „gryniausioji sąžinė“ atrodanti V. Danauskienė galimai piktnaudžiavo valstybės pinigais?
 
Po aukštosios mokyklos stogu dalijamasi valstybės pinigais?
 
Edukologijos universitete įrengta lesyklėlė. Tačiau lesa iš jos ne paukščiukai, o universiteto personalui ir profesūrai artimi žmonės. Tik lesalas čia – pinigai, kurie kai kam atrodo maži, o kai kam – dideli. Jei skaičiuotume universiteto parengtų mokytojų atlyginimais, už tokius pinigus pradinių klasių mokytojas turėtų dirbti kelis mėnesius, o universiteto personalui artimi asmenys prisilesa per porą savaičių. Situacija Edukologijos universitete domėjosi „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „24/7“ žurnalistė Asta Martišiūtė.
Edukologijos universitetas praėjusiais metais atvykstamojo turizmo paslaugų nupirko už beveik 30 tūkst. eurų. Koks sutapimas – vieną konkursą laimėjo bendrabutyje gyvenanti to paties universiteto antrakursė.
„Visos universiteto sutartys sudaromos, atliekamos pagal įstatymą. Kadangi mažos vertės pirkimai neviršija įstatyme nustatytos ribos, buvo atlikta potencialių tiekėjų apklausa. Su tuo, kas pasiūlė mažiausią kainą, nes buvo pasirinkta pagal mažiausios kainos kriterijų, ir buvo sudaryta sutartis“, – teigė universiteto viešųjų pirkimų vadovas Vaidotas Jakštas.
Taip sutapo, kad, ieškant tiekėjo už patraukliausią kainą, vieną pirkimą už 16 tūkst. eurų laimėjo universiteto dėstytojos duktė Austėja Andziulytė. O trečioji panašios vertės konkurso laimėtoja – vieno profesoriaus draugė, Lazdijų rajone gyvenanti žurnalistė Vilma Danauskienė.
Visas šias konkurso laimėtojas sieja vienas ir tas pats bruožas – jos neturi licencijos teikti atvykstamojo turizmo paslaugų.
„Senajame kodekse yra spraga, atsakomybė numatyta kelionių organizatoriams. Įstatymo leidėjas nepagalvojo platesniame kontekste, nes didesnė žala būna, kai nelicencijuotas paslaugų tiekėjas padaro pažeidimus. Jei kažkas atsitinka, yra tam tikra apsaugos schema, kaip licencijuoti kelionių organizatoriai turi elgtis kažkam atsitikus – draudimo fondas ir t. t.“, – pasakojo Turizmo departamento atstovas Aidas Žentelis.
O štai universitetas dirba tokiu principu: rizika mūsų, o pelnas – jūsų. Universiteto viešųjų pirkimų vadovas V. Jakštas tikina, kad jei kas atsitiktų, turistai nebūtų palikti likimo valiai, net jei tiekėjai ir nebūtų jų apdraudę – lėšomis pasirūpintų universitetas. Universitetui turizmo organizatores surado studijų prorektorės, buvusios kandidatės net į švietimo ir mokslo ministres Vilijos Salienės padėjėja Lijana Janušaitienė, kuri, pradėjus domėtis viešaisiais pirkimais, išskubėjo atostogų.
Universiteto kvietimu, į Lietuvą buvo atvykę lietuvių kalbos pramokę studentai iš Gruzijos, kurie lankėsi keliuose rajonuose. Tačiau dabar paaiškėjo, kad už visus gruzinus buvo sumokėta po du kartus.
Rajono amatų centre buvo suorganizuota edukacinė lipdymo programa, o paskui – vaišės. Išlaidos savivaldybės, o pelnas – universiteto parinktos organizatorės.
Gruzinų viešnagė Lietuvoje universitetui kainavo daugiau nei 10 tūkst. eurų. Pinigai pervesti žurnalistei V. Danauskienei, kuri turėjo pasirūpinti maitinimu, edukacinėmis programomis, kaip gruzinus nuvežti ir parvežti. Tačiau juos vežiojo rajono mokyklos autobusiukas, už kurį sumokėjo Lazdijų savivaldybė. Tą patvirtino ir Veisiejų S. Gedos gimnazijos direktorė Angelė Mizerienė.
V. Danauskienei už gruzinų vežimą į Lazdijus ir iš jų sumokėta daugiau nei 300 eurų, panaši suma sumokėta ir už maitinimą, dar keli šimtai už savivaldybės organizuotas edukacines programas. Susidaro apie 800 eurų suma, o gruzinai Lietuvoje buvo apie dvi savaites.
Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis prisimena, kad V. Danauskienė pasirodydavo gruzinų viešnagės metu, tačiau suprato, kad ji buvo kaip žiniasklaidos atstovė, mat ir taip dažnai sukiojasi šalia.
Paradoksas, kad universitetas pinigų gruzinų viešnagei gavo iš Švietimo ir mokslo ministerijos, kuriai pavaldžios Veisiejų technologijų ir verslo mokyklos darbuotojos už savo pinigėlius direktorės paragintos ruošė gruzinams vaišes.
„Mes žinojom, kad atvažiuos gruzinai. Atvažiuoja, įdomu, kyla mintis po minties. Čia ne Vilnius, čia kaimas, žmonės nuoširdūs, su savo iniciatyvomis. Mes juos vaišinome patys iš namų atsinešę, ką turėjome“, – teigė Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos direktorė Laimutė Vaitiekūnienė.
Universitetas sumokėjo, kad svečiai iš Gruzijos po švenčių mieste būtų vežami į kaimo turizmo sodybą, o juos nuveždavo į Veisiejų technologijų ir verslo mokyklos bendrabutį. Universitetas sumokėjo, kad studentai būtų pamaitinti nacionaliniais valgiais, tačiau jie valgė tai, ką paruošė mokyklos virėjos. Universitetas sumokėjo, kad V. Danauskienė studentus iš Gruzijos nuvežtų į oro uostą, bet nuvežė Lazdijų rajono savivaldybės skirtas autobusas, o pinigai liko universiteto samdytos kelionių organizatorės kišenėje.
Universitetas taip pat mokėjo, kad studentai Lazdijuose vakarotų prie laužo, bet niekas tokių vakaronių Lazdijuose neatsimena. Dėl gruzinų viešnagės universitete pradėtas patikrinimas, o pati V. Danauskienė komentuoti atsisakė.
„Niekas nebus nuslėpta. Jei buvo padaryti nusižengimai, jų atžvilgiu bus pritaikyti atitinkami veiksmai. Be abejonės, jei nors vienas euras buvo įdėtas į kišenę, iš tos kišenės pinigus paimsime“, – tikino Edukologijos universiteto prorektorius Aivas Ragauskas.

Komentarai

Puikiai išviešino

Smile Puikiai išviešino ,,žurnalistę be diplomo''

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.