Savaitės komentaras Politinės partijos Lietuvoje išgyvena rimtą krizę

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Politinės partijos Lietuvoje išgyvena rimtą krizę
Šeštadienį, balandžio 21 d., dienraštyje „Lietuvos rytas“ paskelbti bendrovės „Vilmorus“ atliktos apklausos rezultatai, kurią ji surengė balandžio 6–15 dienomis.
Pirmiausia į akis krenta, kad stipriai sumažėjo valdančiųjų „žaliųjų valstiečių“ populiarumas. Jeigu kovo mėnesį už juos pasisakė 16,2 procento apklaustųjų, tai balandį jiems palankūs tebuvo 11,9 procento respondentų. Iš tiesų tai didelis skirtumas. Tai labiausiai lėmė skandalas, susijęs su žemės ūkio ministru B. Markausku. Pastarąjį aklai ir atkakliai ginė ir premjeras S. Skvernelis, ir „valstiečių“ vadas R. Karbauskis. Apskritai ši valdančiųjų partija nuo pat savo darbo pradžios niekaip neišlenda iš mažesnių ar didesnių skandalų ir nesusipratimų ruožo, o į juos patekę ir siekdami visuomenei paaiškinti, kas atsitiko, jie dar labiau susipainioja, apsimeluoja ir sutrinka. Kas blogiausia, kad tais atvejais, kai jų kaltė aiškiai matosi, vietoj to, kad pripažintų klydę, jie beatodairiškai ir nevykusiai viską aklai neigia. Juk neklysta tik tas, kas nedirba, ir kai suklydęs pripažįsti klaidą, tai bent nepiktini žmonių. Ypač tuo pasižymi „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, kuris save laiko pačiu švariausiu ir tyriausiu politiku ir žmogumi jeigu ne pasaulyje, tai Lietuvoje tikrai. Toks elgesys ir lemia, kad per mėnesį „valstiečių“ rėmėjų sumažėjo beveik 5 procentais.  
Netikusiu „žaliųjų valstiečių“ elgesiu ir jų smukusiu populiarumu pasinaudojo konservatoriai. Jeigu kovo mėnesį už juos pasisakė 16,8 procento apklaustųjų, tai balandį jų populiarumas išaugo iki 17,6 procento. Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai daugiau kaip 5 procentais lenkia Valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Vis dėlto itin džiūgauti konservatoriams dar nereikėtų skubėti, nes iki kitų Seimo rinkimų dar daug laiko, ir ši politinė partija dar gali patirti skaudžių smūgių ir nuostolių.
Kovo pradžioje partijų rikiuotėje socialdemokratai, vadovaujami G. Palucko, užėmė tvirtą trečiąją vietą, o už ją Seimo rinkimuose, jeigu jie būtų vykę tuomet, ketino balsuoti net 10,1 procento respondentų. Bet daug kas pasikeitė, kai atskilėliai nuo socdemų įsteigė 
LSDDP. Pastarąjį mėnesį apie G. Kirkilo Socialdemokratų darbo partiją tik ir buvo kalbama. To visiškai užteko, kad jie iš socdemų atimtų lygiai pusę balsų. Jeigu už G. Palucko vadovaujamus socialdemokratus dabar balsuotų 4,9 procento respondentų, tai už LSDDP visi 5 procentai. Reiškia, socdemų skilimas į dvi partijas nebuvo naudingas nei vienai pusei. Būtų logiška, kad jie susivienytų, bet vargu, ar tai įmanoma. Skiriantis buvo išlieta nemažai pykčio ir nuoskaudų, tad vargu, ar jie nori nors žiūrėti vienas į kito pusę.
Dviejų panašios pakraipos partijų skilimas į naudą išėjo „Tvarkai ir teisingumui“. Jeigu už šią partiją kovo mėnesį pasisakė net 9 procentai respondentų, tai balandį jų teliko 7,2 procento. Nors rėmėjų sumažėjo, bet „tvarkiečiai“ yra trečioje vietoje. Apskritai Lietuvos politinės partijos išgyvena rimtą krizę – sudėjus pelnytus apklausoje dviejų pirmaujančių partijų balsus, jos nesurenka nei 30 procentų. Ir nieko nuostabaus. Šioje apklausoje buvo užduotas klausimas: pasitikite ar nepasitikite šiomis institucijomis? Politinės partijos užėmė paskutinę vietą: jomis pasitiki tik 5,4 procento balsavusiųjų, o nepasitiki net 64 procentai respondentų.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.