Savaitės komentaras Negalima nepakankamai vertinti karinių pratybų „Zapad 2017“

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Negalima nepakankamai vertinti karinių pratybų „Zapad 2017“
Ruduo šiemet nutarė būti negailestingas ir nieko nelaukęs nuo pat rugsėjo pirmosios pasiuntė mums apniukusius ir lietingus orus. Kad nepasirodytų per maža, visa savaitė buvo vienodai niūri ir nemiela kaip viena ilga diena. Taip ir norėjosi paklausti, už ką iš karto mus mažutėlius taip baudi? Juk ir vasara buvo ne itin kokia, tad bent rudenį tikėjomės giedrų ir šiltų rugpjūčio mėnesio pabaigos orų pratęsimo. Tiesa, orai nežvarbūs, bet niūruma ir pilkuma, ir dar trumpėjanti diena to neatsveria. Na, bet nors praėjęs savaitgalis buvo neprastas, o nuo pirmadienio trukt už vadžių ir vėl iš pradžių: įkyriai ir ilgai kapt, kapt, kapt... Gamta turbūt šiemet už ne kokią vasarą ir prastą rudens pradžią kompensaciją nutarė išmokėti grybais. Jau senokai jų tiek daug buvo. Apie grybus itin daug kalbama, rodomi milžiniški jų kiekiai, o „Facebook'as“ pilnas viena už kitą įspūdingesnių nuotraukų. Miškai pilni grybautojų, kurie su dideliu malonumu tenkina šią savo aistrą.
Gali būti, kad grybų gausa bando nuraminti visus, stebėjusius Europos krepšinio čempionato aštuntfinalio kovą tarp Graikijos ir Lietuvos. Po pirmo čempionato etapo, kuriame mūsų krepšininkai žaidė labai sėkmingai, teko susiraukti persivalgius graikinių alyvuogių, o teoriškai atrodęs ne itin tvirtas graikinis riešutas pasirodė kaip tam senam dziedui be dantų, kuris neinkanda riešutų. Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad mūsų rinktinė aštuntfinalio etape gavo, ko gero, stipriausią varžovą. Kaip neteisinga!.. Grupėje užimi pirmą vietą, o į varžovus tegauni kitos grupės ketvirtą vietą... ir važiuoji namo. Velniškai apmaudu...
Šios savaitės pirmadienį Veisiejų kultūros namuose pasirodė svečiai iš Gruzijos – Gorio šokių ir dainų ansamblis. Jau eidamas į koncertą supratau, kad dar tiek automobilių prie Veisiejų kultūros namų nesu regėjęs. Salėje susigrūdo tiek žiūrovų, kad apie laisvą vietą teliko pasvajoti. Prisipažinsiu, tikėjausi aukšto meninio lygio pasirodymo. Bet gruzinų šokiai ir dainos buvo tokie puikūs ir nuostabūs, kad norint dar geriau perteikti įspūdžius reikia pasiimti lietuvių kalbos žodyną ir išrašyti kelis puslapius žodžių, apibūdinančių pačius šauniausius dalykus. Publika nuo pat pirmos koncerto minutės buvo pritrenkta, sužavėta ir pakylėta svečių iš tolimosios Gruzijos meistriškumo. Galima drąsiai pasakyti, kad iki šiol to nematė ne tik Veisiejų, bet ir viso rajono publika. Dar geriau galima pasakyti, kad to dar nebuvo. Kas buvo šiame koncerte, jo nepamirš niekada, o kas nebuvo, tesigaili, nes vargu, ar galima išvysti ką nors geriau. Tai turbūt galima tik pakartoti. O šokį su kardais išsižioję stebėjo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Šio renginio metu taip pat vyko susitikimas su fotografu iš Kolumbijos, kuris savaitę viešės Veisiejuose ir čia įgyvendins savo idėją.
Taip jau sutapo, kad būtent šiandien prasideda Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2017“. Apie jas mūsų šalyje jau kalbama senokai. Šios karinės pratybos buvo ir yra vertinamos įvairiai. Kai kas jas vertina kaip rimtą karinę grėsmę Baltijos šalims, kiti gi pataria nepulti į isteriją ir paranoją, nes tai tėra eilinės Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos, kokių jau buvo ne vienerios. Kaip ten bebūtų, bet vis dėlto tokios agresyvios, nepatikimos ir neprognozuojamos valstybės kaip Rusija karinės pratybos prie Baltijos šalių sienų negali būti nevertinamos rimtai. Telieka prisiminti 2008 m., kai po karinių pratybų Rusija surengė invaziją į Gruziją. 2014 m. po karinės parengties patikrinimo prie Ukrainos sienų buvo aneksuotas Krymo pusiasalis.
Keista girdėti, bet tiek Minskas, tiek Maskva išsijuosę teigia, kad šios karinės pratybos bus gynybinio pobūdžio. Toks rytinių kaimynų teiginys sukelia šypseną ar net juoką, nes  kas jau kas, o Rusija niekuomet nerengė gynybinio pobūdžio karinių pratybų. Šias pratybas galima pavadinti ne tiek karinių pajėgų išbandymu, kiek kariniu paradu. Žvelgiant į skaičius tai būtų tiksliausias šių pratybų apibūdinimas. Pratybose oficialiai dalyvaus apie 70 lėktuvų ir sraigtasparnių, iki 680 kovinės technikos vienetų (apie 250 tankų, apie 200 pabūklų, salvinės raketų ugnies sistemų ir minosvaidžių), iki 10 laivų. Pratybų metu gali būti išbandomi ne tik raketų kompleksai „Iskander“, „Bujan – M“ tipo laivai, ginkluoti sparnuotosiomis raketomis „Kalibr – NK“, strateginiai bombonešiai Tu – 95 ir Tu – 160. Maskva teigia, kad pratybose dalyvaus tik apie trylika tūkstančių karių. Kodėl Kremlius pateikia tokį juokingai mažą karių skaičių? Ogi todėl, kad Rusija yra pasirašiusi Vienos susitarimą, kuris nurodo, kad apie manevrus, kuriuose dalyvauja daugiau nei trylika tūkstančių karių, šalis turi pranešti iš anksto ir įsileisti stebėtojus. Galima neabejoti, kad Rusija, kaip visuomet, manipuliuos skaičiais ir NATO ekspertus įsileis tik ten, kur norės ir parodys, ką norės – surengs jiems eilinį cirką. Vakarų ekspertai ir NATO pareigūnai teigia, kad „Zapad 2017“ dalyvaus iki šimto tūkstančių Rusijos ir Baltarusijos karių. Štai koks skirtumas: nuo 13 000 iki 100 000 karių!
Panašių karinių pratybų netoli Lietuvos sienų jau surengtos ne vienerios. Šiuo metu mūsų valstybės padėtis – itin gera. Baltijos šalyse ir Lenkijoje šiemet dislokuoti NATO batalionai. Lietuvos oro erdvė papildomai saugoma septyniais JAV naikintuvais F – 15  C „Eagle“.
Kita vertus, reikėtų atkreipti dėmesį į dabartinius Švedijos veiksmus. Šiuo metu ši šalis rengia didžiausias karines pratybas nuo 1994 m. Jeigu jau ramūs ir taikiai nusiteikę švedai sujudo, reiškia, yra ko nerimauti ir Rytų Europos valstybėms. Ilgą laiką Švedija mažino karinį biudžetą ir rūpinosi socialine gerove. Dabar jų centro kairės vyriausybė didina karinį biudžetą, įsileido 1500 JAV karių ir susirūpinę rengia karines pratybas. Patikėkite, ramūs ir racionalūs skandinavai veltui taip nesielgia.

Komentarai

Na ką Alguci,baigėsi

Na ką Alguci,baigėsi pratybos,o rusai neužpuolė.Ir kų dabar daryc? Tongue

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.