Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė: „Ranka užrašytas atvirlaiškis yra šilta bendravimo priemonė“

Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė: „Ranka užrašytas atvirlaiškis yra šilta bendravimo priemonė“

Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė: „Gavę atvirlaiškį su sveikinimu mes jau žinome, kad tas žmogus, kuris jį siuntė, įdėjo nemažai savo asmeninio laiko, kol išsirinko ir įsigijo atvirlaiškį, ir dar daugiau meilės, rinkdamas gražius sveikinimo, palinkėjimo žodžius...“

Nenumaldomai artėjant šventiniam laikotarpiui parduotuvės, įstaigos ir įmonės bei pats miestas pasipuošė, o žmonės nejučia pradėjo laukti sveikinimų. Apie anksčiau itin populiarų kalėdinių sveikinimų būdą – laiškus ir atvirlaiškius – pasakoja Lietuvos pašto Tinklo direktorė Inga Dundulienė.
 
– Artėjant šventėms žmonės pradeda ieškoti įdomių būdų pasveikinti draugus ir artimuosius. Vienas iš jų – rašyti sveikinimus ranka ir siųsti juos paštu. Ar toks sveikinimas tebėra populiarus?
– Turime pripažinti, kad tradicija siųsti ranka rašytus laiškus, atvirukus pamažu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nyksta. Tendencijos rodo, kad rašytinės informacijos siuntimas kasmet sumažėja apie 10–15 proc. 
Greitas šiuolaikinio gyvenimo tempas nūdienos žmones atpratino ranka rašyti laiškus, nes naujoms technologijoms įsigalėjus laiškus kaip bendravimo priemonę pakeitė elektroninis paštas, telefoniniai skambučiai ir trumposios SMS žinutės, galimybė su savo artimaisiais bendrauti socialiniuose tinkluose.
Tai, kad didžiajai žmonių daliai ranka parašytas laiškas vis dar svarbus, rodo prieš didžiąsias metų šventes – šv. Kalėdas – ženkliai išaugę tiek siunčiamos, tiek gaunamos korespondencijos srautai, tarp kurių nemažą dalį sudaro laiškai ir atvirlaiškiai su kalėdiniais sveikinimais. Atvirlaiškių prekyba prieškalėdiniu laikotarpiu paštuose irgi suaktyvėja. 
Dažnai tenka išgirsti klausimą, ar popieriniai laiškai išliks... Mėgstu pajuokauti, kad pragmatikams ranka parašyti laiškai nebėra aktualūs, tačiau romantikams – tai vertybė, būdas dalintis šiluma su artimu žmogumi. 
 
– Esu girdėjusi mintį, kad „elektroninis laiškas negrįžtamai pakeitė popierinį“. Ar pritariate šiai minčiai? 
– Akivaizdu, kad paštas turėjo užleisti vietą spartesnėms bendravimo ir informacijos perdavimo priemonėms. Interneto eroje žmonių tarpusavio bendravimas ir dalijimasis informacija tapo nevaržomas nei atstumo, nei laiko. Informacijos apsikeitimui persikėlus į virtualią erdvę, sumažėjo tradicinių pašto paslaugų – popierinių laiškų siuntimo – poreikis.
 
– Kaip manote, kuo skiriasi popierinis laiškas nuo elektroninio? Kokius dažniausiai rašote pati? Kodėl?
– Pasitelkus išmaniuosius įrenginius perskaityti ar išsiųsti elektroninį laišką galima bet kuriame pasaulio krašte. Greitis ir operatyvumas yra vienos svarbiausių šiandienos verslo dedamųjų, todėl darbo reikalais tenka rašyti elektroninius laiškus, kurių kartais per dieną išsiunčiu net iki pusšimčio.  Tuo tarpu popierinis laiškas ar ranka užrašytas atvirlaiškis, kuris siunčiamas paštu, yra šilta tarpasmeninio bendravimo priemonė. 
 
– Ką Jums reiškia popierinis ranka rašytas laiškas? Kokių mieliau laukiate pati?
– Šiandien gyvename itin greitu tempu – nuolatos visi skubame ir lekiame... Parašyti SMS žinutę ar elektroninį laišką, susiskambinti telefonu ar susirašyti „Facebook“ socialiniame tinkle nereikia didelių pastangų, nes turint išmaniuosius įrenginius tai galime padaryti čia ir dabar. 
Tuo tarpu norint parašyti laišką ar užrašyti sveikinimą ant atvirlaiškio reikia stabtelėti, prisėsti, pagalvoti... Ranka parašytas laiškas skaitmeninių technologijų epochoje tampa vertybe. 
Gavę atvirlaiškį su sveikinimu mes jau žinome, kad tas žmogus, kuris jį siuntė, įdėjo nemažai savo asmeninio laiko, kol išsirinko ir įsigijo atvirlaiškį, ir dar daugiau meilės, rinkdamas gražius sveikinimo, palinkėjimo žodžius... 
 
– Ar šiemet  pati rašėte / rašysite kalėdinius sveikinimus ranka, o gal rinksitės elektroninius laiškus ir trumpąsias žinutes?
– Savo artimiausiems draugams Lietuvoje bei gyvenantiems svetur jau išsiunčiau šventinius atvirlaiškius. Taip pat Kalėdų rytą artimuosius ketinu pasveikinti ir telefoniniu skambučiu. 
Per šventes svarbu dalintis džiugesiu ir šiluma, o kokios komunikacijos priemonės bus pasitelktos, visai nesvarbu...
 
– Ar prieššventiniu ir šventiniu laikotarpiu pagausėja laiškų ir siuntinių?
– Tradiciškai su kalendorinės žiemos pradžia Lietuvos paštas pasitiko ir didžiausią metų darbymetį, paprastai trunkantį iki sausio mėnesio vidurio. 
Kalėdiniu laikotarpiu beveik dvigubai padidėja išsiunčiamų ir gaunamų pašto siuntų. 
 
– Popierinius sveikinimus švenčių proga labai mėgsta siųsti politikai. Tačiau šiemet pasigirdo raginimas taupymo sumetimais atsisakyti popierinių sveikinimų. Kaip manote, ar tai teisingas, racionalus sprendimas?
– Atsižvelgdamas į skirtingus klientų poreikius šiandien Lietuvos paštas siūlo naudotis ne tik tradicinėmis pašto paslaugomis, bet ir keistis informacija elektroniniu kanalu. 
Novatoriška E. pristatymo sistema sudaro galimybes valstybės institucijoms tarpusavyje elektroniniu būdu nemokamai keistis svarbia informacija. 
Taip pat ir gyventojai bei verslas gali elektroniniu būdu vietoj registruotojo laiško siųsti dokumentus valstybės institucijoms ir iš jų gauti įvairias pažymas, pranešimus ir kt.
Tapti šiuolaikiškos E. pristatymo sistemos naudotoju gali kiekvienas. Kviečiu išbandyti ir šį siuntimo būdą, ypač jeigu reikia bendrauti su valstybės institucijomis. 
 
– Jei politikai vis dėlto atsisakytų siųsti popierinius laiškus, ar tai būtų „didelis praradimas“ Lietuvos paštui?
– Kaip ir minėjau, popierinės pašto korespondencijos kasmet sumažėja apie 10–15 proc. 
Šiandien visi pašto operatoriai, tarp jų ir Lietuvos paštas, orientuojasi jau ne tik į laiškų, bet ir į daiktų (prekių) siuntimą. Šį pokytį nulėmė vis sparčiau populiarėjanti elektroninė prekyba. Gyventojai apsiperka internetu, o jų pirkinius, įsigytus net ir tolimiausiose pasaulio šalyse, pristato paštas. 
 
– Jūsų vadovaujama įstaiga nuolat ieško naujų sprendimų, kaip patobulinti laiškininkų darbą. Visai neseniai pasirodė informacija apie „ateities laiškininkus“. Kuo jie skirsis nuo dabartinių pašto darbuotojų?
– „Ateities laiškininkas“ – tai naujas pašto paslaugų teikimo būdas, skirtas kaimo žmonėms. „Ateities laiškininkai“ bus aprūpinti išmaniąja įranga, leisiančia visas pašto ir finansines paslaugas suteikti gyventojo namuose. Telefonu iškviestas „ateities laiškininkas“ pasieks kiekvieno namus – fizinę negalią turinčius ar senyvo amžiaus žmones, kuriems be artimųjų pagalbos pasiekti artimiausią paštą yra sudėtinga.
 
– Kokios bus „ateities laiškininkų“ funkcijos?
– „Ateities laiškininkas“ galės atlikti visas pašto ir finansines paslaugas gyventojo namuose. Vadinasi, laiškininkas ne tik gyventojams į namus pristatys pašto korespondencijos siuntas ir prenumeruojamus spaudos leidinius, bet ir priims pašto siuntas ir siuntinius – su savimi turės svarstykles ir planšetinį kompiuterį, tad galės pašto siuntą užregistruoti. Šiuo metu tai galima atlikti tik pašte. Taip pat laiškininkas teiks ir finansines paslaugas – pristatys ir išsiųs pinigų perlaidas, priims įvairias įmokas už mokesčius, priims prenumeratos užsakymus ir kt. Pažymėtina, kad telefonu į namus iškviestas „Ateities laiškininkas“ atvyks nemokamai. 
Diegiama „Ateities laiškininko“ koncepcija leis pašto paslaugas padaryti kur kas prieinamesnes kaimuose gyvenantiems žmonėms, kurie turi mažesnes pasirinkimo galimybes nei miestų gyventojai, taip pat bus pagerinta klientų aptarnavimo kokybė. 
 
***
Susisiekus su Lazdijų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialiste viešiesiems ryšiams R. Lazauskiene ir paklausus, ar šiemet ketinama sveikinti Lazdijų rajono gyventojus, moteris teigė, kad šiemet, kaip ir ankstesniais metais, Lazdijų rajono savivaldybės meras sveikins kiekvieną siųsdamas jiems atvirutes.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.