Savaitės komentaras Kurios profesijos atstovai Lietuvoje nusipelnė gyventi geriau?

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Kurios profesijos atstovai Lietuvoje nusipelnė gyventi geriau?
Dabar gyvename pačiu bjauriausiu metų laiku per ištisus metus. Vėlai aušta ir labai anksti temsta. Gerai, jeigu pasitaiko giedra diena. Tuomet nors ir trumpai, bet vis dar galima pasimėgauti saulės spinduliais. Jeigu pasitaiko ilgesnis tarpsnis, kai būna ūkanota, apsiniaukę ir dar lyja, dienos seka viena po kitos itin niūrios. Tad gal nieko nuostabaus, kad ir mūsų nuotaika būna prasta ir niūri. Spalvoti medžių lapai ne tik nukritę, bet ir sugrėbti bei išvežti į sąvartyną. Situaciją kiek išgelbėtų sniegas, bet jo mums gamta vis dar niekaip neprisiruošia atsiųsti.
Dėl to ir nereikia stebėtis, kad miestai po truputį pradeda puoštis spalvotomis lemputėmis ir simboliais, kurie primena artėjančias Kalėdas. Parduotuvėse itin jaučiasi, kad artėja didžiausia metų šventė. Skamba ne tik kalėdinė muzika – lentynose vis labiau daugėja šiai progai skirtų prekių. Atrodytų, kad pats laikas jau būtų pradėti dairytis kalėdinių dovanų ir nepalikti to vėlesniam laikui. Taip būtų galima išvengti didelių spūsčių ir skubėjimo paskutinėmis dienomis prieš pat šventes. Bet tokia jau ta mūsų natūra. Galima lažintis, kad dauguma iš mūsų kalėdines dovanas pirks paskutinėmis dienomis prieš pat šią šventę. Kalėdos turbūt nebūtų tikros Kalėdos, jeigu prieš jas nebūtų skubėjimo, lėkimo, spūsčių ir lipimo vienas kitam per galvas prekybos centruose ir parduotuvėse. Gal ne veltui mus ir vadina Šiaurės Europos italais, nes kaip tikriems pietiečiams – ispanams, graikams ar italams – mums nesvetimas žodis rytoj ir posakis: jeigu ką nors turi padaryti šiandien, atidėk tai užporyt dienai – tuomet turėsi tris laisvas dienas.
Jeigu netyčia imsite ir sutiksite žmogų, kuris sakys, kad gyvena tam, jog dirbtų, žinokit, arba jis meluoja, arba serga, t. y. darboholikas. Joks sveikas ir normalus žmogus jums taip nepasakys. Pastarasis teigs, kad dirba tam, jog gyventų. Juk normalūs žmonės dirbdami laukia savaitgalių, švenčių, laisvadienių ir atostogų. Šiemet toks palankus dienų išsidėstymas kalendoriuje, kad po šeštadienio ir  Kūčių sekmadienio ir dviejų Kalėdų dienų, pasiėmę tris laisvas dienas, iš viso turėsite dešimt laisvų dienų, o tai jau visai neblogos atostogos. Ir vėl iškyla tas pats klausimas, kaip ir kasmet: ar tarpušvenčiu verta tas kelias dienas eiti į darbą ir jį imituoti? Ir koks ten gali būti darbas po Kalėdų, kai netrukus laukia Naujųjų metų šventė? Seniai jau laikas tarpušvenčiu draugiškai visiems eiti atostogų ir neapsimetinėti darbštuoliais ir bite Maja. O gerai pailsėjus ir atšventus po dešimties ar kiek ten dienų ramia sąžine būtų galima grįžti prie darbų. Bet ne, visi diskutuoja, piktinasi, ginčijasi ir vėl, kaip kasmet, tarpušvenčio metu išvertę pilvus snaudžia darbo vietose. Juo labiau, kad joks normalus žmogus tokiu metu tvarkyti reikalų į valdišką įstaigą neina. Dar viena gera naujiena dirbantiems – 2018 m. turėsime net dešimt laisvadienių ir laukia penki taip vadinami ilgieji savaitgaliai. Valdžia ir čia galėtų dar pasistengti. Tais atvejais, kai laisva diena pasitaiko antradienį ar ketvirtadienį, reikėtų padaryti laisvus atitinkamai –  pirmadienį ir penktadienį. Kitais metais lapkričio 1 d. bus ketvirtadienį. Jeigu artimųjų kapai toli, nuvykus tą pačią dieną reikia ir grįžti. Tokiu atveju tikslinga laisvadieniu padaryti ir penktadienį. Juk visos valdžios kartoja, kad dirba žmonėms. Tai tegul tai įrodo praktiškai.
Ne taip seniai sujudo, sukruto medikai ir pareiškė, kad jų algos per mažos, ir teigė, kad jas reikėtų gerokai padidinti – keliasdešimt procentų. Na taip, Lietuvoje ne tik medikai, bet ir beveik visų profesijų atstovai gauna gerokai per mažus atlyginimus ir žmonės baltais chalatais, ko gero, niekuo per daug neišsiskiria iš kitų. Medikų profesija yra labai svarbi, nes nuo jų priklauso svarbiausias žmogaus turtas – sveikata ir gyvybė. Pats mokydamasis universitete gyvenau netoli medikų bendrabučio ir ne iš nuogirdų žinau, kiek daug laiko, pastangų ir talento reikia norint įgyti mediko diplomą. Paskui dar laukia netrumpi rezidentūros metai. Na, bet taip ir turi būti, nes medikų klaidos kaina labai didelė. Tiksliau –  pati didžiausia. Tik kalbant apie medikų algas išlieka vienas didelis, bet... Vieša paslaptis, kad dalis medikų ima kyšius. Ima be jokių abejonių ir sąžinės graužimo. Ima, lyg tai būtų savaime suprantamas dalykas. Tokiu būdu iš valstybės gaunamas medikų atlyginimas išauga ne kartą ir ne du. Žinoma, pasitaiko ir sąžiningų medikų, kurie puikiai atlieka savo darbą be jokio papildomo užmokesčio į kišenę, bet vienas nesąžiningas medikas meta šešėlį ant šimto dorų. Nereikia pamiršti, kad mūsų postsovietinis mentalitetas lemia tai, kad patys pacientai – ypač vyresnio amžiaus – brukte bruka medikams kyšius. Bet kas trukdo medikams jų paprasčiausiai neimti? Tad prieš reikalaujant iš valstybės didesnio atlyginimo medikams reikėtų atsisakyti imti kyšius. Tuomet jų reikalavimas gerokai padidinti atlyginimus būtų aiškus ir sąžiningas. Jeigu kyšiai išliks, medikų reikalavimas padidinti algas tik papiktins visuomenę.
Labai prasta Lietuvoje yra mokslininkų situacija. Jų atlyginimai yra valytojų dydžio, prie visos pagarbos valytojų profesijai. Tik jeigu pastarosios profesijos atstovu gali būti  beveik kiekvienas fiziškai sveikas žmogus, tai mokslininku tampa tik ypatingų gabumų žmogus, kuris atkakliai ir be galo daug dirba. Tik pradedančio mokslininko, lektoriaus, atlyginimas yra ne ką didesnis už minimalų atlyginimą Lietuvoje. Apsigynus daktaro laipsnį alga padidėja šimtu eurų. Tik dėl didelių gabumų, pasiaukojimo ir entuziazmo mūsų šalyje vis dar yra žmonių, kurie pasirenka mokslininko kelią. Išlieka klausimas: kaip jie gali pragyventi už 400–500 eurų į rankas atlyginimą dideliame mieste ir dar išlaikyti šeimas? Žinoma, jie dar turi papildomai dirbti, neretai naktimis. Bet taip labai nukenčia darbas su studentais ir pasiruošimas paskaitoms. O kur dar laikas įvairiems tyrimams? Lietuvos valdžia turėtų suskubti padidinti atlyginimus mokslininkams, kol dar tokių yra.
Didesnio valdžios dėmesio nusipelno ir mokytojai. Reikia pabrėžti, kad labiausiai išsivysčiusiose pasaulio šalyse mokytojo profesija yra prestižinė ir viena geriausiai apmokamų. Juk po šeimos mokykla tampa svarbiausiu dalyku jauno žmogaus gyvenime. Skaudu matyti, kaip smuko šios profesijos prestižas ir išsikerojo nepagarba mokytojams. Todėl valdžia turi labai pasistengti, kad ši profesija atgautų tinkamą jai prestižą ir pagarbą. Kai šis pageidavimas taps realybe, tuomet ir mūsų valstybė pakils į aukštesnį išsivystymo lygį. 
Visų profesijų atstovų atlyginimai Lietuvoje yra per maži, bet laikui bėgant jie didės, augant mūsų šalies išsivystymo lygiui. Žinoma, būtų galima išskirti kažkokią vieną ar kelias profesijas ir jų atstovams padidinti atlyginimus jau dabar, bet tai būtų nesąžininga kitų profesijų atstovų atžvilgiu. Atlyginimų dydžius lemia valstybės biudžetas, ir jų negalima reguliuoti dirbtinai.

Komentarai

Pusė straipsnio apie

Pusė straipsnio apie nieką.Antra dalis pusėtina-paviešinta vieša paslaptis apie legendinius(tiksliau legendines,juk moterys) Lazdijų ligoninės kyšininkus,kurie į darbą eina vedini vieno tikslo-PINIGAI.Hipokratas grabe vartosi lyg kokioje karuselėje.Kaip ta voverė.Na ką,Alguci,progresas.Sveikinu Wink

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.