Ramutė Kunigiškienė: „Prisitaikyti prie laiko pokyčių dviejų savaičių maža“

, Gintarė Šataitė
Ramutė Kunigiškienė: „Prisitaikyti prie laiko pokyčių dviejų savaičių maža“

Ramutė Kunigiškienė, Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė.

Spalio 30 d., sekmadienį, Lietuvoje buvo atšauktas vasaros laikas. Paskutinį kovo sekmadienį įvedamas vasaros laikas kasmet atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį, 4 valandą nakties pasukant laikrodžio rodyklę viena valanda atgal. Vasaros-žiemos laikas įvedamas siekiant geriau išnaudoti šviesųjį paros metą. Kalbama, kad prisitaikyti prie naujo laiko trunka apytiksliai pora savaičių, tačiau kuo toliau, tuo dažniau pasigirsta medikų kalbos, kad toks „laiko sukiojimas“ kenkia žmonių sveikatai, o kartais gali tapti ir nelaimingų atsitikimų ar autoįvykių priežastimi. Prieš laiko sukiojimą pasisako ir dauguma (beveik 74 procentai) švietimo įstaigų bendruomenių atstovų (švietimo įstaigų administracija, mokytojai, dėstytojai, tėvai, mokiniai, studentai). Tai parodė Švietimo ir mokslo ministerijos šių metų balandžio mėnesį atlikta anoniminė apklausa.
Patarimų ir pamokymų, kaip padėti patiems sau priprasti prie laiko pokyčių, yra begalė. Vieni rekomenduoja iš anksto ruoštis laiko permainoms ir priklausomai nuo to, ar laikas sukamas į priekį, ar atgal, eiti gulti savaitę 10 minučių anksčiau ar vėliau, kiti gi pataria išgerti stiklinę šilto pieno vakare ir sočiai neprisivalgyti ir pan. Apie vasaros-žiemos laiko įvedimo poveikį žmogaus organizmui kalbėjome su Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktore Ramute Kunigiškiene.
Moteris prisipažino pati tokiam laiko sukiojimui nepritarianti, o paklausta, ar mananti, kad laiko sukiojimas kenkia žmogaus organizmui, atsakė teigiamai: „Aš manau, kad laiko sukimas kenkia. Sutrinka miego ritmas. Vis tiek juk pats produktyviausias miegas yra nuo 22.00 val. iki 24.00 val., o kai laikas pasisuka, nebesupranti, kada čia turėtų būti 22.00 val. ir kada eiti gulti. Norint prisitaikyti prie šių laiko pokyčių, eikvojami atsarginiai žmogaus organizmo ištekliai.“ Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės nuomone, ir teiginys, kad prie pasikeitusio laiko žmogus prisitaiko per dvi savaites, nėra visiškai teisingas. „Žinoma, kiekvienam žmogui kitaip, vieniems užtenka mažiau laiko, kitiems jo reikia daugiau, tačiau aš manau, kad dviejų savaičių mažai. Reikia trijų, apytiksliai 21 dienos“, – teigė R. Kunigiškienė. Paprašyta patarti, kaip elgtis norint kuo greičiau priprasti prie pakitusio laiko, moteris patarė tiesiog pamažu savo dienos režimą pritaikyti prie laiko pokyčių. „Jei negali pakeisti situacijos, keisk požiūrį į ją“, – R. Kunigiškienė priminė visiems gerai žinomą posakį.
Pagal Europos Komisijos direktyvą, dabartinė laiko keitimo tvarka galioja iki 2016 metų pabaigos – tuomet, jeigu ES narės nesikreips dėl jos keitimo, direktyva turėtų būti pratęsta dar penkeriems metams. Daugelis ES šalių vasaros laiką įsivedė praėjusio amžiaus 9-ąjį dešimtmetį.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.