Lazdijų rajone lankėsi vaistininkas žolininkas Marius Lasinskas

Lazdijų rajone lankėsi vaistininkas žolininkas Marius Lasinskas
Vaistažolės – tai gydomųjų savybių turintys augalai. Žinoma per 12000 jų rūšių. Vaistiniai augalai nuo seno vartojami medicinoje, ypač liaudies. Šių augalų preparatai yra mažiau kenksmingi už cheminius, rečiau sukelia alergiją. Gydomąsias vaistažolių savybes lemia veikliosios medžiagos. Jos kaupiasi visame augale arba tik kai kuriose jo dalyse. Vaistiniuose augaluose esančios veikliosios medžiagos stimuliuoja, pavyzdžiui: glikozidai gerina širdies, virškinamojo trakto veiklą, žadina apetitą, alkaloidai stimuliuoja širdies ir kraujagyslių, centrinę nervų sistemą, veikia raminamai, saponinai lengvina atsikosėjimą, skatina tulžies, šlapimo, prakaito išsiskyrimą, flavonoidai veikia bakteriocidiškai, skatina tulžies išsiskyrimą, eteriniai aliejai slopina uždegimą, spazmus, naikina mikrobus, rauginės medžiagos stabdo kraujavimą, mažina uždegimą.
Vaistiniai augalai renkami tada, kai juose yra daugiausiai veikliųjų medžiagų. Stiebai su lapais ir žiedais renkami jų žydėjimo pradžioje, pjaunama viršutinė 25–30 cm ilgio dalis. Pumpurai – beržo, pušies, tuopos – pjaunami su šakutėmis anksti pavasarį, kai tik pradeda brinkti. Lapai skinami tik prasiskleidę. Vaistams naudojamas ir visas žiedynas (ramunės, liepos, šlamučio, medetkos) arba tik žiedo dalys (rugiagėlės vainiklapiai). Vaisiai renkami visiškai prinokę, išskyrus kmynus, krapus, kalendrą, kurie pjaunami ne visai prinokę, tada džiovinami, o vėliau kuliami. Šaknys ir šakniastiebiai kasami pavasarį arba rudenį, kai sunyksta antžeminės augalo dalys. Surinkta žaliava džiovinama gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje ar tamsioje patalpoje arba specialioje džiovykloje. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad lapų, žiedų negalima spausti, nes jie greitai tamsėja, kaista ir dėl to juose mažėja veikliųjų medžiagų. 
Vaistažoles turėtų rinkti tik tie, kurie jas labai gerai pažįsta. Taip pat vertėtų žinoti, kad vaistinei žaliavai netinka kenksmingomis medžiagomis užteršti augalai (augantys prie cheminių gamyklų, kelių, elektrinių, tvartų, mieste, sąvartynuose), taip pat apdžiūvę, dėmėti, pažeisti ligų ar kenkėjų. 
Taigi akis džiuginantys ryškiaspalviai pievų augalai yra itin naudingi. Jų rinkimas turėtų tapti maloniu laisvalaikio praleidimu.
Šių metų sausio 22 d. Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras suorganizavo susitikimą su vaistininku žolininku Mariumi Lasinsku, kuris skaitė paskaitą ,,Apie tikrąsias ligų priežastis. Kada gali ir kada negali padėti vien tik vaistiniai augalai“. Pirmąją paskaitą žolininkas skaitė Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, vėliau lektorius vyko į Veisiejų regioninį parką susitikti su Trečiojo amžiaus universiteto studentais bei kitais veisiejiečiais, trečiąją paskaitą žolininkas skaitė seirijiečiams. Paskaitą Marius pradėjo skambindamas kanklėmis, vėliau kalbėjo apie įvairius augalus, jų gydomąsias savybes ir kaip kiekvienas žinodamas augalų galią gali sau padėti, kai suserga. Taip pat žolininkas atskleidė, kad beveik kiekvienai sintetinei tabletei galima rasti atitinkamą augalą: „Paracetamolis“ – liepų, šeivamedžių žiedai, „Tavegilis“ – triskiautis lakišius, „Kaptoprilis“ – amalas, „Omeprozolis“ – siauralapis gaurometis ir t. t. Paskaitos pabaigoje kiekvienas galėjo paragauti žolininko išvirtos arbatos bei įsigyti jų mišinių. Dalyviai, kurių buvo daugiau nei aštuoniasdešimt, džiaugėsi gauta naudinga informacija ir dėkojo lektoriui už atskleistas žolynų paslaptis.
 
Straipsnį parengė
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Dainauskienė

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.