Savaitės komentaras Ar tikrai mokytojo profesija taps prestižine iki 2025 metų?

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Ar tikrai mokytojo profesija taps prestižine iki 2025 metų?
Neseniai mūsų šalyje buvo organizuota ekspertų ir visuomenės diskusija ir iškeltos trys idėjos Lietuvai. Kitas dvi idėjas palikime panagrinėti netolimai ateičiai, o šiandien pasvarstykime trečią iš jų, kuri skamba: „Mokytojas – prestižinė profesija iki 2025 metų“.
Toks laikotarpis per visą Lietuvos valstybės gyvavimo šimtmetį jau buvo. Tai – tarpukario Lietuvos valstybė, kuri gyvavo nuo 1918 iki 1940 metų sovietinės okupacijos,  trukusios pusę amžiaus. Tas dvidešimt dvejų metų nepriklausomos Lietuvos laikotarpis dar liaudyje kitaip yra vadinamas „prie Smetonos“, nors šis politikas ne visą minėtą laikotarpį buvo mūsų šalies prezidentas. Prisimenu šviesaus atminimo tėtės pasakojimus, kuriam iš tikrųjų teko mokytis „prie Smetonos“ Leipalingio gimnazijoje. Iš tėčio pasakojimų apie to meto mokyklą kaip pagrindinė tema iškyla labai didelė, net neįtikėtina ar šventa pagarba mokytojui. Taigi mūsų valstybės istorijoje jau buvo keliolikos metų laikotarpis, kai mokytojas buvo prestižinė profesija.
Kai kas prisimena ir sovietinius laikus, kai teko mokytis ar dirbti mokytoju. Prie visų neigiamų sovietmečio reiškinių vis dėlto galima teigti, kad mokytojai mokinių irgi buvo pakankamai gerbiami. Žinoma, sovietmečiu buvo be galo slopinama asmenybės saviraiška, individualizmas, o visus stengėsi išauklėti dorais sovietiniais piliečiais. Kad ir koks kai kam atrodytų saldus ir mielas sovietmetis, jis pavertė mūsų gyvenimą pilku, niūriu ir bespalviu. Juk žmogus, būdamas okupuotos ir engiamos valstybės atstovas, negali būti nei pilnavertis, nei laimingas. 
Daugiau kaip ketvirtį amžiaus gyvename laisvoje ir nepriklausomoje Lietuvoje. Turime visas žmogui reikalingas laisves, iš kurių bene svarbiausia – žodžio laisvė – galimybė laisvai sakyti, ką galvoji, žinoma, nežeminant kito žmogaus orumo ir nesikišant į jo asmeninį gyvenimą. 
Šiuo metu mokytojo atlyginimas už darbą nėra pats mažiausias respublikoje, bet siekiant mokytojo profesiją paversti prestižine atlygis už jų be galo sunkų ir vertą didžiausios pagarbos darbą turi būti vienas didžiausių Lietuvoje. Bet vien pakankamo atlygio neužtenka, reikalinga pagarba ir šio darbo itin aukštas vertinimas visuomenėje. Mokytojas turi tapti ne tik puikiu savo srities specialistu, bet ir bendruomenės lyderiu. Bet aukštas mokytojo darbo vertinimas ir didelė pagarba jam turi gimti kiekvienoje Lietuvos šeimoje, kur tėvai kasdien ir itin atkakliai aiškintų apie mokytojo darbo milžinišką vertę ir nenuilsdami skiepytų beribę pagarbą mokytojui kaip asmenybei ir jo profesijai apskritai. Į mokytojų vietas turi pretenduoti patys geriausi ir talentingiausi studentai – į vieną vietą bent po dešimt kandidatų. Kai mokytojo profesija taps prestižine, tik tuomet mūsų valstybė pakils į naują kokybiškai aukštesnį lygį.
Reikia nebijoti pripažinti, kad šiuo metu šioje srityje padėtis yra gana prasta. Šiuo metu, su nedidelėmis išimtimis, būti mokytoju nelabai apsimoka. Žmonės, kurie neįstoja į prestižinius universitetus, eina mokyti vaikų. Tad išeina, kad vaikus daugiausiai moko prasčiausi specialistai, nors turėtų būti atvirkščiai. Nuo pirmo kurso ruošti mokytojus nelabai gal ir verta. Fizikas, chemikas ar kokios nors kitos srities specialistas gali mokytis tik šių specialybių, o gavęs konkrečios srities bakalauro diplomą galėtų baigti specialius pedagoginius kursus. Be to, ir mokytoju dirbti  toli gražu gali  ne kiekvienas, nes tam reikalingas pašaukimas.
Kaip ten bebūtų, vargu ar iki 2025 metų mokytojo profesija taps prestižine. Tam reikalingas ilgas ir sunkus kelias, bet kito pasirinkimo neturime. Tik suklestėjus mokytojams ir mokykloms tapsime turtinga materialiai ir dvasiškai išsivysčiusio ir civilizuoto Vakarų pasaulio pilnaverte dalimi.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.