Naujos technologijos ir patriotizmas — po Šventežerio apylinkes turistus veda virtualūs gidai!

Naujos technologijos ir patriotizmas — po Šventežerio apylinkes turistus veda virtualūs gidai!

Interaktyvaus projekto įgyvendinimo komanda.

Dauguma žmonių rašo knygas apie gimtas vietas, turistines teritorijas, paminklus ir pilis. O štai Šventežerio mokyklos direktorius Artūras Čiurlionis, turintis informacinių technologijų konsultanto atestatą, subūrė savo bendruomenę kilniam patriotiniam tikslui – pasinaudodamas informacinėmis technologijomis įamžino Šventežerio apylinkės įsimintinas vietoves. Tad turint išmanųjį telefoną belieka tik juo nuskanuoti prie kiekvieno objekto esantį  QR kodą ir visa informacija atsiunčiama į telefoną.
Todėl „Dzūkų žinios“ paprašė Šventežerio mokyklos direktorių  Artūrą Čiurlionį pristatyti šią idėją ir papasakoti apie įgyvendinamą projektą.
 
– Kiek žinau, penktadienį į Šventežerio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčią kartu su kunigu E. Juravičiumi sukvietėte miestelio bendruomenę ir socialinius partnerius. Minėjote Kovo 11-ąją ir  pristatėte šį projektą?
– Taip, jūs teisus. Sukvietėme visą mokyklos bendruomenę Valstybės atkūrimo proga pasimelsti už tai, kas mus vienija. O mus vienija tikėjimas. Todėl ir tinkamiausia tam vieta – mūsų dvasinės stiprybės šaltinis Bažnyčia. Bet ne tik ta proga susirinkome. Kartu su VšĮ „Priebėga“ pristatėme projektą „Po Šventežerį interaktyviai“. Mūsų mero iniciatyva Lazdijai garsėja kaip viena greičiausiai pažangias technologijas diegianti savivaldybė. Tad nusprendėme ir mes papasakoti Šventežerio ir jo apylinkių istoriją moderniai, t. y. sukūrėme 18 virtualių gidų ir pavertėme juos QR kodais. 
 
– Papasakokite plačiau, kas yra QR kodai ir koks jų funkcionalumas? 
– Gyvenimas lekia labai dideliais šuoliais. Žmonės nori gauti informacijos čia ir dabar. Vienetai skaito, ieško informacijos patys. 
Mūsų virtualūs gidai yra užšifruoti QR kodais. Visi tūkstančius kartų esame susidūrę, kaip parduotuvėje pardavėjos skenuoja prekes. Visa informacija apie prekę ten užkoduota brūkšniniu kodu. Barkodas – tai įvairaus pločio nevienodu atstumu išdėstytų lygiagrečių brūkšnelių seka, žyminti kodą. Jis tapo neatskiriama civilizuoto pasaulio dalimi. 1994 metais jis atkeliavo ir į mūsų šalį. Brūkšniniame kode įrašoma iki 20 simbolių, rodančių šalį, gamintoją, konkretų prekinį vienetą, kainą, dydį, svorį, spalvą, kokybę ir panašiai. Juo žymimos ne tik prekės, bet ir kroviniai, keleivių bagažas, kai kuriose šalyse pagal ant stiklo priklijuotus brūkšninius kodus automobilių nuomos kompanijos stebi savo mašinų judėjimą. 20 simbolių tai nėra daug informacijos, todėl 1994 m Japonijoje išrastas QR kodas, kuris talpina iki kelių tūkstančių ženklų. QR kodo etiketėse yra talpinama įvairi informacija, kurią QR skeneriai, mobilieji telefonai su fotokamera bei išmanieji telefonai nesunkiai gali nuskaityti. QR kodas susideda iš juodų modulių, sudėliotų į kvadrato formą baltame fone. Užšifruojama informacija gali būti tekstas, internetinė nuoroda ar bet kokia kita informacija. 
Pvz., atvažiuoja vaikai, turistai  į Kalniškės mūšio vietą, esančią Kalniškės miške. Prideda savo išmąnųjį telefoną prie stende esančio QR kodo ir skaito visą informaciją, žiūri partizanų, šio mūšio dalyvių, nuotraukas bei filmuotą medžiagą. Dėkoju Mariui Baranauskui už dronu padarytas nuotraukas.
 
– Kaip kilo idėja ir kodėl ne knyga apie Šventežerį, o išmaniosiomis technologijomis įamžinote Šventežerio seniūnijos lankytinas vietas.
– Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo 100-mečiui, kiekvienai bendruomenei labai svarbu skatinti pasididžiavimo savo gimtuoju kraštu jausmą. Juk nuo čia ir prasideda tai, ką vadiname Tėvyne. Šventežerio miestelis yra įsikūręs patogioje geografinėje padėtyje prie judraus tarptautinio kelio. Pro šalį važiuojantys Lietuvos ir užsienio turistai neretai užsuka į patį miestelį ir dažno praeivio prašo ne tik parodyti, bet ir papasakoti apie vieną ar kitą objektą, esantį Šventežeryje ar jo apylinkėse. Taip pat papasakoti mūsų miestelio istoriją. Deja, ne tik dažnas sutiktas vyresnio amžiaus vietos gyventojas menkai težino Šventežerio istoriją, bet ir jaunimas mažai tegali papasakoti. Tad šio projekto tikslas buvo sukurti QR kodus prie 6 Šventežerio apylinkių: kultūros, istorijos, gamtos ir meno paminklų. Mes du mėnesius rinkome įvairią istorinę medžiagą apie juos, filmavome, kad tai taptų virtualiais gidais. Nuskenavus QR kodą visi 18 virtualių gidų keturiomis kalbomis (lietuvių, lenkų, rusų ir anglų) po Šventežerio apylinkes atsidurs turisto ar lankytojo mobiliajame telefone ar planšetėje.
 
– Gal galite įvardinti tuos jaunus ir žingeidžius žmones?
– Projekto pradžioje buvo suburta 10 mūsų jaunimo organizacijos narių komanda. Mums padėjo kunigas E. Juravičius, Miroslavo klebonas M. Dovda, Lazdijų dekanato dekanas V. Prajara. Kai kurias scenas suvaidino A. Liškauskas ir Lazdijų r. Stebulių mokyklos mokiniai. Į užsienio kalbas versti padėjo E. Kamorūnienė ir R. Vilkelienė. Bažnyčioje projekto komanda įteikė QR kodus objektų atstovams, kad jie garsintų mūsų kraštą ir garsas apie legendinę jo praeitį sklistų toli už Lietuvos ribų. M. Straigis Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios virtualų gidą įteikė bažnyčios klebonui E. Juravičiui. D. Paulauskas paminklo žuvusiems Šventežerio apylinkėse ir Kalniškės mūšio partizanams virtualų gidą įteikė Šventežerio seniūnei A. Burbienei. R. Kriukonytė ir E.Martinaitytė Lazdijų r. Šventežerio miestelio virtualų gidą įteikė Šventežerio bendruomenės pirmininkei A. Margelienei. A. Tumasonytė ir E. Aleksandravičiūtė Nepriklausomybės kovų karių A. Gritėno ir J. Slaviko biografijų virtualų gidą įteikė Šventežerio seniūnei A.Burbienei. G. Varanauskas Kryžių koplyčios virtualų gidą įteikė Lazdijų dekanui V. Prajarai. M. Mockevičius ir M. Jonušis Prelomčiškės piliakalnio virtualų gidą įteikė Metelių regioninio parko direktoriui R. Krugeliui.
 
– O kas galėtų pasinaudoti jūsų idėja? 
– Na čia tai jau platūs dirvonai. Mūsų rajonas labai gražus, tiek daug lankytinų vietų. Prie kiekvieno istorijos ar gamtos paminklo galima pastatyti po QR kodą keliomis kalbomis. Tiek pro šalį pravažiuoja turistų. Jeigu jie tingi išlipti, gali tiesiog važiuodami nuskenuoti QR kodą ir iki pat Vilniaus klausytis pasakojimų apie Lazdijų rajoną. Juk mes sutinkame juos pirmieji. Pasinaudokime proga, juk jau šiandien ir netolimoje ateityje viską darysime mobiliuoju telefonu: atsiskaitinėsime parduotuvėse, mokėsime stovėjimo aikštelėse ir pan. 
 
– Ačiū už pokalbį. Sėkmės garsinant Lazdijų rajoną.
Kalbėjosi Kęstas Sukackas

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.