Meras A. Margelis: „Kiaulių skersti nereikia“

, Sigita Vaitkevičė
Meras A. Margelis: „Kiaulių skersti nereikia“

Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis: „Nutarėme, jog visiems kiaulių laikytojams, kurie nuspręs įsirengti biologinio saugumo priemones kiaulių laikymo vietose, savivaldybė padės nemokamai įsigyti dezinfekcinių kilimėlių dezinfekcijai naudojamo biocidinio preparato „Ecocid S“.“

Po to, kai mūsų ir Alytaus rajono žiniasklaidos priemonės išplatino informaciją apie tai, jog visi Lazdijų rajono kiaulių laikytojai, pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2017 m. rugpjūčio 29 dieną pasirašytą įsakymą Nr. B1-542 „Dėl valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. rugsėjo 17 d. įsakymo Nr. B1-800 „Dėl buferinės afrikinio kiaulių maro zonos nustatymo pakeitimo“, patenka į afrikinio kiaulių maro buferinę zoną ir dėl to iki rugsėjo 30 dienos privalo paskersti laikomas kiaules, rajono savivaldybės meras Artūras Margelis kreipėsi į Lazdijų rajono valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, prašydamas detaliau paaiškinti šio įsakymo nuostatas. Komentuodamas jas rajono savivaldybės merui, Lazdijų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Auridas Marcinkus sakė, jog skubėdami operatyviai pateikti vos tik pasirašytą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymą, žiniasklaidos atstovai neteisingai suprato veterinarijos tarnybos darbuotojų išaiškinimą. Išskersti kiaules ir gauti už tai kompensaciją nuo rugpjūčio 31 dienos teisę turi tik tie mūsų rajono gyventojai, kurie nuspręs kiaulių daugiau nebeauginti. Tačiau šis įsakymas neliečia tų rajono gyventojų, kurie nuspręs kiaules auginti ir įsirengti biologinio saugumo priemones. 
 
Meras ragina neskubėti 
Rajono savivaldybės meras Artūras Margelis „Dzūkų žinioms“ vakar sakė, jog savivaldybė,  žinodama, jog, šių metų rugsėjo 1 dienos duomenimis, savivaldybės teritorijoje buvo apie 650 smulkiųjų kiaulių laikytojų, turinčių per 2200 kiaulių, bei tai, kad visi šie ūkiai yra natūriniai, kad žmonės laiko kiaules tik savo reikmėms ir rajono savivaldybės teritorijoje nėra tokių augintojų, kurie augintų kiaules komercijai, jaučia pareigą materialinėmis priemonėmis bei viešinimo paslaugomis prisidėti, kad rajono kiaulių augintojai kuo skubiau įsirengtų biologinio saugumo priemones, kurios yra numatytos 2011 m. liepos 11 d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakyme Nr. B1-384. Rajono savivaldybės vadovų pasitarime buvo nutarta, jog visiems kiaulių laikytojams, kurie nuspręs įsirengti biologinio saugumo priemones kiaulių laikymo vietose, savivaldybė padės nemokamai įsigyti dezinfekcinių kilimėlių dezinfekcijai naudojamo biocidinio preparato „Ecocid S“. Tiesa, didesniųjų kiaulių ūkių, kuriuose auginama daugiau nei 10 kiaulių, savininkai dėl biologinio saugumo priemonių turi kreiptis į rajono Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nes didesniems ūkiams yra taikomi specifiniai, griežtesni reikalavimai. Rajono savivaldybės vadovaujančių darbuotojų pasitarimo metu savivaldybės meras A. Margelis nurodė, jog rajono savivaldybės administracijos žemės ūkio specialistai, dirbantys seniūnijose, turi būti įpareigoti konsultuoti kiaulių augintojus apie biologinio saugumo priemonių kiaulių auginimo vietose įrengimą, dalinti specialiai šia tema paruoštus lankstinukus, o vėliau – nuolat kontroliuoti, kaip seniūnijos teritorijoje laikomasi šių biologinio saugumo priemonių reikalavimų. 
 
Prašo pratęsti įsakymo įgyvendinimo terminą 
Vakar savivaldybės meras Artūras Margelis raštu kreipėsi į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių Darių Remeiką, prašydamas atidėti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakyme nustatytus terminus dėl biologinių saugos priemonių įsirengimo ar kiaulių išnaikinimo ūkiuose. Rašte sakoma, jog Lazdijų rajono savivaldybė yra pirma ir vienintelė (neskaitant Druskininkų, kuri yra daugiau kurortinė nei kaimiškoji savivaldybė), kuriai taikomi tokie griežti reikalavimai. Lazdijų rajono savivaldybė ribojasi su Lenkijos Respublikos Seinų apskritimi, Baltarusijos Respublikos Gardino sritimi, Alytaus bei Kalvarijos savivaldybėmis. Didžioji dalis ribų su minėtomis valstybėmis bei savivaldybėmis eina mišku – teritorijomis, kuriomis migruoja šernai – pagrindiniai afrikinio kiaulių maro platintojai. Visose šiose teritorijose taip pat buvo nustatyta afrikinio kiaulių maro atvejų, ypač tarp šernų, tačiau tokie griežti reikalavimai yra taikomi tik Lazdijų rajono savivaldybės ūkininkams.  
Pasak savivaldybės mero Artūro Margelio, savivaldybė tokį prašymą Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai pateikė atsižvelgdama į rajono savivaldybės, kurios daugumą sudaro kaimo žmonės, interesus. Jie dar metų pradžioje yra planavę savo ūkius, augino javus ir bulves, kad galėtų auginti kiaules. Papildomi trys mėnesiai, kuriais būtų pratęstas įsakymo įgyvendinimas, jiems suteiktų galimybę daugumą šių savo sukauptų pašarų sunaudoti. Meras atkreipė dėmesį ir į  sudėtingą Lazdijų rajono gyventojų daugumos socialinę padėtį: maždaug trečdalis gyventojų yra pensinio amžiaus, pagal nedarbo lygį esame viena daugiausiai bedarbių turinti savivaldybė, kur nedarbo lygis siekia apie 15 proc., todėl rajono gyventojams savame ūkyje užauginta produkcija yra vienas pagrindinių pragyvenimo šaltinių.   
Išvardinęs tokius svarius argumentus, savivaldybės meras Artūras Margelis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorių prašė pakeisti 2017 m. rugpjūčio 29 d. įsakyme Nr. B1-542 „Dėl valstybinės  maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. rugsėjo 17 d. įsakymo Nr. B1-800 „Dėl buferinės afrikinio kiaulių maro zonos nustatymo pakeitimo““ nustatytą datą kiaulėms išskersti arba biologinėms saugos priemonėms įrengti ir nustatyti ją vėlesnę – iki 2017 m. gruodžio 31 dienos.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.