Pulkininkas V. Ižganaitis: „Geros žinios, patriotinė ugnelė — sėkmės laidas pasienio tarnyboje“

, Algimantas Mikelionis
Pulkininkas V. Ižganaitis: „Geros žinios, patriotinė ugnelė — sėkmės laidas pasienio tarnyboje“

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos rinktinės vadas pulkininkas Vytautas Ižganaitis: „Pasieniečio profesija yra labai garbinga, reikalinga ir vis labiau patraukli jaunų žmonių tarpe. Ši profesija labai perspektyvi, suteikianti pareigūnui socialinį aprūpinimą, garantijas, galimybes tobulėti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio valstybėse, siekti karjeros ir įgyvendinti savo užsibrėžtus tikslus.“

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos rinktinės vadas pulkininkas Vytautas Ižganaitis Lazdijų rajono gyventojams nėra nežinomas ar nepažįstamas žmogus. Juk nieko nuostabaus, nes savo karjerą jis pradėjo būtent Lazdijuose ir užkopė į tikras karjeros aukštumas – tapo VSAT Varėnos rinktinės vadu ir užsitarnavo pulkininko laipsnį. Neseniai Lietuvoje ir, žinoma, Lazdijuose birželio pabaigoje buvo minima Pasieniečio diena. Tai beveik keturių tūkstančių VSAT tarnautojų ir darbuotojų profesinė šventė. Pasienietis – labai garbinga ir itin Lietuvai reikalinga profesija. Kad mes visi galėtume ramiai dirbti ir gyventi, kažkas turi budėti ir saugoti mūsų valstybės sieną. Tad siūlome jums pokalbį su VSAT Varėnos rinktinės vadu pulkininku Vytautu Ižganaičiu.

 

Gerb. pulkininke, trumpai papasakokite pagrindinius savo biografijos faktus.

– Į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) atėjau 1992 m. Tarnybą pradėjau Lazdijų kontrolės punkte kontrolieriumi. 1997 m. buvau paskirtas Lazdijų rinktinės vado pavaduotoju Štabo viršininku. Nuo 1999 m. buvau paskirtas VSAT Vilniaus rinktinės vadu.

 

Nuo kada vadovaujate Varėnos rinktinei?

– Nuo 2011 metų vadovauju VSAT Varėnos rinktinei. Rinktinės sudėtyje šiuo metu yra 7 užkardos ir Specialiosios paskirties komanda.

 

Varėnos rinktinės atsakomybės ruožo ilgis net 368,23 kilometro. Iš jų siena su Baltarusija – 263,93 kilometro, siena su Lenkija – 104,3 kilometro. Turbūt pasakyti, kad rinktinei netrūksta darbo, reiškia nieko nepasakyti.

– VSAT Varėnos rinktinė kontroliuoja 368,24 kilometro valstybės sienos ruožą. Iš jų siena su Baltarusijos Respublika – 263,93 kilometro, siena su Lenkija – 104,3 kilometro. Kaip matome, rinktinės ir jos padalinių kontroliuojamas 263,93 km valstybės sienos ruožas yra ir Europos Sąjungos, Šengeno erdvės bei NATO išorinis valstybės sienos ruožas.

Šiuo metu rinktinei ir padaliniams tikrai netrūksta iššūkių užkardant nelegalią migraciją, neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių (dažniausiai tabako gaminių), vogtų transporto priemonių gabenimą per valstybės sieną. Vien praeitais metais rinktinės ir padalinių pareigūnai sulaikė beveik pusę visų Valstybės sienos apsaugos tarnybos padalinių sulaikytų nelegaliai į Lietuvą įgabentų tabako gaminių.

 

2016 m. gegužės 1 d. rinktinei tapo pavaldžios dvi užkardos, anksčiau priklausiusios Lazdijų rinktinei. Kas pasikeitė padidėjus Varėnos rinktinės teritorijai?

– 2016 m. gegužės 1 d. reorganizavus VSAT Lazdijų rinktinę, didžioji dalis šios rinktinės padalinių kontroliuojamo valstybės sienos ruožo buvo prijungta prie Varėnos rinktinės. Tai 57 kilometrai sienos su Baltarusijos Respublika, kontroliuojamos Kapčiamiesčio užkardos, ir 104 kilometrai sienos su Lenkijos Respublika, kur sienos stebėjimą ir nelegalios migracijos prevenciją bei kontrolę atlieka Kalvarijos užkardos pareigūnai. Padidėjus Rinktinės veikimo teritorijai padaugėjo užduočių, padidėjo ir atsakomybės mastai. Perėmę ir vykdydami vidinės Europos Sąjungos sienos su Lenkijos Respublika stebėjimą turime būti nuolat pasirengę esant būtinybei atnaujinti šios sienos kontrolę.Prie vidaus sienos vykdant nelegalios migracijos prevenciją bei kontrolę yra sulaikomas nemažas skaičius vakarų Europos šalyse pavogtų transporto priemonių, asmenų su suklastotais vairuotojų pažymėjimais bei kelionės dokumentais. Sulaikomi ir nelegalūs migrantai, keliaujantys į kitas vakarų Europos valstybes.

 

Ar Lazdijų rinktinės reorganizavimas pateisino lūkesčius?

– Šis klausimą turėtų būti adresuotas VSAT centrinei įstaigai, nes Lazdijų rinktinę reorganizavome ne mes ☺. Po reorganizacijos prijungtos dvi buvusios Lazdijų rinktinės sudėtyje Kapčiamiesčio ir Kalvarijos užkardos. Užkardų funkcijos nepasikeitė, etatų nesumažėjo. Rinktinės štabe dėl padidėjusių darbo krūvių buvo įsteigta naujų etatų. Dalis štabo etatų turi nuotolines darbo vietas Lazdijuose. Varėnos rinktinė tam nuomoja patalpas iš Lazdijų policijos komisariato. Darbuotojus labai vertiname ir saugome, nes tai neįkainojama patirtis, įgyjama ne per vienerius metus.

 

Jeigu siena su Lenkija yra atvira ir į kaimyninę šalį vykstame be jokių apribojimų, tai kitokia situacija su siena tarp Lietuvos ir Baltarusijos. Su kokiomis pagrindinėmis problemomis susiduriate saugodami Lietuvos sieną su Baltarusija?

– Kadangi valstybės siena su Lenkijos Respublika yra Europos Sąjungos ir Šengeno erdvės vidinė siena, ją asmenys gali kirsti be pasienio patikrinimų. Prie sienos su Baltarusijos Respublika asmenų ir transporto priemonių, ketinančių kirsti valstybės sieną, patikrinimui yra įrengti modernūs, šiuolaikiški, atitinkantys visus Šengeno teisės aktų reikalavimus pasienio kontrolės punktai su visa būtina infrastruktūra. Čia įrengtuose kelių tarptautiniuose pasienio kontrolės punktuose pareigūnai tarnybą vykdo 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Upiniame Švendubrės tarptautiniame pasienio kontrolės punkte asmenys valstybės sieną gali kirsti plaukiojimo priemonėmis pagal išankstines paraiškas, kuriose nurodomi planuojamo vykimo laikai ir vykstančiųjų duomenys. Vietinio susisiekimo (supaprastinti) valstybės sienos perėjimo punktai asmenų ir transporto priemonių tikrinimą ir praleidimą vykdo abiejų kaimyninių valstybių Valstybės sienos įgaliotinių bendru protokolu nustatytu laiku.

 

Baltarusijai vadovauja A. Lukašenkos režimas, bendraujantis su Rusija, kuri vis labiau mums grasina savo karine jėga. Ar dirbant kasdieninį darbą tai jaučiasi?

– Į šį klausimą šiuo metu negalėtume atsakyti.

 

Palyginkite Lenkijos–Lietuvos ir Lietuvos–Baltarusijos valstybinių sienų pažeidimų skaičių ir specifiką.

– Lyginti prie Lietuvos–Lenkijos ir Lietuvos–Baltarusijos valstybių sienų pažeidimų skaičiaus negalima, kadangi nuolatinės kontrolės prie vidaus sienų nėra.

 

Su kokiomis pagrindinėmis problemomis savo darbe susiduria Varėnos rinktinė?

– Pagrindinės problemos ir iššūkiai šiai dienai yra nelegali asmenų migracija per „žaliąją“ sieną (dažniausiai sulaikomi Vietnamo Socialistinės Respublikos piliečiai, Rusijos Federacijos čečėnų tautybės piliečiai, Kubos Respublikos piliečiai). Taip pat akcizais apmokestinamų prekių (tabako gaminių) gabenimas kontrabandos būdu tiek per „žaliąją sieną“, tiek ir per pasienio kontrolės punktus. Nepakankamas techninis ir materialinis aprūpinimas. Įgyvendinant pavestas užduotis iššūkiai kyla dėl pajėgų ir priemonių stygiaus. Nors dalyje kontroliuojamos išorinės Europos Sąjungos sienos ruožo yra sparčiai diegiamos vaizdo ir signalizacinės sistemos. Tačiau metų pabaigoje vaizdo stebėjimo sistemomis bus kontroliuojama tik 39 procentai išorinės ES valstybės sienos. Būtina atnaujinti mobilias stebėjimo priemones (naktinio matymo prietaisus, termovizorius), užtikrinant pasienio sargybų mobilumą – tarnybinus automobilius, keturračius motociklus, kitą būtiną įrangą, skirti reikiamą priežiūrą valstybės sienos objektams ir įrenginiams.

 

Kokia Jūsų vadovaujamos Varėnos rinktinės ateities perspektyva ir pagrindinių problemų sprendimo būdai?

– Perspektyva – padalinių veiklos optimizavimas ir sienos stebėjimo sistemų diegimas prie išorės ES sienos.

 

Ko palinkėtumėte, ką patartumėte jaunam profesiją besirenkančiam žmogui?

– Pasieniečio profesija yra labai garbinga, reikalinga ir vis labiau patraukli jaunų žmonių tarpe. Ši profesija labai perspektyvi, suteikianti pareigūnui socialinį aprūpinimą, garantijas, galimybes tobulėti ne tik Lietuvoje bet ir užsienio valstybėse, siekti karjeros ir įgyvendinti savo užsibrėžtų tikslų. Jaunimui patarčiau rinktis pasieniečio profesiją. Pasienietis yra valstybės vizitinė kortelė. Jis pirmas pasitinka atvykstančius į valstybę svečius ir juos išlydi. Valstybės sienos apsaugos tarnyba laukia gabių, išsilavinusių, kultūringų jaunuolių, kurie mato save pasieniečio kelyje. Jis pirmiausia prasideda Pasieniečių mokykloje arba Mykolo Riomerio universitete. Geros žinios, patriotinė ugnelė širdyje – sėkmės laidas pasienio tarnyboje.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.