Lazdijų jaunuoliai kupini įspūdžių grįžo namo

, Edita SAMOŠKAITĖ
Lazdijų jaunuoliai kupini įspūdžių grįžo namo

Projekte „Ways to freedom“ Lietuvai atstovavusi grupė iš Lazdijų.

Visą savaitę penki Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos gimnazistai – Lazdijų viešosios bibliotekos jaunimo centro iniciatyvinė grupė – vadovaujama bibliotekininkės darbui su jaunimu Jolitos Krokininkaitės lankėsi Lenkijoje, kur buvo įgyvendintas projektas „Ways to freedom“ („Kelias į laisvę“). Anot jos, mokiniams taip patiko projekto veiklos, kad atėjus laikui išvykti nė vienas nenorėjo namo. Apie įspūdžius iš kelionės kalbėjomės su grupės vadove J. Krokininkaite (J. K.) ir kapitonu Ryteniu Šklėriumi (R. Š.).

E. S. Kokie pirmieji įspūdžiai iš kelionės?
J. K. Į Lenkiją atvykome autobusu anksti ryte. Džiaugiamės, jog ten buvome maloniai sutikti. Skirtingų šalių jaunuoliai apgyvendinti kartu, dėl to buvo daug lengviau vieniems su kitais greičiau susibendrauti. Tuo klausimu padėjo ir susipažinimo vakaras, kurio metu vyko šalių, iš kurių atvykusios grupės, pristatymas. Projekto dalyviai žaidimų forma stengėsi įsiminti vieni kitų vardus, daugiau sužinoti apie kiekvieną dalyvį ir suformuoti komandas.

E. S. Koks suformuotų komandų vaidmuo?
J. K. Projekto dalyviai sudarė keturias komandas. Kiekviena iš jų buvo atsakinga už skirtingą sritį. Pirmoji komanda – už projekto blogo sukūrimą. Antroji atsakinga už video kūrimą, trečioji turėjo pasirūpinti nuotraukomis. Ketvirtosios komandos nariai rašė straipsnius į projekto blogą. Kiekvieną vakarą vyko darbas komandose, kad būtų užtikrintas veiklos efektyvumas.

E. S. Kuriai komandai priklausei?
R. Š. Buvau komandos, kuri atsakinga už video kūrimą, narys. Šioje komandoje vieni dirbo ties vaizdo medžiagos montavimu, redagavimu, kiti rūpinosi vaizdo medžiaga apie projekto dalyvius, apie svarbiausius dienų įvykius. Aš pats buvau tuo, kuris filmavo ir kalbėjosi su projekto dalyviais. Mano užduotis buvo pateikti filmuotą medžiagą su kiekvieno dalyvio prisistatymu.

E. S. Kiekvienas projekto dalyvis galėjo save atrasti skirtingose srityse. Tokia patirtis, be abejo, naudinga jaunam žmogui, kuris ieško ir atranda save, savo gebėjimus?
J. K. Taip šis projektas ne tik paskatino jaunuolius daugiau sužinoti apie estų, lenkų, čekų kelią į nepriklausomybę, bet leido gilinti užsienio kalbos žinias, skatino pažinti skirtingą istorinę ir kultūrinę patirtį turinčius žmones, tobulinti įgūdžius, reikalingus darbui komandoje.  Šią išvyką jaunuoliai galės panaudoti ir vėliau, kai ateis laikas tapti darbo rinkos dalimi. Konkurenciniu pranašumu galės būti Youthpass (liet. jaunimo pasas).

E. S. Papasakokite plačiau apie Youthpass.
J. K. Pačią pirmą dieną susirinkusiesiems buvo pristatytas Youthpass, o kas vakarą aptariama, kas buvo sužinota per dieną, ką galima įrašyti. Svarbu tai, jog kiekvienas pats pildo šį dokumentą ir vertina, kokias kompetencijas, įgūdžius įgijo. Tai yra individualios mokymosi patirties ir rezultatų aprašymas bei įvertinimas. Youthpass gali įgyti tie, kurie dalyvauja programoje „Veiklus jaunimas. Projektas „Ways to freedom“ būtent ir buvo finansuotas iš šios programos.

E. S. Ar manai, kad toks dokumentas reikalingas?
R. Š. Esu įsitikinęs, kad jis būtų naudingas ir reikalingas. Juk kiekvieną veiklą ar iniciatyvą patvirtinantis dokumentas tave išskiria iš kitų įgyta patirtimi ir žiniomis.

E. S.  Projekto metu buvo numatyta organizuoti šalių kultūrinius vakarus ir šalių kelio į nepriklausomybę pristatymus. Kaip sekėsi Jūsų vadovaujamai grupei atstovauti Lietuvai šiame projekte?
J. K. Manau, iš tiesų labai gerai. Ruoštis pristatymui mums padėjo istorijos mokytoja Audronė Pileckienė, o grupės nariai labai puikiai pristatė Lietuvos kelią į laisvę. Kultūriniam vakarui taip pat buvome pasiruošę: mokėme projekto dalyvius šokti polką, žaisti žaidimus, vaišinome kulinarinio paveldo patiekalais. O susipažinti su Lazdijais visus kvietėme išdalinę lankstinukus apie mūsų gimtą kraštą. Taip pat pasiūlėme viktoriną, kurią buvome paruošę. Viktorinos tema – Lietuva.

E. S.  Projektas buvo įgyvendinamas Lenkijoje, netoli Krokuvos esančiame Niepolomico miestelyje. Ką dar galėtumėte papasakoti apie veiklas išvykoje?
J. K. Projekto dalyviams vieną dieną buvo rodomas dokumentinis lenkų filmas „The art of the disappearing“, kitą dieną buvo aplankyta observatorija, Vieličkos druskų kasykla.  Patys projekto dalyviai taip pat sulaukė svečių. Lankėsi atstovas iš nacionalinio instituto, kuris kalbėjo apie politinius režimus, pristatė naują stalo  žaidimą „Queve“ („Eilė“). Jo idėja paremta sovietinių laikų eilėmis, kuriose tekdavo stovėti, norint ką nors įsigyti. Šį žaidimą jaunuoliai žaidė grupėse, o nugalėtojams žaidimas buvo padovanotas. Jis atiteko grupės kapitonui Ryteniui Šklėriui. Viena projekto diena buvo skirta kelionei į Krokuvą, kur savanoris aprodė Krokuvos senamiestį, papasakojo apie sovietinį laikotarpį. Turėjome galimybę įsiamžinti šalia vieno iš šio laikotarpio simbolių – tanko. Tiesa, projekto dalyviai dar piešė savo šalies istorinę laiko juostą (1941–1991 m.), kūrė mini spektaklius apie totalitarizmą, demokratiją ir autoritarizmą.  

E. S. Apibendrinant dalyvavimą projekte, ką galėtumėte pasakyti?
J. K.  Tai buvo labai gera patirtis, leidusi stebėti ir dalyvauti projekto įgyvendinime. Svarbu, jog šis projektas ne dvišalis, o keturšalis. Vadinasi, daugiau patirties. Estijos grupės vadovė turėjo didelę projektų įgyvendinimo patirtį, todėl buvo naudinga su ja susipažinti ir bendrauti. Labai malonu, jog susirinkę projekto dalyviai buvo draugiški, o projekto organizuotumas aukšto lygio. Dėkoju ir savo grupei. Mokiniai labai aktyvūs ir iniciatyvūs. Lengva dirbti su motyvuotais jaunuoliais, kurie dar ir drausmingi.
R. Š.  Malonūs projekto dalyviai ir puikus organizuotumas. Kiekvieną dieną buvo tiek įspūdžių, kad negalėčiau kažko išskirti. Labiausiai sudomino ruošti pristatymai, dėmesys istoriniam laikotarpiui, kuriam ir buvo skirtas projektas. Man asmeniškai projektas leido ne tik patobulinti anglų kalbą, bet išmokau keletą frazių pasakyti projekto partnerių kalbomis, su kai kuriais dalyviais bendrauju iki šiol elektroniniu paštu ar socialiniuose tinkluose. Jei būtų organizuotas panašus projektas, ne tik neabejodamas dalyvaučiau, bet ir kitiems rekomenduočiau. Verta.

E. S. Ačiū už pokalbį. Gerų naujų projektinių idėjų ir iniciatyvų.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.