Savaitės komentaras Didis Mažylis, mažas Bumblauskas ir (ne)ieškotas aktas

, Mažylis, Bumbliauskas, aktas, Vasario 16, rastas
Savaitės komentaras   Didis Mažylis, mažas Bumblauskas ir (ne)ieškotas aktas
Yra toks posakis, kad meteorologai meluoja tik vieną kartą, bet kasdien. Žinoma, kai jie prognozuoja blogą orą, visi tikisi, jog apsiriks. Praėjusios savaitės viduryje meteorologai prognozavo labai gražų ir šiltą savaitgalį, o kas svarbiausia, neapsiriko. Sekmadienis pasiektos šilumos rodikliais buvo rekordinis bene visoje Lietuvoje. Jau tikrai drąsiai galėjome ištarti, kad sulaukėme dar vieno pavasario.
Šios savaitės pirmadienis ir antradienis taip pat buvo neprasti, nors oro temperatūra ir nepakilo iki sekmadienio rekordo, bet jau eidamas į parduotuvę lietpaltį pakeičiau į lengvą striukę, po kuria apsivilkau marškinėlius trumpomis rankovėmis. Pagaliau priartėjo tas metas, kai galėsiu pademonstruoti spintoje gulinčius (ir ne vienerius) „Led Zeppelin“ ir „Metallica“ muzikos grupių marškinėlius.
Kai toks puikus oras, tiesiog traukte traukia išsmukti laukan ir be tikslo klaidžioti po netoliese esantį mišką ar nukakus į Veisiejų parką vaikštinėti besigėrint šimtamečiais medžiais, liepų ratu ir stebėti begalę sujudusių sukrutusių paukščių, kurie atgiję po žiemos negandų garsiai ir triukšmingai skuba gyventi. Po parką bastosi vaikai ir mokinukai. Kas laksto besidžiaugdamas puikiais orais, o kas ramiai sėdi, šnekučiuojasi ir šildosi saulutėje. Atrodo net keista, kad tas be galo ilgai trukęs vėsus ir tamsus laikas jau praėjo, o ateityje laukia dar ne vienas mėnuo puikių ir šiltų orų. O kur dar po geros savaitės aplankysiančios šv. Velykos, kurios šiemet gana vėlyvos.
Kaip malonu ir gera, kad didžioji dalis praėjusios savaitės pirmųjų laikraščių puslapių, interneto portalų, televizijų ir radijų garsino ne kokius nors kraupius įvykius ar nelaimes. Juk jau, deja, įpratome, kad pagrindinės antraštės ir televizijų bei radijo žinių pirmosios minutės nemaloniai nuteikia. O čia toks malonus netikėtumas! Ir dar koks! Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis kovo 29-ąją Vokietijos archyve surado Vasario 16-osios akto originalą! Pasirodo, kad ne tik skaitome ir skaitome kokčius iki smulkmenų straipsnius apie įvairias nelaimes ir tragiškus įvykius arba banalybes, apie žvaigždučių ir pramogų pasaulio atstovų buitį. Pasirodo, kad mokame džiaugtis ir didžiuotis simboliniais laimėjimais, kurie neduoda jokios materialinės naudos. Mokame džiaugtis ir norime, kad tas malonus jausmas truktų kuo ilgiau.
Labai gerai, kad šį sykį mūsų tautos herojumi tapo mokslininkas, paprastas ir kuklus žmogus. Juk taip būna tikrai retai. Galima nesunkiai pastebėti, kad mūsų šalyje mokslas yra labai nuvertintas materialinio atlygio ir prestižo visuomenėje prasme. Mokslininkais tampa tikri idealistai, vedami didelio entuziazmo ir atradimo džiaugsmo. Juk kas daugiau, jei ne mokslininkai turėtų būti didžiaisiais autoritetais mūsų gyvenime ir įvairiose jo srityse. Mokslininkų turėtų būti įdėmiai išklausoma visuomenei aktualiais klausimais. Ne tik klausoma, bet klausiama jų nuomonės. Tokiais pat autoritetais turi tapti ir mokytojai. Drąsiai galima teigti, jog tik tuomet, kai mokytojų ir mokslininkų profesijos taps itin gerai apmokamos ir prestižinės, tik tada mūsų šalis taps visuotinės materialinės ir dvasinės gerovės valstybe. Juk dabar įvykus kokiam nors skandalui ar iškilus svarbiai problemai Lietuvoje nuomonės apie tai klausiama ne protingiausių ir intelektualiausių  mūsų visuomenės atstovų, o įvairių pseudožvaigždžių ir pramogų pasaulio atstovų. 
Juk neretai į mokslą ir mokslininkus žiūrima įtariai, nes jų darbas trunka ne vienerius metus ir neduoda greitų ir apčiuopiamų rezultatų. Toks požiūris vyrauja ir vidutinybėms vertinant kitų intelektualų darbą ir kūrybą: literatūrą, muziką, dailę. Jau vien tai, kad prof. L. Mažylis į Vokietiją ieškoti akto vyko autobusu, daug ką pasako. Profesorius vyko autobusu, kai tuo tarpu politikai į trečiarūšes konferencijas ar seminarus skrenda prabangiais lėktuvais. Ir juokinga, ir liūdna, kad dalis mūsų visuomenės tikru darbu pripažįsta tik elementarų fizinį darbą, bet juk tokį fizinį darbą gali dirbti praktiškai kiekvienas sveikas žmogus. O užsiimti intelektualia veikla gali tik nedidelė dalis visuomenės. Tai vadinama ypatingais sugebėjimais. Todėl už tokį darbą ir turi būti žymiai daugiau mokama.
Labai savotiškas, švelniai tariant, buvo kai kurių profesionalių istorikų požiūris į prof. L. Mažylį ir jo padarytą atradimą. Kas įdomiausia, kad prof. L. Mažylis nėra istorikas! Tiksliau sakant, yra istorikas mėgėjas. Tad iš pradžių tokiam garsiam istorikui, kaip prof. A. Bumblauskas, viešai nusistebėjus, kas per vienas tas L. Mažylis ir kad tokio nėra girdėjęs bei suabejojus jo rasto akto originalumu, susidarė dviprasmiška situacija. Dalis istorikų tapo panašūs į uždarą klaną, kuris tarsi davė suprasti, kad aktą galėjo rasti tik prof. A. Bumblauskas ir jo chebra, jeigu rado ne jie, tuo blogiau tam, kas rado. Tai primena vieną Krylovo pasakėčią apie lapę ir vynuoges. Matydama vynuoges lapė nori jų pasiskinti ir paragauti, bet regėdama, kad jų nepasieks, taria: visai nenoriu tų vynuogių. Todėl iš istorikų lūpų pasigirdo ir tokia nuomonė: kam ieškoti to, jeigu gerai žinoma, kad tai tikrai egzistuoja. Nors nei vienas istorikas nebūtų atsisakęs galimybės rasti aktą. Žinoma, Vasario 16-osios akto originalas turi tik simbolinę reikšmę. Bet tai labai svarbu! O juk simboliai mūsų gyvenime reiškia labai daug. Na, kad ir mūsų trispalvė. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų tai tik trijų skirtingų spalvų audeklo gabalas, o Vytis tik raitelis ant žirgo. Bet juk taip toli gražu nėra... Trispalvė ir Vytis – kiek dėl jų kovota ir kraujo pralieta!
Atrodytų, išgirdęs prof. A. Bumblausko žodžius, prof. L. Mažylis turėjo supykti ir kaip nors atsikirsti, bet ir šiuo atveju jis parodė aukštąjį pilotažą cituodamas šv. Raštą: „Tomai, tu patikėjai, nes pamatei. Palaiminti tie, kurie tiki nematę. Būk nuo šiol tikintis!“ Kaip gražiai, elegantiškai ir grakščiai pasakyta!

Komentarai

Vakar pridaviau

Vakar pridaviau metalo-laužą.Pirksiu duonos.

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.