Savaitės komentaras Maža Slovėnija per kelis vakarus tapo didžia šalimi

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Maža Slovėnija per kelis vakarus tapo didžia šalimi
Kažkas dar vasarą žadėjo, kad bus gražus rugsėjis. Pirmadienį žiūrėdamas pro savo kambario langą į besiliejantį iš apniukusio ir niūraus dangaus vandenį bei siaučiantį vėją, užsimaniau tą, kuris žadėjo gražius orus rudenį, palaikyti po šaltu lietumi. Vis dėlto gerai, kad nežinojau kaltininko vardo anei pavardės, nes būčiau be reikalo paskubėjęs. Antradienis išaušo saulėtas ir, nors ryte buvo vėsoka, bet dieną jau buvo galima slampinėti užsimetus tik trumparankovius marškinėlius. Atrodo, tik dvi viena po kitos einančios dienos, o koks didelis nuotaikos svyravimas. Nuo prislėgtos ir niūrios pirmadienį iki pakilios ir džiaugsmingos antradienį. 
Apskritai reikėtų įvesti kokią nors atsakomybę žadantiems gerus orus rudenį, nes vasarą, kai būna geras oras, daug kam gali pasirodyti, kad ir rudenį bus geri orai. Deja, deja, ruduo dažnai mus užklumpa staiga ir netikėtai. Dar, atrodo, visai neseniai kaitinaisi saulutėje ir pliuškenaisi ežere, o, žiūrėk, jau apsivilkęs šiltą megztinį liūdnai žvelgi pro savo kambario langą į rūstų ir negailestingą rudenį. Įvedus atsakomybę už neatsakingus ir laisva ranka dalijamus pažadus apie gražius orus rudenį daug kam tikrai palengvėtų. Tą, kuris žadėjo, kad rugsėjį saulė ritinėsis žeme, o realybėje pliaupia įkyrus lietus, reikėtų bent valandą laikyti lauke be skėčio ir lietpalčio. Užtektų tik kelių tokių įgyvendintų bausmių, ir padėtis greitai pasitaisytų, nes kitą vasarą jau nebūtų drąsuolių, žadančių gražų rudenį. Kai niekas nežadėtų gražaus rudens, tai niekas tokio ir nesitikėtų. Todėl sulaukus bjauraus rudens nebūtų nusivylusiųjų, nes dauguma žino, kad iš rudens nieko gero nesitikėk ir nelauk. Jeigu niekas nesitikėtų gražaus rudens, o orai imtų ir netikėtai nudžiugintų šviečiančia saule, tai ir džiaugsmas būtų dvigubas. Niekas neprognozavo, niekas nežadėjo, niekas nesitikėjo, o čia prašau – saulutė ritinėjasi žeme. Jeigu niekas neprognozuotų gerų orų rudenį, tai tikrai atsirastų tokių, kurie drąsiai prognozuotų blogus orus, nes už gerų orų prognozavimą ir prognozės neišsipildymą jau būtų įvestos griežtos bausmės, apie kurias jau minėta. Vis dėlto reikėtų įvesti bausmes ir tiems, kurie prognozuotų blogus orus rudenį, jeigu šios prognozės neišsipildytų. Žinoma, jos nebūtų tokios griežtos kaip gerų orų prognozuotojams. Štai tūlas žmogelis vasarą drąsiai teigia, kad ruduo bus itin bjaurus – lietingas, ūkanotas ir šaltas. Bet štai ateina minėtas ruduo, o visų žadėtų blogybių nė kvapo! Dar daugiau – oras saulėtas, šiltas, skaidrus. Tai negi tokį niekadėją, kuris prognozavo blogus orus, paliksi nenubaustą? Gink, Dieve! Tokį tipą, kai už lango puikus oras, reikia laikyti kambaryje ir jokiu būdu neleisti į lauką. Ir ką jam ten veikti? Juk žadėjo, kad orai bus prasti, todėl tegul ir kiurkso namuose. Pasėdės, pagalvos ir daugiau nenorės prognozuoti blogų orų. 
Sekmadienį Turkijoje finišavo 40-asis Europos krepšinio čempionatas, šį kartą vykęs net keliose valstybėse. Šis čempionatas liūdnai pasibaigė mūsų šalies krepšinio rinktinei – užimta tik devinta vieta. Jau buvome įpratę, kad nemažai metų iš eilės Lietuvos krepšinio rinktinė parveža medaliuką. Krepšinio rinktinės žaidimas paliko dvejopą įspūdį. Dėl jo kokybės pirmame etape lyg ir nėra ko prikibti, nes rezultatas kalba pats už save, bet stebint rinktinės žaidimą kartais susidarydavo įspūdis, kad žaidžiame praeities krepšinį. Kamuolys įmetamas mūsų komandos aukštaūgiams, o šie visa jėga bet kokia kaina stengiasi pralaužti sieną. Užteko aštuntfinalyje susitikti su Graikija, ir minėtas žaidimo stilius nepasiteisino visiškai.
Žinoma, kritikuoti lengviausia, bet Europos krepšinio čempione tapusi Slovėnijos komanda parodė, koks yra šiuolaikinis krepšinis. Tai – itin greitas, labai aštrus žaibiškais prasiveržimais ir taikliais metimais grįstas žaidimas. Stebėdamas Slovėnijos ir Ispanijos rinktinių pusfinalio rungtynes bičiuliui nusiunčiau SMS: „Galima nesirgti už slovėnus, bet neįmanoma nesižavėti jų žaidimu.“ Ką aikštelėje išdarinėjo slovėnų lyderis Goranas Dragičius, patys matėte, kaip pasakiškai žaidė jų vunderkindas Luka Dončičius taip pat. Tik pačiais puikiausiais epitetais galima apibūdinti kitų slovėnų žaidimą ir jų trenerio I. Kokoškovo vadovavimą komandai.
Po mūsų krepšinio rinktinės pergalių  dainuojame: „Esam pasauly tik trys milijonai!“ Vis mėgstame pabrėžti, kad būdami tokia maža tauta grumiamės dėl Europos ir Pasaulio krepšinio čempionato medalių. Dabar atsirado dar mažesnė tauta, garsėjanti sporto pasiekimais, tik du milijonus gyventojų turinti Slovėnija. Tiksliau pasakius, ne atsirado, o seniai buvo. Slovėnams tapus Europos krepšinio čempionais visi didesnį dėmesį atkreipė į visą Slovėnijos sportą. Kai dviejų milijonų tauta pusfinalyje sutriuškina 46 milijonus gyventojų turinčią Ispaniją, negali į tai nekreipti dėmesio. O Slovėnijoje aukštas ne tik krepšinio, bet ir futbolo (rinktinė dalyvavo Europos ir Pasaulio futbolo čempionatų finaliniuose etapuose), rankinio, tinklinio, ledo ritulio lygis. Ši šalis turi daugkartinį Europos rankinio Čempionų lygos nugalėtoją – Celės klubą, rankinio vyrų rinktinė, tapusi Pasaulio ir Europos čempionatų prizininke, tinklinio vyrų rinktinė yra tapusi Europos vicečempione. O kur dar garsieji slovėnų kalnų slidininkai ir kiti sportininkai.
Liūdna pastebėti, bet Lietuvoje, grubiai pasakius, liko tik A. Gudžius. Na, tikėsimės, dar krepšinis... O kur kitos sporto šakos? Beje, ar iš tikrųjų krepšinis mūsų antroji religija? Baruose krepšinis gausiai stebimas, tik kai (kol) žaidžia Lietuvos rinktinė. Kai lietuviai baigia savo pasirodymą, kitų rinktinių žaidimą stebi itin mažai žmonių arba jų iš viso nebūna. Kitas reikalas, kai vyksta Pasaulio futbolo čempionatas – barai sausakimši, nors Lietuvos rinktinė ir nerungtyniauja. Nesinori, kad mūsų krepšinis pasuktų mūsų futbolo keliu, kai federacija melžia pinigus čia dirbančių funkcionierių gerovei. Europos krepšinio čempionate užėmus tik devintą vietą kažkam reikia už tai atsakyti, bet visi pakalbės, o Lietuvos krepšinio federacijos atstovai taip ir liks šiltose vietelėse ir jiems nuo galvos nei plaukelis nenukris. 

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.