Savaitės komentaras Visi šventieji ir Vėlinės – ramybės ir apmąstymų metas

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Visi šventieji ir Vėlinės – ramybės ir apmąstymų metas
Praėjęs savaitgalis oro atžvilgiu pasitaikė itin bjaurus – ir šeštadienį, ir sekmadienį buvo apsiniaukę, labai vėjuota bei įkyriai lijo. Tokiu oru ir prastas šeimininkas prasikaltusio šuns į lauką nevaro. Tad beliko lindėti namuose ir keiksnoti tokį nelemtą rudens metą. Be to, gamta kasdien po kelias minutes trumpina mums šviesą, ir vis ilgėja tamsioji paros dalis. Lyg to nebūtų gana, sekmadienio naktį atsukome laikrodžius valanda atgal ir dar labiau sutrumpinome ir taip trumpus vakarus. Žinoma, dėl to turėsime šviesesnius rytus. Jau tikrai seniai visuomenė kalba apie laikrodžio sukinėjimą du kartus per metus pirmyn ir atgal. Atrodo, priprantame gyventi vienu laiku, bet po kelių mėnesių vėl laukia permaina. Kiek teko kalbėti su draugais, pažįstamais ar šiaip praeiviais, nei vienas nėra patenkintas dabartine padėtimi ir nori, kad tas laiko kaitaliojimas pagaliau baigtųsi. Valdžios vyrai irgi prieš laikrodžio rodyklių sukinėjimus, bet pakalba, pabėdoja, ir viskas toliau vyksta po senovei. Kažkaip keista: visi lyg ir prieš laiko kaitaliojimą, bet metai bėga, o niekas nesikeičia. Pagal ES direktyvą dabar minėtą tvarką galėsime pakeisti tik 2021 m. Gal pasimokykime iš kaimynų lenkų, kurie jau nuo kito rudens neatšauks vasaros laiko ir gyvens pagal jį ištisus metus? Mums irgi geriausiai tiktų vasaros laikas. Na taip, vėlyvą rudenį rytai būtų tamsesni, bet vakarai po darbo būtų šviesesni. Gal vieną kartą vietoj dejonių laikas imti ir sutvarkyti šį reikalą? 
Taip jau sutampa, kad kai pasiutęs vėjas drasko nuo medžių lapus, verkia dangus ir užslenka ankstyva tamsa, lapkričio pradžioje minime Visus šventuosius ir Vėlines. Amžinojo poilsio vietos paskęsta žvakučių jūroje, sutvarkyti kapai papuošiami gėlėmis, o artimieji traukia aplankyti išėjusiųjų. Žinoma, pastarieji prisimenami visą laiką, o jų kapai tvarkomi ir prižiūrimi ištisus metus, bet pirmosios lapkričio dienos išsiskiria tuo, kad amžinojo poilsio vietas lanko itin daug žmonių. Paradoksas, bet būtent čia sutinki giminaičius, kurių būni nematęs ištisus metus ar dar ilgiau. Atrodo, kad šiais laikais susisiekimas ypač ištobulėjo, praktiškai visi turi automobilius, kurie padeda greitai ir komfortabiliai pasiekti tolimiausias vietas, bet laiko žmonės turi vis mažiau. Visi apsivertę darbais nesustodami skuba ir lekia paskendę rūpesčiuose ir kasdienybės rutinoje, ir išmaniųjų technologijų pelkėse. Niekas nesiginčija, kad žmogui yra reikalingi kompiuteriai, išmanieji telefonai, internetas ir „Facebook'as“. Tai puikūs dalykai, atveriantys žmonijai plačias galimybes, bet per didelis žavėjimasis jais nieko gero neduoda. Naršymas internete, bendravimas „Facebook'e“ atima iš žmogaus pernelyg daug laiko ir dažnai pakeičia gyvą bendravimą. Išmaniosios technologijos net sukuria itin artimo bendravimo iliuziją, kuri ja ir telieka.
Atrodo, nors per Visus šventuosius ir Vėlines būtų laikas ne tik aplankyti tau svarbių ir artimų žmonių kapus, bet ir laikas susimąstyti apie itin laikiną ir trapią mūsų būtį. Juk kokios paprastos, menkos, apgailėtinos ir net juokingos yra mūsų problemos prieš amžinybę. Kiek daug bereikalingo laiko, pastangų ir sveikatos žmogui kainuoja rūpinimasis kuo didesne materialine gerove. Atrodytų, lyg žmogus ruoštųsi gyventi amžinai ar tik kelis šimtus metų.
Mažų mažiausiai keistai atrodo pernelyg didelis kapų puošimas ir jų pavertimas kokio nors prabangaus akmens monumentu ar pavyzdingai puoselėjamu darželiu. Netgi vyksta lenktyniavimas, kas pastatys įspūdingesnį paminklą ar pasodins kuo ypatingesnį darželį. Jau net pasitaiko tokių kuriozinių atvejų, kad kelių tonų granito ar kokio kito akmens luitą artimieji pastatę apdraudžia – tiek daug jis kainuoja! Juk reikia ant velionio kapo užritinti kuo didesnį akmenį, kad tik jis neišlįstų. Apskritai, tenka pastebėti, kad lietuviai labiau myli mirusiuosius, o ne gyvus. Juk turėtų būti atvirkščiai. Tad galima įtarti, kad kuo didesnis ir prašmatnesnis antkapis, tuo mažiau velionis patyrė meilės iš artimųjų būdamas gyvas. Tie paminklai ir darželiai kartais net parodo žmonių pasipuikavimą prieš kitus: štai pažiūrėkite, koks aš geras, padorus ir mielas krikščionis – tai ne jūs! Iš tikrųjų artimieji kelių tonų antkapius stato ne tiek velioniui, ne tik pasipuikavimui prieš kitus, bet sau ir savo tuštybei.
Seniai laikas mums visiems pasimokyti iš amerikiečių, norvegų ar kitų protingai praktiškų vakariečių. Šiose šalyse antkapiai maži, kuklūs, šalia vienas kitas gėlės žiedas, ir viskas. Net itin įžymių ir pasakiškai turtingų žmonių antkapiai nėra didesni ar puošnesni už paprastų eilinių žmonių. Juk prieš Dievą visi esame lygūs. Bet gal mes tiesiog dabar išgyvename tokį metą, kai karaliauja materialinės vertybės, kurios užgožia žymiai svarbesnį dvasinį pasaulį. Kaip dažnai mes girdime dejuojant, kad vis dar blogai gyvename! Važinėjame gerais automobiliais, o nereta šeima jų turi net kelis. Kasdien valgome kaip per Kalėdas, esame apsirengę patogiais ir madingais rūbais. Kažkaip neteko tarp tų žmonių, kurie vis skundžiasi prastu gyvenimu, matyti skurdo. Kalbantys apie dabartinį blogą gyvenimą varo Dievą į medį. Galima garantuoti, kad jie nematė blogo gyvenimo, nes neturi su kuo palyginti dabartinės savo padėties.
Nors lapkričio pradžioje lankydami artimųjų ir giminių kapus, pagalvokime apie amžinas vertybes ir nesukime galvos dėl riebesnio kąsnio ar prabangesnio automobilio. Prisiminkime išėjusiuosius, pasimokykime iš jų gyvenimo išminties, padėkokime už tai, kad jie  saugo kiekvieną mūsų žingsnį. Juk kaip dažnai žmogus galvoja, kad laimė gyventi šioje žemėje – tai kažkokia išskirtinė būsena, kainuojanti beprotiškus pinigus ar reikalaujanti nežmoniškų pastangų. O laimė –  tai kavos puodelis ryte žvelgiant pro langą, šmaikšti istorija, išgirsta iš draugo, pokalbis su kaimynu apie orą ar vaivorykštė, pakibusi virš tavo namo stogo. Tokie dalykai nekainuoja nieko.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.