Savaitės komentaras Andriaus Gudžiaus auksas ir Jaroslawo Kaczynskio diktatūra

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Andriaus Gudžiaus auksas ir Jaroslawo Kaczynskio diktatūra
Praėjusį penktadienį Didžiosios Britanijos sostinėje Londone prasidėjo pasaulio lengvosios atletikos čempionatas. Dar nespėjome gerai įsilieti į vakarinių televizijos transliacijų maratoną, o jau vėlų šeštadienio vakarą Lietuvą pasiekė nuostabi žinia – mūsų šalies disko metikas Andrius Gudžius tapo pasaulio čempionu ir iškovojo aukso medalį! Dar ne taip seniai savo pasakišką karjerą baigė pasaulio, Europos ir olimpinis čempionas V. Alekna. Pastarajam senstant ir prastėjant jo rezultatams, žinodami didžias mūsų šalies disko metikų tradicijas, tikėjomės tinkamos pamainos. Beje, pats V. Alekna jau prieš kelerius metus išpranašavo sėkmingą A. Gudžiaus karjerą. Andriaus kelias didžiajame sporte nebuvo lengvas. Jeigu jaunimo varžybose jis laimėjo daug įvairių spalvų medalių, tai varžytis su vyrais A. Gudžiui sekėsi jau gerokai sunkiau. Taip pat persekiojo ir traumos. Bet pagaliau atėjo ir jo valanda – iškovotas pats aukščiausias apdovanojimas pasaulio lengvosios atletikos čempionate. Turbūt tik olimpinės žaidynės savo prestižu kiek lenkia pasaulio čempionatą. Disko metimo rungtyje praėjusį šeštadienį ne tik aukso, bet ir sidabro bei bronzos apdovanojimus iškovojo jauni sportininkai. Trečias liko JAV atstovas, antras – švedas, kuris tik dviem centimetrais atsiliko nuo Andriaus Gudžiaus. Be apdovanojimų šį kartą liko itin tituluoti disko metikai – lenkas P. Malachowskis  ir estas G. Kanteris. Labai galimas dalykas, kad Londone išvydome ne atsitiktinį jaunosios disko metikų kartos triumfą, o net kartų kaitą, kai vyresnės kartos itin tituluotus sportininkus pakeičia talentingi, iki šiol buvę perspektyvūs ir pergalių bei titulų išalkę atletai. Labai malonu, kad mūsų šalies sportininkas A. Gudžius nevertė dar ilgiau laukti savo triumfo paties aukščiausio rango varžybose, tapo pasaulio čempionu ir į Lietuvą parvežė aukso medalį. Pastarojo laukėme dvylika metų, nes paskutinį kartą V. Alekna pasaulio čempionu tapo 2005 metais. Bravo, Andriau! Bravo ir jo treneriui V. Kidykui! 
Šiomis dienomis lyg tyčia sukako lygiai dvidešimt penkeri metai, kai Lietuvos olimpietis Romas Ubartas 1992 metais Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo aukso medalį. Iškovojo šį apdovanojimą atstovaudamas jau laisvos ir nepriklausomos Lietuvos komandai. Spėkite, kokioje rungtyje? Taip, toje pačioje disko metimo rungtyje! Kaip simboliška! Tai tik įrodo, kokios stiprios mūsų šalyje disko metimo tradicijos ir kokia pajėgi šios rungties atstovų mokykla. Sovietinės okupacijos metais Lietuva ilgiems dešimtmečiams buvo praradusi teisę atstovauti savo valstybei pasaulio, Europos čempionatuose, olimpinėse žaidynėse ir kitose varžybose. Žinoma, mūsų atletai rungėsi po raudona okupantų vėliava. Net ir tuomet mūsų šalies sportininkai išsiskirdavo gerais rezultatais ir iškovodavo aukščiausius apdovanojimus. Aišku, vienas dalykas atstovauti savo šaliai ir trispalvei vėliavai, o visai kitas varžytis kaip pavergtos tautos atstovams. Be to, reikia prisiminti, kiek mažai gyventojų gyvena mūsų šalyje. Jeigu apskaičiuotume, kiek medalio dalių atitenka vienam gyventojui, tikrai būtume tarp pirmaujančiųjų pasaulyje.
Mūsų kaimynę Lenkiją jau gana ilgą laiko tarpą drebina aktyvūs protestai. 2015 m. Lenkijos Seimo rinkimus laimėjus itin konservatyviai „Teisės ir teisingumo“ partijai, ši politinė jėga jau ne vieną kartą privertė nepatenkintus piliečius patraukti į gatves. 2016 m. spalį į gatves išėjo ir itin aktyviai protestavo moterys, pasipiktinusios valdžios siekiu visiškai uždrausti abortus. Šie protestai vyko daugiau kaip 100 Lenkijos miestų. Tų pačių metų gruodžio viduryje per Lenkiją nuvilnijo dar kelios itin aršių protestų bangos. Į gatves patraukė žurnalistai, pasipiktinę savo veiklos apribojimu. Dar didesnius protestus ir žmonių pasipiktinimą bei plūdimą į miestų gatves paskatino Lenkijos Konstitucinio tribunolo (mūsų Konstitucinio teismo atitikmuo) numatoma reforma. Ja buvo siekiama nepriklausomus Konstitucinio tribunolo teisėjus pakeisti valdančiajai partijai lojaliais ir palankiais teisėjais. Protestai dėl Konstitucinio tribunolo vyko aštuoniasdešimtyje Lenkijos miestų. Šią vasarą Lenkiją vėl sudrebino suaktyvėję protestai – šį kartą „Teisė ir teisingumas“ užsimojo reformuoti teismus. Todėl šimtai tūkstančių lenkų nesitraukia nuo teismų ir protestuoja prieš „Teisės ir teisingumo“ kėslus. Protestų dalyvių veiklą labai gerai apibūdina vienas šūkis: „Kai diktatūra tampa kasdienybe, revoliucija yra būtinybė.“
Visuomenė ne šiaip sau vargsta vasaros metu stovėdama kaitriose miestų aikštėse. Juk Aukščiausiasis teismas – vienintelė institucija, galinti užginčyti neteisėtus vyriausybės sprendimus. Jeigu teismai būtų reformuoti pagal valdžios ketinimus, jie patvirtintų nedemokratiškų reformų legalumą.
Dėl neteisėtų ir nedemokratiškų Lenkijos valdžios veiksmų Varšuva yra sulaukusi jau ne vienos pastabos iš ES institucijų. Į pareikštas pastabas lenkai atsako savo ruožtu kritikuodami Briuselį dėl neva diktatoriškų veiksmų ar tiesiog arogantiškai purkštauja. Vieša paslaptis, kad visa Lenkijos valdžia yra sukoncentruota „Teisės ir teisingumo“ pirmininko Jaroslawo Kaczynskio rankose. Teigiama, kad jam visiškai paklūsta ir premjerė B. Szydlo, ir šalies prezidentas A. Duda. Nors pastarasis vetavo du iš trijų „Teisės ir teisingumo“ įstatymų, liečiančių teismų reformas. J. Kaczynskis garsėja kaip itin sunkaus charakterio, konfliktiškas ir kerštingas asmuo. Todėl jo vadovaujama „Teisė ir teisingumas“ itin niekina kitas partijas ir jų politikus. Itin daug purvo buvo išpilta ir yra pilama ant buvusio Lenkijos prezidento L. Walensos. Pastarasis juk įkūrė pirmą nepriklausomą profsąjungų judėjimą „Solidarnoscz“ ir itin daug prisidėjo prie Lenkijos nepriklausomybės atgavimo. Bet „Teisė ir teisingumas“ L. Walensai reiškia itin didelę panieką ir kaltina bendradarbiavus su komunistinės Lenkijos saugumu.
„Teisė ir teisingumas“ itin nesutaria su prieš juos valdžioje buvusia liberalia „Piliečių platforma“ ir mėgsta ją kaltinti kone dėl visų Lenkijoje esančių blogybių. Tuo tarpu J. Kaczynskis ir jo pavaldiniai teigia, kad visi Lenkijos laimėjimai ir dabartinė gera Lenkijos ekonominė būklė tėra valdžioje esančios partijos nuopelnas. Didelio puolimo ir neapykantos iš „Teisės ir teisingumo“ ir J. Kaczynskio pusės sulaukia buvęs šalies premjeras D. Tuskas, šiuo metu vadovaujantis Europos tarybai. D. Tuskas vertinamas kaip galimas kandidatas į Lenkijos prezidentus 2020 m. rinkimuose. Todėl valdantieji nepraleidžia nė menkiausios progos išreikšti ir formuoti neigiamą nuomonę apie šį politiką.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.