Savaitės komentaras „Tulpių pašto“ laiškai kirto per prezidentės ir prezidentūros reitingus

, Algimantas Mikelionis
Neseniai įvykęs skandalas, kai buvo paviešinti Lietuvos Respublikos prezidentės D. Grybauskaitės laiškai buvusiam Liberalų sąjūdžio vadovui E. Masiuliui, stiprokai sumažino ne tik prezidentės, bet ir jos vadovaujamos prezidentūros reitingus. Tai paaiškėjo po reprezentatyvios apklausos, kurią surengė bendrovė „Vilmorus“ gegužės 4–12 dienomis. Šiuos duomenis praėjusį šeštadienį paskelbė dienraštis „Lietuvos rytas“.
Buvo užduotas klausimas: kurie Lietuvos visuomenės veikėjai, jūsų nuomone, geriausiai atstovauja jūsų interesams? Pirmą vietą šiuo atveju užėmė prezidentė, surinkusi 14,8 procento balsų, bet palyginus su balandžio mėnesiu (20,3 procento) ji surinko beveik šešiais procentais mažiau balsų. Antras liko premjeras S. Skvernelis, už kurį pasisakė 8,7 procento respondentų. Balandžio mėnesį jo populiarumas buvo toks pat – 8,6 procento balsų. Galima neabejoti, kad toks didelis prezidentės populiarumo nuosmukis per mėnesį yra tiesiogiai susijęs su taip vadinamu „tulpių pašto“ skandalu. Žinoma, šis nuosmukis gali būti tik laikinas, nes šio mėnesio pradžioje buvo paviešinta VSD pažyma, kuri yra palanki prezidentei ir meta sunkius kaltinimus koncernui „MG Baltic“ ir kai kuriems politikams bei politinėms partijoms.
Jeigu atsakydami į pirmą „Vilmorus“ apklausos klausimą respondentai vis dėlto paliko prezidentę pirmoje vietoje, tai atsakydami į antrą klausimą: palankiai ar nepalankiai vertinate šiuos Lietuvos visuomenės veikėjus, balsavusieji nustūmė D. Grybauskaitę į antrą vietą. Pirmą vietą užėmė Kauno meras V. Matijošaitis, kurį palankiai įvertino net 61,2 procento išsakiusiųjų savo nuomonę. Palyginus su balandžio mėnesiu (58,5) V. Matijošaičio reitingas išaugo beveik trimis procentais. Jis 5,5 procento savo populiarumu aplenkė D. Grybauskaitę (55,7 procento). Savo ruožtu D.  Grybauskaitė balandžio mėnesį buvo pirmoje vietoje – 66,5 procento. Taigi prezidentės reitingas krito net beveik 11 procentų! Žymiai padaugėjo prezidentę neigiamai vertinančių. Balandžio mėnesį ją nepalankiai vertino 18,5 procento respondentų, o šį mėnesį jau net 27,5 procento. Tad žvelgiant į puikius V. Matijošaičio reitingus nori nenori kyla klausimas, ar Kauno meras ant stumbro neįjos į Daukanto aikštę?
Nieko nuostabaus, kad šiek tiek padidėjo „žaliųjų valstiečių“ vado R. Karbauskio populiarumas. Jis paprasčiausiai pasinaudojo proga prezidentei patekus į „tulpių pašto“ skandalą ir pradėjo ją dar stipriau kritikuoti. Prezidentę ginančio konservatorių lyderio G. Landsbergio populiarumas sumažėjo. Jis prezidentę gynė aklai ir beatodairiškai ir stojo už ją mūru, bet tam nerado svarių ir įtikinamų argumentų.
Taip pat stiprokai susvyravo pasitikėjimas ir prezidentūra. Jeigu balandžio mėnesį ja pasitikėjo 58,1 procento apklaustųjų, tai gegužės mėnesį – jau tik 49 procentai. Gal nieko keisto, kad nepasitikinčiųjų šia institucija skaičius išaugo nuo 15,8 iki 23,5 procento.
Kas blogiausia, kad valstybei ir jos institucijoms įsivėlus į didesnius ar mažesnius skandalus, labiausiai nukenčia visa valstybė ir kiekvienas jos pilietis atskirai paėmus. Iš kitos pusės, reikėtų džiaugtis, kad mūsų šalyje tikrai vyrauja demokratija ir turi būti atsakyta į visus iškilusius klausimus ir mestus kaltinimus politikams, verslininkams ar politinėms organizacijoms.
Negalima atmesti tikimybės, kad šia nepalankia situacija mūsų valstybėje gali pasinaudoti priešiškos Lietuvos valstybei jėgos – visų pirma Rusija. Taip pat nėra neįmanoma, kad pats Kremlius inicijuoja įvairius veiksmus ar propagandinį informacinį srautą siekdamas destabilizuoti politinę padėtį mūsų šalyje. Juk gerai yra žinoma, jog mūsų šalies prezidentė D. Grybauskaitė Rusijos atžvilgiu visuomet pasisako tvirtai ir kritiškai. Bet „tulpių pašto“ atvejis buvo pačios prezidentės ir prezidentūros paslydimas lygioje vietoje.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.