Savaitės komentaras Ar G. Paluckas sugebės atnaujinti socialdemokratų partiją?

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Ar G. Paluckas sugebės atnaujinti socialdemokratų partiją?
Po trumpo atšilimo šių metų balandžio mėnuo pasitaikė toks šaltas, kad nutraukus šildymo sezoną balandžio 10 dieną, pirmadienį, tos pačios savaitės penktadienį šildymas vėl buvo įjungtas. Tad nieko keisto, kad apie puodelį kavos lauko kavinėje kur nors Druskininkuose telieka tik pasvajoti. Visą žiemą laukiu šios akimirkos. Sėdi prie staliuko saulėje, jeigu būna vėsiau, arba pavėsyje, jeigu labiau užkaitina, uodi nuostabų šviežios kavos aromatą ir niekur neskubėdamas dairaisi, gurkšnoji ir mėgaujiesi maloniomis akimirkomis. Jeigu rankose dar šviežias laikraštis ar ką tik knygyne pirkta nauja knyga, rytas tampa tobulas. Deja, bet Veisiejuose ne tik kad nėra lauko kavinės, bet ir bet kokios vietos, kur būtų galima išgerti padoresnės kavos puodelį. Štai puiki niša vietiniams verslininkams, bet jie jau iš anksto yra nutarę, kad gerti kavos į kavinę šiame miestelyje niekas neis. Gal? O gal jie klysta? Ką jau kalbėti apie dabartį, jeigu Veisiejų fontano didžiausio populiarumo laikais kalbos apie kavinukę nuostabiame parke taip ir pasibaigė kalbomis. Ar jūs galite įsivaizduoti, kad kur nors Vakarų pasaulio valstybėje tokio neįtikėtino grožio miestelyje nebūtų nei vienos vietos, kur galima būtų išgerti geros kavos? Tai tiesiog sveiku protu nesuvokiama. Tiesa, palyginus neseniai Veisiejų parke šiltuoju metų laiku dirbo vagonėlis, kuriame galima buvo nusipirkti kebabų, skrudintų bulvyčių, koldūnų ir kito greitai paruošiamo maisto. Jis buvo populiarus tarp mokinių, bet galimybe užkąsti pasinaudodavo ir turistai, ir poilsiautojai ar vietiniai. Kitais metų laikais jį pakeisdavo kebabinė prie stoties.
Šiuo metu gelbsti prie autobusų stoties veikianti picerija su iš tiesų skaniomis picomis, bet kavinės su padoria kava trūksta. Telieka pasidžiaugti, kad tikrai pasisekė Lazdijams, nes čia jau kiek daugiau kaip metus veikia kavinė „Gojus“. Smagu, kad nors čia pagaliau yra vieta, kur galima išgerti padoresnės kavos. „Gojaus“ ir vieta gera, nes pačiame centre ir nereikia net toli eiti. Naujoviškas, puošnus ir jaukus vidus, o maistas vietiniams turėtų būti tikras atradimas, nes siūlomų patiekalų kokybė tikrai įspūdinga, o ir kaina – užkanda, sriuba ir pagrindinis patiekalas – nėra labai didelė – 5 eurai. Gal kas pasakys, kad per brangu, bet į tokias vietas juk nebūtina eiti pietauti kasdien.
Kiekviena kavinė, save taip pavadinusi, pirmiausia klientams turėtų pasiūlyti jeigu ne puikios, tai bent geros kavos, nes kitaip kavinės pavadinimas neatitiks realybės, ir žmonės bus apgauti. Laikas bėga, bet svajonė apie jaukią kavinę su gera kava Veisiejuose išlieka. Gal kada nors iš tiesų į Veisiejus ateis toks metas, kai kur nors parke ar prie ežero bus galima pasimėgauti ne tik skaniomis picomis, bet ir aromatinga aukštos kokybės kava, o ne tik tuščiai apie tai svajoti.
Neseniai su kolega teko paklebenti užrakintas kavinės „Venecija“ Veisiejuose duris. Pagal rūdis ant durų supratome, kad ji senokai stūkso tuščia ir neveikianti. Gal vis dėlto ji vieną dieną ims ir atgims, juk dar ir ne taip jau seniai prisimename čia vykusius „Protų mūšius“. Gal „Venecija“ vis dar neatrado savo šeimininko?
Bene svarbiausiu paskutiniu vertu dėmesio įvykiu Lietuvos politinėje padangėje tapo pirmą kartą vykę tiesioginiai socialdemokratų partijos pirmininko rinkimai. Juo išrinktas Vilniaus vicemeras G. Paluckas. Ko gero, šis politikas turėjo planą, kaip laimėti socialdemokratų pirmininko rinkimus, bet neaišku, ar jis turi planą, ką veiks būdamas šios partijos pirmininku. Pirmiausia, ką paminėjo G. Paluckas, tai savo norą socdemams sugrąžinti gerą vardą. Jam gali tekti daugiau kovoti partijos viduje, o ne išorėje, nes ten vienybės nematyti. Kas gi yra G. Paluckas? Nacionaliniu mastu tai nėra žinomas ir rimtas politikas, nes 2016 m. rudenį vykusiuose Seimo rinkimuose jis nesužibėjo nei vienmandatėje apygardoje, nei renkant pagal sąrašą ir reitinguojant. 
Susidarė įspūdis, kad G. Palucko išrinkimu socdemų pirmininku labiau džiaugėsi politiniai oponentai, o ne patys kairieji. Kaip bežiūrėtum, vis dėlto G. Paluckui trūksta politinio svorio. Šuolis iš tiesų nemenkas: iš Vilniaus vicemero į Socialdemokratų partijos pirmininkus. Be to, G. Paluckui oponuoja senasis partijos elitas. Jeigu tokios partijos, kaip Tėvynės Sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai ar Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, užsiaugino nemažai jaunų ir gabių politikų, tai socdemų tarpe tiesiog nėra naujos politinės kartos. Sportiniais terminais tariant, jų partijos suoliukas labai trumpas. O juk socialdemokratų partijos padėtis nepavydėtina, nes per 2016 m. Seimo rinkimus jie kaip reikiant gavo į skudurus. Ar gali G. Paluckas pastatyti socdemus ant kojų? Be partijos senbuvių jam tai tikrai nepavyks. Tad nieko keisto, kad jis prabilo, jog itin didelės paramos tikisi iš G. Kirkilo ir V. Blinkevičiūtės.
G. Palucko kalbos kol kas labai aptakios ir nekonkrečios. Jis užsimena apie dabartinės valdančiosios koalicijos ateitį ir apie socialdemokratinių nuostatų atsiradimą Vyriausybėje. Bet G. Paluckas negali su premjeru S. Skverneliu kalbėti ultimatyviai ir trenkti durimis ar pagrasinti išvesti socdemus iš valdančiosios koalicijos. Kairieji neturi tiek raumenų Seime, kad galėtų taip elgtis. Be to, senieji socdemai nenori atsisakyti to, ką turi, o jaunieji neturi tiek ambicijų ir politinės valios siekti daugiau.
Visgi G. Paluckas konkrečiai įvardijo, ką norėtų pasiekti per dvejus metus buvimo socdemų pirmininko poste. Jis norėtų, kad po dvejų metų socialdemokratai būtų vadinami kairiąja partija, nes paskutinius dešimt metų ši partija pagal savo įgyvendinamas vertybes judėjo į centrą. Taip pat norėtų paveikti koalicijos lyderius „valstiečius“, kad šie taptų socialdemokratiškesni. G. Paluckas pasiryžęs siekti, kad jo pažadai koreliuotų su veiksmais. 
Tik išrinktas socdemų pirmininku G. Paluckas iš karto susidūrė su premjero S. Skvernelio nenoru su juo kalbėtis, nes šis mieliau susitiko su G. Landsbergiu. Panašu, kad socdemų valdančiojoje koalicijoje laukia trečio brolio vaidmuo. Ar socialdemokratų partija pasiruošusi apsimesti ir nekreipti į tai dėmesio, ar po truputį atsikirtinės „valstiečiams“ stengdamiesi išlaikyti bent kiek padoresnį veidą, o gal trūkus kantrybei vieną dieną trenks durimis ir paliks valdančiąją koaliciją? Panašu, kad socdemų kantrybė bus rimtai išbandyta.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.