Mokinių sveikata Lazdijų rajono savivaldybėje

Mokinių sveikata Lazdijų rajono savivaldybėje
Kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokiniai turi mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio savo sveikatos patikrinimo rezultatus. Profilaktiškai tikrintis sveikatą turi visi vaikai iki 18 metų. Per profilaktinį sveikatos patikrinimą šeimos gydytojas ar gydytojas pediatras įvertina vaiko sveikatos būklę. Prireikus pacientas siunčiamas konsultuotis pas gydytojus specialistus ir atliekami papildomi reikalingi tyrimai. Jei mokinys turi sveikatos sutrikimų, šeimos gydytojas turi pateikti rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt. Profilaktiniai tikrinimai ne tik padeda laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet ir suteikia puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus.
Pagal mokyklose dirbančių mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistų pateiktus vaikų sveikatos pažymėjimų duomenis, 2016 m. Lazdijų rajono savivaldybės ugdymo įstaigas lankė 2740 vaikų. 2016 m. pasitikrinusių sveikatą iki reikalaujamo termino vaikų buvo 2550, tai sudarė 93,1 proc. visų vaikų, lankančių ugdymo įstaigas. Iš visų sveikatą pasitikrinusių vaikų 44,3 proc. buvo „sveiki“. Būtina pabrėžti, kad visiškai sveikas mokinys yra tas, kuris neturi visiškai jokio sutrikimo bei nustatytos diagnozės. Analizuojant 2016–2017 m. m. mokinių sveikatos rodiklius, galima išskirti didesnę mokinių dalį, kuri turi regos sutrikimus (22,3 proc. mokinių), laikysenos (7,2 proc. mokinių) ir kraujotakos sistemos (14,3 proc. mokinių) sutrikimus. Daugiausiai regos problemų turi 11–12 klasių mokiniai. Išanalizavus mokinių pasiskirstymą pagal kūno masės indekso (KMI) įvertinimą galima teigti, kad tarp pasitikrinusiųjų sveikatą mokinių 88,5 proc. turi normalų KMI,  antsvorio problemų turi 4,6 proc. mokinių,  1,8 proc. yra nutukę, 5,1 proc. mokinių yra per mažo svorio. Kiekvieno žmogaus augimas ir vystymasis priklauso nuo kasdieninio fizinio aktyvumo, kuris yra svarbi puikios sveikatos dalis. Per mažas fizinis aktyvumas yra vienas iš veiksnių, kuris sąlygoja antsvorio ir nutukimo atsiradimą. Vaiko sveikatos pažymoje gydytojas nurodo, kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Išanalizavus fizinio ugdymo grupes, akivaizdu, kad didžiausia mokinių dalis lanko pagrindinę fizinio ugdymo grupę – 96,9 proc. pasitikrinusių mokinių, 1,1 proc. lanko parengiamąją grupę, 1,5 proc. – specialiąją, 1,5 proc. – atleisti nuo kūno kultūros pamokų.
Pagal odontologo įrašus tik 23,5 proc. patikrintų mokinių turi sveikus dantis, t. y. neturi ėduonies pažeistų, plombuotų ir išrautų dantų. 
Vaikai – labiausiai pažeidžiama visuomenės dalis. Suaugusių žmonių požiūris į sveikatą formuojasi vaikystėje, todėl svarbu, kad sveikos gyvensenos įgūdžiai būtų diegiami nuo pat mažumės. Tai turi tapti natūraliu gyvenimo būdu. Būtina atkreipti didesnį dėmesį į regos, laikysenos bei kraujotakos sistemos sutrikimus. Prie vaikų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių priskiriami tokie veiksniai kaip mityba, kai vaiko maiste per mažai kalorijų ar per daug „blogųjų“ riebalų ir cukrų, kompiuteriniai žaidimai, kurie stabdo fizinį aktyvumą, tabako dūmų prisotinta aplinka. Netaisyklingos laikysenos pagrindinės priežastys yra vaikų ilgas sėdėjimas prie televizoriaus ar kompiuterio, netaisyklingas sėdėjimas jiems nepritaikytuose balduose, taip pat turi įtakos ir per daug sverianti ar netinkamai nešiojama kuprinė. Svarbu, kad mokiniai aktyviai ilsėtųsi gryname ore. Sportas, žaidimai, fizinis darbas geriausiai padeda atgauti jėgas.
 
Parengė Laima Strašinskienė,
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.