N. Gaškaitės knygos pristatymas Lazdijų bibliotekoje

, Zigmas Pūkelis
N. Gaškaitės knygos pristatymas Lazdijų bibliotekoje
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventės išvakarėse, kovo 10 dieną, Lazdijų viešojoje bibliotekoje vyko N. Gaškaitės knygos „Pasipriešinimo istorija 1944–1953“ pristatymas. Į jį atvyko atsargos pulkininkas A. Dudavičius ir istorikas S. Jazavita.
Renginį vedė bibliotekininkė R. Lazauskienė. Ji paminėjo, kad Kovo 11-ąją Lazdijuose bus atidengtas paminklas Dzūkijos didvyriui, partizanų vadui generolui Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Tad ir N. Gaškaitės knygos apie ginkluotą partizanų pasipriešinimą pristatymas labai tiko tokio svarbaus  įvykio visai Lietuvai ir Lazdijų rajonui išvakarėse. R. Lazauskienė perskaitė eilėraštį ir į sceną pakvietė Alytaus A. Ramanausko-Vanago gimnazijos mokinių ansamblį. Merginų ir vaikino atliekami kūriniai pritariant gitaroms, smuikui ir violončelei apie partizanus ir nelengvą, bet šlovingą jų dalią nepaliko abejingų žiūrovų – ne vienam įstrigo gumulas gerklėje ar akyse susitvenkė ašaros.
Po nuostabaus ir jaudinančio jaunųjų atlikėjų pasirodymo į sceną pakilo kaunietis istorikas S. Jazavita. Jis itin domisi ginkluoto partizanų pasipriešinimo sovietų okupantams istorija ir šia tema rašo daktaro disertaciją. Smagu pabrėžti, kad Simonas yra jaunas žmogus, kuris domisi tokia tema. Reiškia, partizanų žygdarbiai ir jų auka niekada nebus pamiršta. S. Jazavita teigė, kad istoriją būtina gerai mokėti, nes ji padeda perprasti dabartį. Juk Rusijos propaganda ir net kai kurie Lietuvos piliečiai bando menkinti partizanų pasipriešinimo vertę. Juk pasipriešinimo svarba turėjo itin didelę reikšmę ir pasitaiko, kad mes to pakankamai neįvertiname. Su ginkluoto partizanų pasipriešinimo menkinimu mes visi turime kovoti pirmiausia žodžiu, ir reikia nebijoti ginti savo vertybių ir įsitikinimų. Istorikas teigė, kad partizanai nebuvo taip liūdnai nusiteikę, nes be galo tikėjo savo kova ir buvo idealistai, o juk negali būti svarbesnės kovos žmogaus gyvenime kaip kova už savo tėvynės laisvę. S. Jazavita pabrėžė, kad paminklai statomi ne mirusiems, o gyviems žmonėms, kad jie nepamirštų, kas esą ir dėl ko kovojo jų protėviai.
Po istoriko pasisakymo atėjo eilė tarti žodį atsargos pulkininkui A. Dudavičiui, kuris mūsų rajone lankėsi ne kartą ir visuomet organizavo labai įdomius renginius. A. Dudavičius teigė, kad N. Gaškaitės knyga „Pasipriešinimo istorija 1944–1953“ yra geriausia knyga apie ginkluotą partizanų kovą. Renginio metu šį fundamentalų veikalą buvo galima įsigyti už juokingą kainą – 4 eurus. Tai jau trečias šios N. Gaškaitės knygos leidimas. Pirmas leidimas 1996 m. atspausdintas dešimt tūkstančių vienetų tiražu, antras 2006 m. – taip pat dešimties tūkstančių vienetų tiražu, o paskutinis pasirodęs šiemet – penkių tūkstančių egzempliorių tiražu. Krašto apsaugos ministeriją šią knygą nori išleisti anglų kalba, nes daug užsieniečių domisi mūsų partizanų didvyriška kova. Atsargos pulkininkas A. Dudavičius pabrėžė, kad partizanų judėjimas vienijo net 166 karininkus. Skirtingų pavadinimų partizanų spaudos leidinių iš viso buvo net 72! Žinant kokiomis sąlygomis ir aplinkybėmis jie buvo leidžiami net sunku tuo patikėti. Atsargos pulkininkas teigė, kad pagrindinės žmogaus vertybės yra ar turėtų būti laisvė, drąsa, pagarba, atsakomybė. Visas šias savybes turėjo Lietuvos partizanai. A. Dudavičius pasiūlė atidžiau pasižiūrėti į partizanų nuotraukas ir atkreipti dėmesį į tai, kad jų veidai šviesūs ir optimistiški, nes jie šventai tikėjo, kad Lietuva bus laisva. Aišku, jų kova baigėsi fiziniu pralaimėjimu, bet partizanai nugalėjo dvasiškai. O Lietuva ne taip greitai, bet atgavo laisvę ir nepriklausomybę. Dvidešimt tūkstančių žuvusių partizanų kova ir jų pralietas kraujas nebuvo beprasmė auka. Net dešimčiai metų buvo pristabdyta mūsų tautos asimiliacija, sustabdytas tautinio identiteto naikinimas, asmens individualumo žlugdymas. A. Dudavičius pabrėžė, kad tik kovodama tauta nežūva. 
Renginyje dalyvavęs Lazdijų rajono savivaldybės mero pavaduotojas G. Salatka įteikė svečiams kuklias atminimo dovanėles ir visus pasveikino su artėjančia Kovo 11-ąją. G. Salatka kalbėdamas apie ginkluotą partizanų pasipriešinimą teigė, kad negalėdami susitaikyti su neteisybe partizanai pakilo kovai, nes jeigu nekovosi – tuomet netiesa įsigalės.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.