Savaitės komentaras Nusibaigusi šventė arba kodėl triukšmaujama dėl kritikos gėjams

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Nusibaigusi šventė arba kodėl triukšmaujama dėl kritikos gėjams
Po ilgojo savaitgalio, kuris truko tris dienas, gegužės 2 dieną, antradienį, po pietų prisėdau rašyti šios savaitės komentaro. Netoli manęs esantis radiatorius vis dar šiltas, o juk už lango antra gegužės diena! Na, jau tikrai neprisimenu, jog kada nors šį pavasario mėnesį dar tęstųsi šildymo sezonas. Nors, iš kitos pusės, metai metams ir pavasaris pavasariui nelygūs. Kartais atšyla anksčiau, kartais vėliau, bet mūsų geografinėje platumoje vėsus balandis ar net gegužė nieko jau labai keisto. Tad kaip paklausė vienas mano bičiulis: tai kurgi tas globalinis klimato atšilimas?! Apskritai šildymo sezonas atsižvelgiant į mūsų geografines platumas ir klimatą turėtų prasidėti spalio 1 dieną, o baigtis gegužės 1 dieną. Tuomet tikrai būtų išvengta diskomforto būsenos butuose, nes kai rudenį būstai jau būna atvėsę, dar nešildo, o pavasarį, kai išjungia šildymą, oras, o kartu ir butai linkę atvėsti iki nemalonios gyventojams temperatūros. Reikėtų išvengti to nelemto kentėjimo dėl šalčio butuose rudenį ir pavasarį. Vis dėlto juk jau XXI a. pradžia, ir esame ne kokia nors nusmurgusi trečio pasaulio valstybė, o išsivysčiusi ES šalis.
Gimiau tokiu metu, kad jau ūgtelėjus ar užaugus neteko dalyvauti jokiose sovietinėse šventėse. Tad apie gegužės 1-osios demonstracijas ar apie spalio šventines eisenas teko tik girdėti, bet ne matyti ir pačiam pajusti jų absurdą. Tiesa, jau po 1990 m. Kovo 11-osios Lietuvoje daug metų gegužės 1-oji buvo švenčiama vietos komunistėlių, socialistų, anarchistų, LDDP ar net socialdemokratų. Apskritai visame normaliame ir išsivysčiusiame, laisvame ir demokratiškame Vakarų pasaulyje ši šventė buvo paminima XIX a. ir XX a. pradžioje, kai šios valstybės dar tik siekė savo šiandieninės gerovės. Šiuo metu geriausiai gyvenančiose valstybėse jos niekas nešvenčia. Ten, kur ji švenčiama, iki normalaus ir pasiturinčio gyvenimo dar toli. Gegužės 1-osios šventė yra tarsi lakmuso popierėlis, pagal kurį galima nustatyti, ar visuomenė vis dar serga, ar jau sveiksta, o gal jau iš viso pasveiko.
Kiekvienais metais gegužės 1-ąją vakare įsijungiu televizijos žinias norėdamas sužinoti, kurios šalys dar neatsikratė komunistinės silpnaprotystės. Kasmet būdavo itin gaila pastebėti, kad ir mūsų socialdemokratai vis dar žygiuodavo nedarniomis gretomis. Šiemet  gegužės 1-ąją vėlai vakare įsijungiau televizijos žinias ir be galo nudžiugau išgirdęs ir pamatęs, kad šįkart nebuvo Gegužės 1-osios demonstracijos ir mūsų socdemai taip pat jau nutarė nekvailioti!!! Nejaugi pasveikome?! Panašu, bet vis dar išlikime budrūs, nes raudonoji silpnaprotystė – iš pirmo žvilgsnio visai maloni ir miela būsena – baigiasi sugriauta ir nuvaryta šalies ekonomika, o visoje valstybėje įsivyrauja chaosas ir suirutė. Lietuva po penkiasdešimties sovietinės okupacijos metų vis dar sunkiai bunda po šios katastrofos. Pirmi metai be Gegužės 1-osios demonstracijos Vilniuje! Tikėkimės, tai bus gera pradžia. 
Šiuo metu nėra sunku pastebėti, kad mokytojų elgesys ir darbas su mokiniais žiniasklaidos yra stebimas per padidinamąjį stiklą. Šioje srityje bent jau turėtų galioti lygiateisiškumo principas, bet toli gražu taip nėra: iš mokytojų reikalaujama labai daug, bet iš jų atimamos beveik visos teisės, o mokiniai savo ruožtu turi labai dideles teises, bet praktiškai jokių pareigų. Bent menkiausias mokytojo nusižengimas iš karto pastebimas ir yra šimtą kartų padidinamas bei atiduodamas visuomenės teismui. Tuomet mokytojas „skalbiamas“ iš eilės per visas žiniasklaidos priemones nė trupučio jo nesigailint. Tuo tarpu mokinio negalima nė pirštu paliesti, nes juk visais atvejais galioja neginčijama taisyklė – mokinys visuomet teisus.
Gerai prisimename, kad sovietmečiu Sovietų Sąjungoje nebuvo nei sekso, nei gėjų. Tiksliau, jie buvo, bet viešai apie juos nebuvo sakoma nieko, tad ir susidarydavo toks įspūdis. Tad dabar apie gėjus stengiamasi kalbėti kiek įmanoma korektiškiau, nes bet kokia, kad ir menkiausia kritika jų atžvilgiu priimama itin jautriai. Žinoma, laisvoje visuomenėje neturėtų būti šventų karvių, kurių negalima kritikuoti. Tad kritika gėjų atžvilgiu neturi virsti negalimu dalyku, o juos kritikuojantys žmonės apšaukiami homofobais.
Praėjusią savaitę Telšių gimnazijoje tikybos mokytoja apie gėjus pateikė įvairią medžiagą, rastą amerikiečių psichologo paruoštuose lankstinukuose. Žinoma, teiginiai prasilenkia su realia tiesa. Mokytoja suklydo netinkamai pasirinkdama šaltinį, bet tokio visuotinio ir galingo puolimo ji vargu ar nusipelnė. Juk ne veltui sakoma, kad viena paklydusi avelė yra svarbesnė nei devyniasdešimt devynios teisios. Taip pat paskubėjo švietimo ir mokslo ministrė teigusi, kad tikybos mokytoja turi būti atleista iš darbo. Mūsų šalis, penkiasdešimt metų buvusi okupuota Sovietų Sąjungos, yra stipriau pažeista dvasiškai nei mes manėme, todėl nereikia norėti, kad viskas taip greitai pasikeistų ir jau būtume išsiugdę tokias tolerancijos vertybes, kaip šimtmečius demokratiją puoselėjusios valstybės. 
Tad iš vienų kraštutinumų nereikėtų nukrypti į kitus kraštutinumus. Dabar susidaro itin stiprus įspūdis, kad į bet kokią kritiškesnę nuomonę apie gėjus yra reaguojama perdėtai skaudžiai ir neadekvačiai, o tos nuomonės autorius iš karto apšaukiamas homofobu. Taip neturėtų būti, nes demokratiškoje visuomenėje kiekvienas turi teisę į savo nuomonę. Vis dėlto mūsų katalikiškoje visuomenėje turėtų būti skatinami normalūs lytiniai santykiai tarp vyro ir moters bei tradicinė šeima, o gėjams prie visos deramos pagarbos reikia duoti suprasti, kad jų santykių laisva ir demokratiška visuomenė nesmerkia, bet tai nėra šalies prioritetas. Todėl Lietuvoje padidintas dėmesys ir pagarba turėtų vyrauti heteroseksualių santykių ir tradicinės šeimos atžvilgiu. Gėjai neturėtų būti netoleruojami ar kaip nors skriaudžiami, bet tikėtis kažkokių išskirtinių teisių mūsų šalyje jie neturėtų.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.