Savaitės komentaras Politikų ir politinių partijų populiarumo reitingai lapkričio mėnesį

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Politikų ir politinių partijų populiarumo reitingai lapkričio mėnesį
Lietuva jau daugiau kaip dvidešimt penkerius metus yra laisva ir nepriklausoma valstybė. Mūsų šalis yra demokratiška. Iš visų Lietuvoje galiojančių laisvių svarbiausia – žodžio laisvė. Politikai laisvai reiškia savo pažiūras ir nuomones, t. y. politikuoja, o žurnalistai juos kritikuoja. Atrodo, kad tai yra paprasta kaip dukart du ir rašyti apie tai nėra jokio reikalo. Paprastas žmogus tol, kol jis netampa politiku, būna nežinomas ir spaudos nedomina. Na, nebent šiaip ką nors įdomaus ir verto dėmesio savo gyvenime nuveikia ar papuola į teisėsaugos akiratį. Kai paprastas žmogus tampa politiku – respublikinės ar vietinės reikšmės – jam įsigalioja jau visiškai kiti standartai – jis tampa viešu asmeniu. Jo elgesys ir veikla įdėmiai stebimi, ir tai liečia ne tik politinius sprendimus ir veiklą, bet ir asmeninį gyvenimą. 
Neseniai sukako lygiai vieneri metai, kai „žalieji valstiečiai“ yra valdžioje. Daugumai politikos naujokų šie metai buvo itin sunkūs, nes jie pirmą kartą susidūrė su dideliu žiniasklaidos dėmesiu ir stipria savo abejotinų ir nevykusių sprendimų kritika. Tai yra visiškai normalus ir nieko nestebinantis reiškinys šimtametes demokratijos tradicijas turinčiose laisvose Vakarų Europos ir kitose laisvojo pasaulio šalyse. Tik jose elgesio standartai, taikomi politikams, yra dar aukštesni, o žiniasklaidos kritika dar aštresnė ir aršesnė.
Tad per pirmus „žaliųjų valstiečių“ valdymo metus labai stebino jų reakcija į žiniasklaidos ir visuomenės kritiką. Šios politinės jėgos vadas į visiškai pagrįstą kritiką reagavo itin prastai ir netinkamai ir savo vadovaujamos sąjungos narius net stengėsi įbauginti žiniasklaida, kuri neva nori beatodairiškai susidoroti su politikos naujokais ir net jų šeimomis. Valstiečiai, matyt, tokios kritikos nesitikėjo.  Valstiečių vadovaujamos sąjungos nariai visuomenei bandė ir bando įteigti, kad jeigu ne žiniasklaidos puolimas ir „išgalvota“ kritika, kuri trukdo atlikti įprastus darbus, viskas būtų gerai. 
Nekokia situacija šiuo klausimu, švelniai tariant, ir Lazdijų rajone. Ypač jautriai į pirmą kiek rimtesnę žiniasklaidos kritiką sureagavo mūsų rajono konservatorių partijos skyrius. Kad į kritiką jautriai sureagavo jauna ir dar nepatyrusi šios partijos politikė, gal dar ir nieko keisto, bet konservatorių partijai apskritai yra būdingas teisuoliškumas ir nepakantumas kritikai. Pastarasis itin būdingas vyresnio amžiaus konservatoriams, kurie sulaukė pensinio amžiaus. Net nepaisant jų garbaus amžiaus ir jų tikrų ar menamų praeities nuopelnų jiems atėjo laikas pailsėti, o ne aktyviai dalyvauti politikoje, nes į tai žiūrint susidaro graudus vaizdelis. Liūdna matyti, kai sulaukusi kritikos spaudoje viena garbingo amžiaus konservatorė vietoj to, kad ramiai išsakytų savo nuomonę apie tai, plūstasi praradusi bet kokią savitvardą ir realybės pojūtį. Kaip gali žmogus, save laikantis garbingu ir teisingu, taip aršiai nepakęsti kitos nuomonės ir kitaip mąstančių žmonių? Kaip šiuo atveju neprisiminsi seno bolševikų šūkio: „Kas ne su mumis, tas prieš mus“. Kaip politikai gali nesuprasti, kad jų reikalas yra politikuoti, o žurnalistų reikalas yra apie tai rašyti ir kritikuoti? Jeigu esi toks žmogus, kuris nesugeba ramiai išklausyti kitokios nuomonės ir į kritiką reaguoji neadekvačiai, tuomet neužsiimk politika. Gyvenime egzistuoja daugybė įvairios veiklos, o politiką reikia palikti mokantiems išklausyti, ramiai ir argumentuotai išsakyti savo nuomonę, surasti kompromisą ir tolerantiškiems kitai nuomonei žmonėms.
Praėjusį šeštadienį, lapkričio 25 d., dienraštyje „Lietuvos rytas“ publikuota šių metų lapkričio 10–19 dienomis atlikta reprezentatyvi „Vilmorus“ apklausa. Joje pateikti politikų ir politinių partijų populiarumo reitingai.
Buvo užduotas klausimas: kurie Lietuvos visuomenės veikėjai, jūsų nuomone, geriausiai atstovauja jūsų interesams? Pirmą vietą užėmė prezidentė D. Grybauskaitė – 16,7 procento, antras liko perpus nuo prezidentės atsiliekantis premjeras S. Skvernelis (8 procentai), trečioje vietoje atsidūrė Kauno meras V. Matijošaitis, kurį palankiai įvertino 4,7 procento apklaustųjų. 
Taip pat buvo užduotas klausimas: už kurią partiją balsuotumėte rinkimuose į Seimą, jeigu rinkimai vyktų kitą sekmadienį? Pirmą vietą užėmė Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai. Už juos pasisakė 15,4 procento apklaustųjų. Jie daugiau kaip trimis procentais aplenkė valdančiąją Valstiečių ir žaliųjų sąjungą (12,1 procento). Pirma konservatorių vieta yra jų neblogo darbo opozicijoje pasekmė. Prie pastarųjų pirmavimo svariai prisidėjo ir patys „žalieji valstiečiai“, kurių pirmus metus valdžioje galima pavadinti visiškai nesėkmingais. Ir nors „žalieji valstiečiai“ patys bando ieškoti kaltų kitur, šiuo atveju niekas nėra kaltas išskyrus juos pačius. Trečioje vietoje liko socialdemokratų partija, kuri surinko 7,9 procento balsų. Per mėnesį jų populiarumo reitingas nukrito 2,1 procento. Tai nulėmė skilimas šioje partijoje. Ketvirtoje vietoje atsidūrė „Tvarka ir teisingumas“ – 6,4 procento. Dar visai neseniai atrodė, kad ši partija išnyks iš politinio Lietuvos horizonto. Vis dėlto daliai lietuvių imponuoja tokia tautinė partija. Ji griežtai pasisako prieš pabėgėlius. Nors esame katalikų tauta, bet, pasirodo, tarp mūsų yra tokių, kurie kreivai žiūri į kitataučius. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis tesurinko 4 procentus balsų, o tai reiškia, kad jis nepatektų į Seimą, jeigu rinkimai vyktų dabar. Net 24 (!) procentai respondentų teigė, kad nežino, už ką balsuotų Seimo rinkimuose. Reiškia, dalis visuomenės vėl laukia eilinių gelbėtojų. 
Į klausimą palankiai ar nepalankiai vertinate šiuos Lietuvos visuomenės veikėjus, atsakę respondentai išskyrė prezidentę D. Grybauskaitę – 63,3 procento, Kauno merą V. Matijošaitį – 52,7 procento ir premjerą S. Skvernelį – 51,3 procento. „Vilmorus“ tyrimas parodė, kad blogiausiu valdančiųjų ministru yra Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. Jį palankiai įvertino tik 19,3 procento, o nepalankiai net 52,9 procento apklaustųjų. Palyginus su spalio mėnesiu A. Verygą teigiamai vertinančių sumažėjo 4,6 procento, o neigiamai vertinančių padidėjo 11,2 procento. Kas keisčiausia, kad visai neseniai „žaliųjų valstiečių“ vadas R. Karbauskis A. Verygą pavadino geriausiu ministru iš viso ministrų kabineto. Toks itin didelis nenoras matyti realybę R. Karbauskiui jau ne kartą kišo ir kiš koją ateityje. Norint, kad nors kiek pagerėtų padėtis valdančiųjų gretose, jiems reikia pradėti gyventi ne pramanų, iliuzijų ir kreivų veidrodžių karalystėje, o realiame pasaulyje.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.