Savaitės komentaras Kovo 11-osios gėda — lietuvių grumtynės Lenkijoje

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras Kovo 11-osios gėda — lietuvių grumtynės Lenkijoje
Vienas žmogus kartą paklaustas, koks svarbiausias jo gyvenimo įvykis, atsakė, kad pats gimimas. Na, iš tikrųjų, čia nelabai ir pasiginčysi. Be gimimo gyvenime negali būti ir kitų įvykių. Tad visi, kurie dabar gyvename, galime sakyti, kad mums labai pasisekė. Dievas mums suteikė šansą šioje žemėje praleisti daugiau ar mažiau laiko ir kažką jo metu nuveikti.
Pats dažnai pagalvoju, kad man pasisekė, jog gimiau tokiame gražiame pasienio miestelyje kaip Veisiejai. Nuo mažens domintis spauda, radijo ir televizijos laidomis teko anksti patirti ir suvokti iš sovietinės žiniasklaidos plūstantį melą. Ir kaip gerai, kad netoli buvo Lenkija, kurios televizijos laidas pradėjau žiūrėti nuo mažens. Greitai išmokau lenkiškai, tad pradėjau klausyti ir lenkų radijo programų. Tai buvo labai svarbu, nes Lenkijos televizija ir radijas buvo žymiai įdomesni, laisvesni ir turtingesni informacija bei kokybe nei sovietiniai jų atitikmenys. Taigi, Lenkijos žiniasklaida man tapo vis didėjančiu langu į pasaulį. O ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. Dabar retkarčiais nuvažiuoju į Lenkiją nusipirkti laikraščių, žurnalų ir knygų, nes domiuosi tenykštėmis aktualijomis ir politika. Ten nuvykęs iš arti turiu progą stebėti tokį mūsų dabartinio gyvenimo fenomeną, kaip lietuvių apsipirkimą Lenkijoje. Ir pats užsukęs į garsiąją „Biedronką“ šio bei to nusiperku. Taip, Lenkijoje mums palankus zloto kursas, tad už eurą jų gauname daugiau kaip keturis. O nuėjus į prekybos centrus patiems galima apsiskaičiuoti, kas ir kiek pigiau kainuoja nei Lietuvoje.
Šeštadienį viename internetiniame portale atsiverčiau ir perskaičiau vienos Lazdijų žurnalistės reportažą apie Kovo 11-ąją vykusius lietuvių apsipirkimus Lenkijoje. Perskaičiau ir man pasidarė gėda. Didelė gėda dėl savo tautiečių elgesio atkurtos Lietuvos nepriklausomybės šventės proga. Lietuvai iškovojus laisvę galime elgtis kaip tinkami ir važiuoti kur norime. Bet Seinuose ir kitur Lenkijoje Kovo 11-ąją vyko ne šiaip apsipirkimas, o grumtynės tiesiogine to žodžio prasme dėl vežimėlių prie prekybos centrų, stumdymasis ir kelio skynimasis alkūnėmis prie prekių. Negi taip jau blogai gyvename? Lietuvoje badas ar kažkas panašaus? Lenkams taip turėtų atrodyti, nes kitaip tokios masinės psichozės nepaaiškinsi. Taip, Lenkijoje kai kas pigiau, bet lietuviai Kovo 11-ąją į kainas net nežiūrėjo, o griebė viską iš eilės. Bet juk ne viskas pigiau ir ne visko reikia. Jeigu man nereikia kokio daikto, tai kad ir koks pigus jis bebūtų, aš jo nepirksiu. Ne viskas pigiau ir toli gražu ne visos prekės geresnės kokybės nei Lietuvoje. Suprantu, kai į Lenkiją kokį kartą per savaitę nuvažiuoja mūsų rajono ar kitų ne itin toli esančių rajonų gyventojai. Gerai išsiaiškinus, kokios prekės tikrai pigesnės ir geresnės kokybės ir vertos pirkti, jos įsigyjamos šaltu protu, gerai apskaičiavus ir viską įvertinus. Bet kai šventinę dieną važiuoja kone pusė Lietuvos, nes kažkur išgirdo, kad pigu, ir šluoja viską iš eilės ir dar milžiniškais kiekiais, čia jau sunku suprasti. Juk prekės turi galiojimo laiką ir jų nenusipirksi nei pusei metų, nei metams į priekį. Bet atrodo, kad kai kuriems lietuviams tai nė motais ir jie daug prekių perka ne todėl, kad reikia, o todėl, kad pigu. Čia jau visiškas absurdas. Vadovaujamasi bandos jausmu. Kai kiti perka vežimais ir sako, kad pigu, tai kaipgi čia imsi ir atsiliksi?! Netikėkit, jeigu kas nors sakys, kad žydas dėl kompanijos pasikorė. Žydai ne tokie kvaili. Ko gero, tai buvo lietuvis.
Deja, ne viskas Lenkijoje taip gražu, kaip bandoma papasakoti. Yra prekių, kurios pigios, bet prastos. Tai man yra sakęs ne vienas lenkas. Itin skeptiškai lenkiškų prekių atžvilgiu yra nusiteikę Lenkijos lietuviai. Jie net mūsų klausia, kodėl mes taip veržiamės į tą Lenkiją, jeigu pas mus tikrai geros ir kokybiškos prekės.
Dažnai lietuviškos ir lenkiškos prekės yra lyginamos nesąžiningai. Imamos skirtingo svorio ar skirtingos produktų kokybės pakuotės. Pažįstamas lenkas iš Jelenia Guros miesto Vakarų Lenkijoje man pasakojo, kad pats ne viską perka savo gimtinėje. Vaistų važiuoja į Vokietiją, o alaus, miltų ir duonos į Čekiją. Rytinėje Lenkijos dalyje gyvenantys lenkai važiuoja apsipirkti ir į Lietuvą. Žinoma, ne tokiais srautais, kaip mes į Lenkiją. Bet lenkai vis dažniau renkasi lietuvišką kokybę.
Liūdniausia, kai pasakojama, kad pati Lietuva savo piliečius išvaro į Lenkiją pirkti pigesnių prekių, nes Lietuvoje mokamos mažos algos, o parduotuvėse viskas daug brangiau. Bet juk laisvė mums ir suteikė galimybę važiuoti kur nori. Nereikia pamiršti, kad Lenkijoje kai kurios prekės pigesnės dėl objektyvių aplinkybių. Neįmanoma palyginti valstybių, kuriose atitinkamai gyvena beveik 40 milijonų ir tik nepilni 3 milijonai piliečių. Kuo didesnė rinka, tuo labiau galima mažinti PVM ir surinkti daug mokesčių. Lietuvoje to negalima tikėtis.
Kaip ten bebūtų, bet reikia pripažinti, kad lietuviai itin pasižymi bumbėjimu, dejavimu ir nepagrįstu skundimusi prastu gyvenimu. To iš mūsų tikrai neatimsi. Bet į Lenkiją apsipirkti važiuoja tikrai ne prasčiausiai gyvenantys žmonės. Prasčiausiai gyvenantys žmonės neturi automobilių ir apsiperka Lietuvoje. Kai Lietuva pusę amžiaus buvo okupuota sovietų, nuo išsivysčiusio Vakarų pasaulio pragyvenimo lygiu buvome atsilikę beviltiškai. Neprabėgus nei trisdešimčiai atkurtos nepriklausomybės metų vis dar esame atsilikę, bet jau žymiai prisivijome geriausiai gyvenančias Europos ir pasaulio tautas. Mūsų laukia gera ateitis.

Komentarai

Tai kokio galo pats ten

Tai kokio galo pats ten važiuoji?Patriotas ar apsimetėlis...

Tai kokio galo pats ten

Tai kokio galo pats ten važiuoji?Patriotas ar apsimetėlis...

Tai kokio galo pats ten

Tai kokio galo pats ten važiuoji?Patriotas ar apsimetėlis...

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.