Savaitės komentaras Ar priešlaikiniai Seimo rinkimai Lietuvoje ką nors iš esmės pakeistų?

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Ar priešlaikiniai Seimo rinkimai Lietuvoje ką nors iš esmės pakeistų?
Lygiai prieš savaitę, praėjusį ketvirtadienį, kovo 15 dieną, prie Lietuvos Respublikos Seimo vyko protesto mitingas „Mes kaltinam“. Vienas iš pagrindinių jo organizatorių buvo žinomas žurnalistas ir visuomenininkas A. Tapinas. Protestą iššaukė Seimo narių balsavimas dėl apkaltos M. Basčiui, kurį Konstitucinis teismas pripažino šiurkščiai pažeidus Konstituciją ir sulaužius priesaiką. Seimui nesurinkus pakankamai balsų, kad M. Bastys būtų pašalintas iš Seimo, ir kilo didelis visuomenės pasipiktinimas. Žinoma, per pusantrų metų valdymą „žalieji valstiečiai“ suteikė aibę priežasčių visuomenei piktintis jų elgesiu.
Protesto akcijos organizatoriai Seimui pateikė peticiją su reikalavimais. Svarbiausias reikalavimas yra priešlaikiniai Seimo rinkimai. Akcija „Mes kaltinam“ buvo labai graži mūsų valstybės demokratijos išraiška. Galima teigti, kad į protestą susirinko „Facebook'o“ chebra ir kultūringai išreiškė savo nuomonę. Bet ar tų, išėjusių kelių tūkstančių protestuoti, užtenka, kad Seimui būtų galima kelti kokius nors reikalavimus? Visą savo suaugusio žmogaus gyvenimą balsuoju tik už dešiniuosius ir esu šių politinių jėgų gerbėjas. Tad, atrodo, turėčiau taip pat pasisakyti už priešlaikinius Seimo rinkimus. Vis dėlto man kyla daug abejonių. Protesto akcijoje „Mes kaltinam“ dalyvavo per mažai žmonių, kad jie galėtų kelti eilę reikalavimų, kurie turėtų būti Seimo įvykdyti. Man asmeniškai irgi labai nepatinka valdžioje esantys „žalieji valstiečiai“ ir ypač jų vadovas R. Karbauskis su savo „bajeriais“, kurie kaip reikalas užkniso. Bet per prieš pusantrų metų vykusius demokratinius Seimo rinkimus tokią valdžią išsirinko dauguma žmonių. Tad valdyti jiems liko dar dveji su puse metų.
Tarkime: Seimas save paleistų ir po trijų mėnesių vyktų nauji Seimo rinkimai. Per tiek laiko mūsų visuomenė nepasikeistų, ir yra labai didelė tikimybė, kad naujų Seimo rinkimų rezultatai būtų gana panašūs į dabartinį politinių jėgų išsidėstymą Seime. Kiekviena tauta išsirenka tokią valdžią, kokios yra verta. Kad ir kaip būtų sunku pripažinti, bet šiuo metu mūsų tauta yra verta tokios valdžios, kokią turi.  
Bendrovė „Vilmorus“ kovo 2–10 dienomis atliko tradicinę apklausą, dar prieš įsiplieskiant politiniam skandalui dėl Seimo nario M. Basčio. Apklausa buvo paskelbta praėjusio šeštadienio „Lietuvos ryto“ dienraštyje. Po mitinge politinių partijų mestų abipusių kaltinimų viena kitai, apklausos rezultatai būtų, ko gero, šiek tiek kitokie.
Taigi, minėta apklausa rodo, kad „žaliųjų valstiečių“ pirmininko R. Karbauskio teiginys, kad jo vadovaujama sąjunga laimėtų priešlaikinius Seimo rinkimus, nėra laužtas iš piršto. Šiuo metu ir už konservatorius (16,8 procento), ir už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą (16,2 procento) balsuotų panašus rinkėjų skaičius. Taigi konservatoriams dabar pritrūktų balsų, kad jie galėtų tapti valdančiąja partija. Trečią vietą užėmė Socialdemokratų partiją (10,1 procento). Ketvirta liko „Tvarkos ir teisingumo“ partija (9,0 procentai). Žvelgiant į šiuos rezultatus akivaizdu, kad vėl reikėtų sudaryti valdančiąją koaliciją. Panašu, kad ją sudarytų „žali valstiečiai“, socdemai ir „Tvarka ir teisingumas“. Į Seimą dar patektų Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (5,1 procento).
Vis dėlto įvykęs protesto mitingas prie Lietuvos Seimo parodė, kad dalis visuomenės gali gana greitai mobilizuotis ir valdžiai įteikti peticiją su reikalavimais. Smagu, kad į aikštę žmonės atėjo protestuoti ne dėl brangios dešros, mažų atlyginimų ar nedidelių pensijų. Pirmiausia iš savo valdžios reikia reikalauti moralios, sąžiningos ir skaidrios politikos. Tik lieka apgailestauti, kad tokios jaunos ir aktyvios visuomenės dalies mūsų šalyje nėra itin daug. Kai laikui bėgant jų atsiras daugiau, tuomet su jų pagalba Lietuvos visuomenė išsirinks ir padorią valdžią.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.