Literatūrinė ir muzikinė pasakaitės „Džordžijaus gimtadienis“ improvizacija Lazdijų viešojoje bibliotekoje

, Gintarė ŠKARNULYTĖ
Literatūrinė ir muzikinė pasakaitės „Džordžijaus gimtadienis“  improvizacija Lazdijų viešojoje bibliotekoje

 

Lapkričio 9-ąją Lazdijų rajono savivaldybės Lazdijų viešojoje bibliotekoje įvyko kūrybinių dirbtuvių kulminacinis renginys – šventė „Teatras. Pasidaryk pats“. Jos metu pristatytas  literatūrinis ir muzikinis Urtės Uliūnės  knygos „Kitokia svirplelio diena“ pasakaitės „Džordžijaus gimtadienis“ improvizacinis spektaklis. 
Pasiruošimas spektakliui vyko visą mėnesį. Pirmiausiai Lazdijų viešosios bibliotekos vaikų skyriaus bibliotekininkės Vanda Pavlova  ir Giedrė Stankevičienė visus vaikus, norėjusius dalyvauti spektaklio kūrimo procese, supažindino su kūrinio personažais, paskirstė jiems vaidmenis ir išdalino atitinkamus žodžius. Su jaunaisiais aktoriais vyko nuolatiniai susitikimai, kurių metu buvo bandoma vaidinti, įsijausti į vaidmenis ir pradėti kurti personažams rūbus bei dekoracijas spektakliui. Į šį bendrą kūrybinį procesą įsitraukė ir bibliotekos savanoriai: braidžiojo kartu su jaunaisiais aktoriais, bibliotekininkėmis po minčių laukus, ieškodami tinkamiausio sprendimo, kaip atskleisti ežiuko, varliukų ar žiogų personažus. Juk ne be reikalo šis spektaklis–renginys pavadintas „Teatras. Pasidaryk pats“. Visas pasiruošimo spektakliui procesas vaikams yra puiki mokomoji priemonė, kuri formuoja jų gebėjimą dirbti komandoje, moko prasmingų laisvalaikio praleidimo būdų ir atsakomybės.
Mėnuo greitai prabėgo ir štai artėjo spektaklio pristatymo laikas.  Likus vos trims valandoms iki spektaklio pristatymo Lazdijų viešosios bibliotekos salėje vaikų laukė susitikimas su profesionaliais pagalbininkais: aktore Dalia Jankauskaite ir kompozitoriumi, multiinstrumentalistu Tomu Dobrovolskiu. Pastarieji per kelias valandas dirbdami su vaikais taip paruošė spektaklį, kad jis originalumu ir interpretacijomis spektaklio metu stebino ne tik susirinkusius į spektaklį svečius, bet ir pačius mažuosius aktorius.
Trys valandos iki spektaklio tapo pačiomis trumpiausiomis valandomis. T. Dobrovolskis  grupei vaikų, kuri spektaklio metu buvo atsakinga už muzikinę dalį, pristatė atsivežtus įvairiausius instrumentus, tokius kaip perkusiniai instrumentai (Djembe, Darabuka, Cajonghita),  paties multiinstrumentalisto pasidaryti Cajon, fleitos, įvairūs barškučiai (juos galima pasigaminti į šampūno buteliukus pripylus įvairių kruopų). Vėliau paaiškėjo, jog išgauti garsui labai tinka ir paprastas popieriaus lapas ar elektros instaliacijos žarnos. Jei geriau apsidairytumėme namuose, kiekvienas atrastumėme puikių instrumentų, kurių skleidžiami garsai gali tapti puikia muzika. „Mano tėtis iš azoto amforos pagamino lempos gaubtą, o aš jį nukabinęs atsitiktinai stuktelėjau į durų staktą. Išgirstas garsas mane sužavėjo ir pradėjau groti. Tai mane sugrąžino atgal į muzikos pasaulį“, – sakė muzikinį išsilavinimą turintis vyras, dešimtmetį dirbęs ir gyvenęs be muzikos. Visgi prieš šešerius metus vėl ėmėsi muzikinės veiklos ir dabar sako, kad muzika tai ir didžiausias pomėgis, ir profesija. Mėgstantis muziką, kuri yra spalvinga bei įvairi, T. Dobrovolskis nebijo žaisti su garsais, komponuoti ir interpretuoti. Pagrindiniai instrumentai, kuriais groja, yra jo paties sukurti (Varinis gaublys, Stiklas). Taip pat groja su nemažai egzotiškų instrumentų iš Australijos, Indijos ir kitų kraštų. Multiinstrumentalistas įsitikinęs, kad daug daugiau saviraiškos būdų vaikams galima padėti atrasti, kuomet juos skatini tai daryti netradiciškai. Muzikinėje srityje tuos netradicinius būdus atsiskleisti T. Dobrovolskis panaudoja muzikinės terapijos ir edukaciniuose užsiėmimuose. Orginaliai ir žaismingai ruošdamas vaikus pasirodymui spektaklyje jis gavo puikų rezultatą. Be to, sakė, kad buvo maloniai nustebintas tokių imlių ir gerai paruoštų vaikų. Juos iki susitikimo su T. Dobrovolskiu ruošė ir į renginį palydėjo Lazdijų darželio-mokyklos „Vyturėlis“ mokytojos, pop grupės „Čik čirik“ vadovės Vilma Čepanonienė ir Asta  Slančiauskienė. 
Kuomet viename bibliotekos aukšte sklido muzikos instrumentų garsai, trepsėjimai ir plojimai, įvairiausių nuotaikų balsų interpretacijos, kitame su mažaisiais aktoriais dirbo aktorė D. Jankauskaitė.  Ji mokė nuotaikos perteikimo subtilybių, kaip išreikšti balsu bei mimika pasakaitės nuotaiką. Aktorė atkreipė dėmesį, jog labai svarbu kalbėti ne sienai, o atsisukus į publiką ir užpildyti visą erdvę, nesusigrūsti vienoje vietoje. Taip pat patarė, kuo papildyti personažams parinktą aprangą, kad geriau išreikštų juos. Mažieji aktoriai mokėsi greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją ir prie jos prisiderinti. Kaip jiems pavyko, galėjote stebėti spektaklio metu. O kas nebuvot ir nematėt – spektaklis sužavėjo net pačią pasakos, pagal kurią kurtas spektaklis, autorę U. Uliūnę.
U. Uliūnė gimė ir užaugo Šiauliuose, dėstytojų šeimoje. Literatūrinė erdvė, pomėgis skaityti nuo pat vaikystės lėmė, kad jau nuo 12–13 metų ėmė kurti pasakas, o 17 metų išleido pirmąją pasakų knygelę „Miegančios boružės“. Trečiakursei Vilniaus universiteto lietuvių filologijos studentei rašymas yra ir pomėgis, ir darbas. Praeitais metais išleista antroji pasakų knyga „Kitokia svirplelio diena“ autorei Metų knygos rinkimuose pelnė specialią premiją už geriausią pasakų knygą. O šiemet pagal vieną iš jos pasakaičių „Džordžijaus gimtadienis“ keliose Lietuvos bibliotekose buvo sukurti vaidinimai. U. Uliūnės  literatūrinė sėkmė prasidėjo nuo dalyvavimo įvairiuose konkursuose. Ji yra tapusi konkursų „Laiškas Hansui Kristianui Andersenui“, „Rudens godos“  laureate. „Savo kūriniuose stengiuosi, jog pamokomoji pasakos mintis nebūtų įkyri. Tikiu, kad vaikai iš pasakų mokosi netiesiogiai. Jos leidžia augti vaikams kaip asmenybėms ir suformuoti reikalingas vertybes, įdiegti moralines normas“, – sakė rašytoja. 
Knygų namai yra biblioteka. Ko reikia, kad biblioteka taptų tarsi namai?  Pasak U. Uliūnės, kuri savo gimtuose Šiauliuose dažnai lankydavosi bibliotekoje, reikalingas šiltas ryšys su bibliotekos darbuotojais, gausi literatūros pasiūla bei maloni aplinka. Lazdijų viešoji biblioteka, įsikūrusi moderniose patalpose, organizuodama įvairius renginius, po savo stogu talpinanti literatų, šachmatininkų, mamyčių klubus, iš tiesų yra tapusi ne vieno lazdijiškio antrais namais. Jei ne betarpiškas ir šiltas bendravimas, vargu ar toks renginys, koks džiugino lapkričio 9-ąją, būtų pavykęs. Tai ne tik bibliotekos, bet ir visos bendruomenės renginys, kuriam pasiruošti padėjo vaikų tėveliai, savanoriai, bibliotekos ir švietimo įstaigų darbuotojai. Bet pati pradžia ir galimybė surengti šį renginį atsirado dėl Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos laimėto edukacinio–integracinio projekto „Literatūrinės–muzikinės kūrinių improvizacijos vaikams ir suaugusiems“, skirto Vilniaus ir Alytaus apskričių savivaldybių viešosioms bibliotekoms bei jų bendruomenių centrams.  Trakuose, Nemenčinėje ir Šalčininkuose vyko pirmosios projekto dalies „Muzikos ir poezijos blyksniai“, skirtos suaugusiems, įgyvendinimas. Antroji dalis „Teatras. Pasidaryk pats“, skirta vaikams, įvyko Švenčionyse, Šalčininkuose, Varėnoje, Druskininkuose ir Lazdijuose.  Visas projektas buvo remiamas Atviros visuomenės instituto Pagalbos fondo Lietuvoje ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Regionų kultūros programos lėšomis. Lazdijuose pažiūrėti vykusio spektaklio atvyko  svečių iš Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos: renginių organizatorė, projekto koordinatorė Rūta Skorupskaitė, kultūros projektų vadovė Živilė Švitraitė, vaikų literatūros skyriaus vedėja Marta Rudytė. 
Kas galėjo tikėtis tokio nuotaikingo spektaklio, visai netikėtai tapusio tikra gimtadienio švente su sausainiais, gaiviais gėrimais, įvairių instrumentų atliekama muzika. Šventiniai nuotaikai palaikyti tiko ir Lazdijų viešosios bibliotekos salėje, kur vyko spektaklis,  eksponuojama Lazdijų meno mokyklos  Dailės skyriaus pradinio ugdymo mokinių paroda.
Telieka pasakyti, jog geriausias gimtadienis tas, kuriame jubiliatas jaučiasi Jubiliatu, o tam dažnai reikia ne prabangių fejerverkų ar brangiausių patiekalų ir gėrimų, o tik nuoširdaus bendravimo... Šventės, kurią susiorganizuoji sau ir dėl savęs, o ne dėl to, jog prieš kažką pasipuikuotum.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.