Savaitės komentaras Dvi savaitės be plunksnos arba pasislėpęs prie jūros tarp akmenų

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Dvi savaitės be plunksnos arba pasislėpęs prie jūros tarp akmenų
Perfrazuodamas brazilų rašytojo Paulo Coelho vienos iš knygų pavadinimą „Prie Piedros upės – ten aš sėdėjau verkdama“ savo ruožtu noriu parašyti: prie Baltijos jūros – ten aš sėdėjau verkdamas. Sėdėjau ir žiūrėjau, kaip gyvenimas eina pro šalį. Kuo didesnės bangos ir stipresnis vėjas, tuo gyvenimas greičiau ėjo pro šalį. Norėjau pakišti jam koją, bet tik pabandyk taip neatsakingai pasielgti. Kas kišo gyvenimui koją, buvo pervažiuotas ir aplamdytas taip, kad maža tikrai nepasirodė. Visa laimė, kad sėdint prie jūros ir žiūrint, kaip gyvenimas eina pro šalį, visai netoli manęs kiūtino iki ausų išsiviepęs poilsiautojas. Kyštelėjau jam koją ir jis krito veidu į smėlį. Atsistojęs kažką sušnabždėjo, nes jo burna buvo pilna smėlio. Patariau jam džiaugtis, nes galėjo kristi veidu į akmenį. Ir išvis nėra čia ko valkiotis išsišiepus lyg Mėnulio pilnatis. 
Akylesnis skaitytojas turbūt pastebėjo, kad dvi savaites iš eilės „Dzūkų žiniose“ nepasirodė mano autorystės savaitės komentaras. Skaitytojai įpratę beveik kiekvieną savaitę matyti mano (ne) mielą veidą, o po juo kelis šimtus žodžių, išdėstytų tam tikra tvarka. Jūsų nuolankus tarnas skuba paaiškinti, kad jo prašymu laikraščio šefas suteikė dvi savaites atostogų su teise nerašyti. Nors esu žmogus, kuris negali nerašyti, bet pagalvojau, kad nerašydamas dvi savaites galėsiu tai daryti žymiai įdomiau, nes trumpam atsitraukus nuo darbo atsiranda šviežias ir naujas požiūris į jį. Žinoma, mintis ir viltis, kad nerašant pavyks pailsėti ir atitrūkti nuo įprastinės ir specifinės smegenų veiklos – mąstymo –  tebuvo iliuzija ir saviapgaulė. Šviesaus atminimo lietuvių literatūros klasikas Jurgis Kunčinas yra pasakęs: „Net ir nerašydamas aš rašau.“ Tiksliau pasakius, net ir nerašydamas žmogus mąsto, o vėliau tie apmąstymai virsta tekstais. Būtent dėl tų apmąstymų, kurie kai kam atrodo tinginiavimas ir nieko neveikimas, ir atsiranda literatūrinė kūryba. Esu susidūręs su savo ne draugų ir net kai kurių draugų nuomone, kad ne tik mąstymas, bet ir pats rašymas tėra tinginiavimas ir nerimtas darbas, o rimtu darbu telaikomas fizinis darbas: toks kaip griovių kasimas, daržų ravėjimas, žolės pjovimas ir panašiai. Bet čia rašau tiems, kas supranta, o tie, kas to nesupranta, niekada ir nesupras. Kaip sako žemaičiai, pas tokius protelis neužeina net paviešėti. Rašantį žmogų mintys atakuoja ne tik dienos, bet net nakties metu. Bičiulis poetas K. Sukackas yra pasakojęs, kad net naktį neretai skuba užsirašyti kilusių minčių. Aš pats ne kartą esu prašovęs, kad neužsirašiau kelių tikrai vertingų ir gerų sumanymų. Naktį būni įsitikinęs, kad juos ryte prisiminsi. Nė velnio.
Šiemet vasarą sukako lygiai šešeri metai, kai paskutinį kartą buvau prie Baltijos jūros. Kiekvienais metais apie jūrą vis pagalvodavau, bet taip vis susiklostydavo aplinkybės, kad iki jos nenukakdavau. Šiemet metai pasitaikė gerokai kitokie, nes pajutau stiprią jūros trauką ir nusprendžiau, kad reikėtų iki jos nuvažiuoti. Kaip jau minėjau, pasiėmiau atostogų rugpjūčio antroje pusėje, o jų metu pavyko keturias paras praleisti pajūryje.
Gyvenime dažnai vis tenka įsitikinti, kokie teisingi yra liaudies posakiai. Vienas iš jų byloja, kad vietoj šimto eurų geriau turėti šimtą draugų. Bičiulio Valdemaro dėka teko sužinoti, kad prie Baltijos jūros esančiame Karklės kaimelyje galima neblogai praleisti laiką. Taigi, paskutinį rugpjūčio penktadienį anksti ryte autobusu pajudėjau iš namų link Kauno. Jame buvau jau devintą valandą ryto. Kauno autobusų stotis atsinaujinusi kaip reikiant ir visiškai neprimena buvusio nutriušusio ir vargano pastato. Pusvalandis iki ekspreso Kaunas–Klaipėda kaip tik puodeliui juodos kavos. Keliaudamas kiek tolėliau eilinį kartą įsitikini, kad Lietuva nedidelė šalis. Pusė dešimtos ekspresu išvažiavę į Klaipėdą, jau ketvirtis po vidurdienio buvome uostamiesčio autobusų stotyje. Pats laikas pasistiprinti autobusų stoties pastate esančioje savitarnos kavinėje kukliais pietumis. Po to pirmyn iki Klaipėdos miesto autobusų stotelės, vienas persėdimas, ir jau šnekučiuojuosi su autobusiuko, kuris turi mane nuvežti į Karklę, vairuotoju. Pastarasis gerokai žemaičiuoja, bet suprasti, ką nori pasakyti, galima.
Vairuotojas mane paleidžia prie keliuko į ponios R. sodybą. Pasirodo, ne prie to, kur reikėjo išlipti. Šiaip, kad nebūtų liūdna. Gerokai paklajojęs pagaliau surandu reikiamą sodybą. Pasisveikiname ir įsikuriu mažame dviaukščio namelio kambarėlyje keturioms paroms. Jau sodybos kieme girdžiu kaukiančią ir riaumojančią jūrą. Džiaugiuosi, nes man pagrindinė atrakcija prie jūros, kurios laukiu ten važiuodamas – kuo didesnės bangos. Traukiu prie jūros. Iki jos tik nepilnos penkios minutės kelio pėsčiomis. Kiekvienas žingsnis artėjant prie jūros vis smagesnis, ir pagaliau prieš akis pasimato didelės ir putotos Baltijos bangos, su didele jėga smogiančios krantui. Žinoma, ir tas su nieko nesupainiojamas į šnerves besiskverbiantis jūros kvapas. Nusiaunu batus, pasiraitoju kelnes ir laukiu, kol banga užlies kojas. Netrukus šaltas vanduo sustingdo pėdas. 
Prieš akis keturios paros Baltijos pajūryje. Ilgi pasivaikščiojimai itin akmenuotu paplūdimiu, sėdėjimas ant suoliuko ir didelių akmenų, įspūdingų pajūrio skardžių grožis, žvalgymasis į beribį horizontą ir toli plaukiojančius laivus, praeivių stebėjimas ir viltis, kad rūsti ir niūri rudens kasdienybė dar labai labai toli...

Komentarai

O kada puls rusai?

O kada puls rusai? Tongue

A propos.Citata: "Nusiaunu

A propos.Citata: "Nusiaunu batus, pasiraitoju kelnes ir laukiu, kol banga užlies kojas. Netrukus šaltas vanduo sustingdo pėdas."Čia taip gydomas kojų grybelis?

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.