Savaitės komentaras Politikų ir politinių partijų populiarumo reitingai pirmą rudens mėnesį

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Politikų ir politinių partijų populiarumo reitingai pirmą rudens mėnesį
Visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Vilmorus“ rugsėjo 8–17 dienomis atliko apklausą, kurią šeštadienio, rugsėjo 23 dienos, numeryje paskelbė dienraštis „Lietuvos rytas“. Prieš tai „Vilmorus“ apklausą atliko birželio 30–liepos 9 dienomis. Tad lyginant šių apklausų duomenis galima padaryti išvadas, kaip per kelis mėnesius pakito politikų, politinių partijų, pareigūnų ir visuomenės veikėjų populiarumas. 
Atsakydami į klausimą, kurie Lietuvos visuomenės veikėjai, jūsų nuomone, geriausiai atstovauja jūsų interesams, piliečiai daugiausia balsų skyrė prezidentei D. Grybauskaitei – 19,1 procento. Prieš kelis mėnesius prezidentė surinko 21 procentą balsų. Antroje vietoje liko premjeras S. Skvernelis. Jeigu prieš kelis mėnesius jo populiarumas buvo 8 procentai, tai dabar jis nukrito iki 6,5 procento. Trečioje vietoje atsidūrė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas G. Landsbergis. Jo populiarumas išliko beveik toks pat – 4,7 procento (buvo 4,1 procento).
Atsakydami į klausimą, už kurią partiją balsuotumėte rinkimuose į Seimą, jeigu rinkimai vyktų kitą sekmadienį, daugiausia balsų respondentai skyrė Tėvynės sąjungai–Lietuvos krikščionims demokratams. Prieš kelis mėnesius konservatoriai buvo surinkę 13,5 procento balsų, o dabar – 14,1 procento balsų. Antroje vietoje išliko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Dabar ši sąjunga surinko 13,5 procento balsų, o prieš du mėnesius – 12,9 procento balsų. Prisiminus, kokias įspūdingas reitingų aukštumas buvo pasiekusi ši Lietuvą valdanti partija prieš metus ar mažiau, telieka pasakyti, kad viena yra žarstyti pažadus į kairę ir į dešinę, o visai kas kita realiai būti valdžioje. Prisiminus visų Lietuvos Seimo rinkimų kampanijas turbūt nei viena kita politinė partija nežadėjo rinkėjams tiek daug kaip „žalieji“ ir nei viena partija taip greitai neatsidūrė tokioje populiarumo smukimo duobėje. Tik labai gaila, kad Lietuvos žmonės kas ketveri metai ima ir patiki eiliniais gelbėtojais. Apmaudu konstatuoti, kad rinkėjų atmintis tokia trumpa – trunka tik ketverius metus. Trečioje pagal populiarumą vietoje atsidūrė socialdemokratų partija, už kurią dabar balsuotų 9 procentai rinkėjų. Prieš kelis mėnesius už ją būtų balsavę 9,7 procento rinkėjų. Socialdemokratų partija dabar išgyvena gilią tapatybės krizę. Partijos skyriams beveik vieningai nutarus trauktis iš valdančiosios koalicijos, tam paprieštaravo dalis socdemų Seimo narių, taip pat Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius. Galima teigti, kad partijoje vyksta itin skausminga kartų kaita. Dalis socdemų dinozaurų, sėdinčių Seime, nenori palikti šiltų vietelių, nes supranta, kad jų politinis amžius greitai baigsis. Liūdna ir koktu žiūrėti į tokį šių socdemų elgesį, nes akivaizdžiai matyti, kad jų sėdimoji kūno dalis taip stipriai suaugo su kėde. Kitos politinės partijos: „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos respublikos liberalų sąjūdis, surinko kiek daugiau nei keturis procentus balsų, bet į Seimą, pagal šios apklausos duomenis, nepatektų. Ką jau kalbėti apie kitas politines partijas.
Nors, kaip minėta, pačios populiariausios politinės partijos yra pirmoje vietoje esantys konservatoriai, antri – valdantys „žalieji“, reikia pastebėti, kad rinkėjai šių partijų lyderių nevertina palankiai. G. Landsbergį nepalankiai vertina – 46,5 procento rinkėjų, o R. Karbauskį – net 51,2 procento rinkėjų! 
Respondentams taip pat buvo užduotas klausimas: palankiai ar nepalankiai vertinate šiuos Lietuvos visuomenės veikėjus? Per vasarą 4 procentus rinkėjų balsų išbarsčiusi prezidentė D. Grybauskaitė tvirtai žengia pirmoje vietoje – 60 procentų. Antroje vietoje puikuojasi tarsi sprinteris į ją įsiveržęs Kauno meras V. Matijošaitis, surinkęs 50,8 procento (prieš kelis mėnesius 43,9) rinkėjų balsų. Prezidentę nepalankiai įvertino 23 procentai, o V. Matijošaitį – 15,9 procento respondentų. Susumavus teigiamas ir neigiamas nuomones skirtumas tarp prezidentės ir Kauno mero tik keli procentai (37 ir 34,9). Kur V. Matijošaičio populiarumo paslaptis? Dar vasarą teko bendrauti su kauniečiais, kurie su entuziazmu vieningai tvirtino, kad Kaune kyla kranai ir pilnu tempu vyksta šio miesto tvarkymo darbai. Žmonėms visuomet patinka ne tuščiai politikuojantys politikai, o pragmatiški ūkininkai, kurie ne tik pažada, bet ir padaro konkrečius darbus, t. y. būna aiškiai matyti jų veiklos rezultatas. Trečioje vietoje pagal palankius vertinimus atsidūrė premjeras S. Skvernelis – 49,5 procento balsų. 
Praėjo jau nemažai laiko, kai dirba premjero S. Skvernelio vadovaujama vyriausybė. Kai kurie šios vyriausybės ministrai daugeliui rinkėjų yra tiesiog anonimai, apie kurių veiklą sunku ką nors pasakyti. Štai vertinant teisingumo ministrę M. Vainiutę, apie ją sunku ką nors pasakyti buvo net 73,9 procento rinkėjų, apie žemės ūkio ministrą B. Markauską – 73 procentams rinkėjų, apie vidaus reikalų ministrą E. Misiūną sunku ką nors pasakyti 70,3 procento rinkėjų.
Apklausoje taip pat buvo užduotas klausimas: pasitikite ar nepasitikite šiomis institucijomis? Pirmą vietą be konkurencijos užėmė ugniagesiai gelbėtojai, kuriais pasitiki 90,6 procento respondentų. Policija pasitiki 60,1 procento atsakiusiųjų. Bažnyčia – 54 procentai. Labiausiai nepasitikima Vyriausybe (37, 1), Seimu (58,2) ir partijomis (64,2).

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.