Savaitės komentaras Liberalų reitingas krito iki rekordinių žemumų

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Liberalų reitingas krito iki rekordinių žemumų
Praeitą savaitgalį praūžė nemenkas škvalas, kuris savo jėgą parodė ir Dzūkijoje. Jeigu Veisiejuose nuostolių itin daug nepridarė, tai Druskininkuose pasiautėjo kaip reikiant ir nuvertė šimtus medžių, nutraukė elektros ir vandens tiekimą. Pajūryje siautėjo ne tik škvalas, bet ir uraganas, kuris turi vardą ir pavardę – krepšininkas Vilmantas Dilys, nusiaubęs savo mylimosios N.Bunkės namus. Galime būti ramūs, kad Gintaras Einikis jau turi savęs vertą pamainą. Nuo šios savaitės vidurio žadami rekordiniai šiai vasarai karščiai, nes įkaitusios oro masės atslinks net nuo Afrikos valstybės Maroko. Taigi, šiandien vakare pradėję švęsti Jonines, galėsime linksmintis dar tris dienas – orai tam bus daugiau negu palankūs. Nors ežerų vanduo dar nėra labai šiltas, bet tikėkimės, kad jis įšils ir maloniai gaivins visą ilgąjį savaitgalį.
Įsibėgėja ir atostogų sezonas, kuris piką pasieks liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Šiuo metu futbolo fanai patogiai įsitaisę prie televizorių ekranų ir kompiuterių monitorių mėgaujasi aukščiausio lygio futbolu, nes Prancūzijoje vyksta Europos pirmenybės. Nors vasara siūlo daugybę malonumų ir pramogų bei verčia pamiršti kasdienius rūpesčius ir darbus, bet nori nenori kas nors ima ir primena, kad iki Seimo rinkimų jau liko tik kiek daugiau nei trys mėnesiai.
Praeitą šeštadienį dienraštis „Lietuvos rytas“ paskelbė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausos rezultatus. Apklausa atlikta birželio 3–10 dienomis. Dar prieš paskelbiant šiuos duomenis buvo aišku, kad Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio laukia nemenkas populiarumo nuosmukis. Juk gegužės 12 d. buvusiam šios politinės partijos vadovui E. Masiuliui buvo pareikšti įtarimai galimai paėmus daugiau kaip 100 000 eurų kyšį iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio. Bet tokio liberalų populiarumo sumažėjimo vargu ar laukė net patys didžiausi pesimistai. Jeigu gegužės viduryje už liberalus buvo pasiruošę balsuoti 8,9 procento apklaustųjų, tai birželio mėnesį jų sumažėjo iki 3,6 procento! Taigi, jeigu Seimo rinkimai vyktų dabar, yra didelė tikimybė, kad liberalai nesurinktų 5 procentų rinkėjų balsų ir nepatektų į Seimą. O tokiai partijai tai praktiškai reikštų fiasko arba net krachą. Ketveri metai be veiklos Seime būtų itin didelis smūgis bet kuriai didžiajai Lietuvos politinei partijai. 
Nors E. Masiulis iš karto paliko liberalų vado postą ir pasitraukė iš Seimo, įtarimų šešėlis krito ant viso Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio. Galima spėti, kad taip vadinamas kyšis buvo skirtas šios partijos juodajai buhalterijai. Nepadėjo liberalams ir skandalingojo A. Guogos skyrimas laikinu partijos vadovu. Šis veikėjas per kelias dienas pripliurpė tiek nesąmonių, kad kitas politikas nesugebėtų tiek niekų prikalbėti per dvejus metus. Vis dėlto, prognozuoti, kad liberalai spalio mėnesį nepaklius į Seimą, nevertėtų, nes per kelis mėnesius galima rimtai padirbėti, siekiant nors bent kiek susigrąžinti rinkėjų simpatijas.
Tarp Lietuvos politinių partijų pirmauja socialdemokratai, kurie populiarumo nuosmukį išgyveno pavasarį po vadinamojo „Vijūnėlės dvaro“ ir kitų skandalų. Balandžio mėnesį kairiųjų populiarumas tesiekė 15,7 procento (kovo mėnesį – 21,2 procento). Praeitą ir šį mėnesį jų populiarumas pakilo vos 0,5 procento ir stabilizavosi ties 16, 2 procentų riba. Antra pagal populiarumą yra Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, už kurią balsuotų 13,0 procentų rinkėjų. Kovo mėnesį jos populiarumas tesiekė 7,1 procento. Beveik 6 procentų šuolis per tris mėnesius – įspūdingas pasiekimas.
Trečioje vietoje įsitvirtino konservatoriai su 10,9 procento balsų. Per mėnesį jų populiarumas išaugo lygiai dviem procentais. Nors daug kas tvirtina, kad konservatoriai pažengė į priekį liberalų dėka, su tuo būtų galima nesutikti. Šioje partijoje vyksta radikalus atsijauninimas, kuris vertinamas prieštaringai. Juk atsijauninimas – dar toli gražu nereiškia atsinaujinimo. Politika – tokia sritis, kurioje geriausi rezultatai pasiekiami būnant jau brandaus amžiaus. Be to, kitoms politinėms partijoms simpatizuojanti žiniasklaida stengiasi supriešinti konservatorių partijos narius ir jų gerbėjus. Taip pat yra tokia tendencija, kad visose apklausose konservatorių galimybės vertinamos žymiai kukliau, nei jie pasiekia Seimo ir savivaldos rinkimuose. Net 21,6 procento apklaustųjų pareiškė, kad nežino, už kokią partiją balsuotų Seimo rinkimuose. Ko gero, jog didžioji dauguma iš jų yra liberalų rinkėjai. Dar 11,4 procento apklaustųjų pareiškė nebalsuosiantys Seimo rinkimuose. Taigi, apie 33 procentus rinkėjų yra pasimetę ir abejoja arba yra politiškai pasyvūs. Dėl bent dalies iš jų simpatijų turėtų pakovoti liberalai ir konservatoriai. Ketvirtą vietą užima Darbo partija – 8,2 procento. Penktą – „Tvarka ir teisingumas“ – 6,3 procento. Šios dvi politinės partijos jau nelabai ką turi pasiūlyti rinkėjams ir gerokai atsiduoda senu raugu. Jeigu ne liberalų skandalas ir dabartinis nuopuolis, jos abi balansuotų ant patekimo į Seimą ribos. 
Kyla natūralus klausimas: kas valdys Lietuvą po spalio mėnesį vyksiančių Seimo rinkimų? Pažvelgus į šį mėnesį „Vilmorus“ atliktą apklausą telieka konstatuoti, kad valdžioje liks šiuo metu valdantys socialdemokratai. Greičiausiai jie sudarys valdančiąją koaliciją su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Ar prisidėti prie šio dueto bus pakviestos Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumas“, sunku pasakyti, nes vienoje televizijos laidoje R. Karbauskis viešai pareiškė, kad į valdančiąją koaliciją neitų tik su Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumu.“ Iki gegužės 12 d., taip vadinamo juodojo liberalų ketvirtadienio, visai realiai buvo galima pagalvoti apie centro-dešinės valdančiąją koaliciją, kurią sudarytų liberalai, konservatoriai ir Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Dabar apie tai galvoti jau nerealu. O gal įvyks stebuklas?

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.