Prozos ruduo subūrė skirtingų kartų literatus

, Rimvidas Kalvaitis
Prozos ruduo subūrė skirtingų kartų literatus

Lazdijų krašto literatų skaitymai „Lazdijų proza 2016”.

Lazdijų viešojoje bibliotekoje įvyko baigiamieji „Prozos ruduo 2016“ rajono literatų kūrybos skaitymai. Renginį organizavo saviraiškos klubas „Lazdijų menė“ ir Lazdijų viešoji biblioteka. Renginį pradėjo Meno mokyklos gitaristė Viktorija Andriulionytė. Vėliau gausiai susirinkusius svečius pasveikino bibliotekininkė Vaida Barauskienė. Ji sakė, kad vėl popieriuje išliejame tai, kas liūdina, džiugina ir jaudina. Jog savo būties džiaugsmu dalijamės su pasauliu, kurį matome gražesnį, o patį žmogų dvasingesnį ir geresnį. Už lango krentant baltoms snaigėms ji pakvietė pasiklausyti skambaus proziško žodžio.
Į prozai skirtą renginį atvyko žinomi rajono literatai, humoristas, visuomenės veikėjas Antanas Rimša. Rašytojas pristatė ir dvi naujas savo knygas: „Atminties pabiros“ bei „Gyvenimo tvinksniai“. Jo kūryba spausdinta daugelyje periodinių leidinių. O paskutinė knyga išleista remiant buvusiems jo mokiniams. 
Aldona Surdokienė, etnografinės Prano Dzūko sodybos mėgėjų teatro „Sodžius“ režisierė, perskaitė pjesę iš knygos „Gyvenimo negandos ir pragiedruliai“. Toliau savo kūrybą skaitė Zuzana Urbonaitė, Aldona Mikalonienė, Aldona Kraužlienė. Į renginį atvykę svečiai galėjo pasiklausyti jaunojo gitaristo Agniaus Akromo atliekamų dainų. Jo dainavimo mokytoja Aida Abeciūnaitė.
Visus nustebino Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijos mokinės Viktorijos Ašmenaitės labai jau brandi kūryba. Ji renginyje ne tik skaitė savo kūrybą, bet ir grojo gitara, dainavo. Jos rašymo stilius išskirtinis, šiuolaikiškas, mintys gilios, priverčiančios klausytoją apmąstyti kiekvieną išgirstą žodį. 
Iš Šeštokų į šventę atvyko dar viena talentinga jaunoji literatė Rugilė Kairaitytė. Ši mergina taip pat mokosi Meno mokykloje. Savo kūrybą skaitė ir karo žurnalistas Ričardas Lapaitis. Jo apsakymas „Mirties veidas“ išverstas į anglų kalbą ir dalyvauja tarptautiniame literatų konkurse Prancūzijoje. O štai ką kalba apie šį renginį patys literatai.
 
„Lazdijų menės“ vadovas Ričardas Lapaitis:
„Literatūra, kūryba, menas gali pakeisti žmogaus gyvenimą. Tai sritis, kuri atitraukia žmogų nuo kompiuterio, nuo kasdienybės, nes viskas, ko reikia rašytojui, gyvena jo širdyje ir mintyse. Man patiko, kad renginyje susitiko skirtingų kartų atstovai. Skirtingi stiliai labai gražiai papildė vieni kitus. Jaunieji literatai atvyko su savo mokytojais lituanistais. Labai prašau visų mokyklų lituanistų nukreipti gabius literatus mums, „Lazdijų menės“ klubo vadovams. Turime nuostabias viešosios bibliotekos patalpas, literatūros svarbą suprantančią bibliotekos direktorę Renatą Rudienę, kuri visada džiaugiasi kuriančiais žmonėmis. Vien ko verta jos idėja turėti mobiliąją biblioteką.  Renginio „Prozos ruduo 2016“ metu atradome labai talentingą jaunąją literatę iš Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijos. Manau, jei ši literatė nesustos, ateityje gali tapti žinoma Lietuvos rašytoja.
„Lazdijų menė“, nors dalyvauja daugelyje projektų, bet vis dar neturi išleidusi rajono rašytojų kūrybos almanacho. Turime kur tobulėti. Apie tai mąstome ir, manau, knygą tikrai netolimoje ateityje turėsime. 
Džiugu, kad šiemet prie mūsų prisijungė talentingi meno mokyklos moksleiviai. Ačiū jų mokytojams Aidai Abeciūnaitei ir Linui Bankauskui.“ 
 
Jaunoji literatė Viktorija Ašmenaitė:
„Renginys tikrai patiko. Turėjau progą susipažinti su kitais literatais. Ateityje mąstau ir apie savo kūrybos knygą. Bet būna dienų, kai „pameti“ įkvėpimą ir nustoji savimi tikėti. Kai rašau, mąstau apie kitus, bet kartu gilinuosi į save. Kuriu taip, kad kiekvienas mano mintis galėtų pritaikyti sau. Tačiau nelinkusi savo kūrinių rodyti kitiems, nes mano tematika tokia liūdna. Beprotiškai bijau stovėti prieš tokią didelę auditoriją. Bet viską atperka geras įvertinimas. Būdama dešimties jau rašiau dienoraštį. Mėgstu piešti, groti gitara, dainuoti. Rašau eiles bei prozą fantastinėmis temomis. Mano kūrybos pirmoji vertintoja lietuvių kalbos mokytoja Roma Juškauskienė.“
 
Meno mokyklos moksleivis Agnius Akromas:
„Dainuoti literatūriniame renginyje šiek tiek buvo nedrąsu. Vėliau buvo įdomu paklausyti suaugusiųjų kūrybos. Ypač sužavėjo jaunieji literatai. Pats kuriu elektroninę, kompiuterinę muziką. Mėgstu skaityti knygas. Jei būsiu kviečiamas, mielai dalyvausiu „Lazdijų menės“ renginiuose. Čia galiu ne tik dainuoti naujausius kūrinius, bet ir atrasti sielos draugų.“ 
 
Pedagogė, lituanistė Aldona Kraužlienė:
„Žinoma, kad renginys labai patiko. Literatūriniai skaitymai pakelia visuomenės dvasią. Buvo įdomu ir jaunosios kartos atstovų kūrybos paklausyti. Savo kūrybą kartais talpinu internetiniuose puslapiuose. Negaliu sakyti, kad labai patinka modernūs šių laikų poetai. Nei ten jų proza, nei poezija. Kiti neturi jokio supratimo apie literatūrą.
Aišku, džiugu, kad rajone vis daugiau atsiranda kuriančio jaunimo. Kaip buvusi mokytoja žinau, kaip sunku juos priversti išeiti į viešumą ir pristatyti savo kūrybą. Vieno bijo – kritikos, nors kritika verčia tobulėti. Aišku, lauksiu daugiau tokių renginių, atvyksiu ir dalinsiuosi savo kūryba.“
 
Visuomenės veikėja, rašytoja Zuzana Urbonaitė: 
„Kiekvienas išėjimas iš namų yra sveikintinas dalykas. Malonu, kad žmonės domisi literatūra, o ne tik per televiziją rodomais serialais. Pati rašau labai daug, aišku, būna ir tokių dienų, kai nėra įkvėpimo.
Šiek tiek noriu atkreipti dėmesį į tai, jog užsidarėme savame rate. Nebendraujame su kitų rajonų literatais. Reiktų į kitus renginius pasikviesti Alytaus, Marijampolės, Kalvarijos, Jonavos literatus. Patiems vykti pas juos, pristatyti ne tik save, bet visą rajoną. Aišku, reikia palaikymo, nes vien savo transportu neišsiversime. Renginys tikrai buvo geras, tik trūko rajono valdžios dėmesio.“

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.