Savaitės komentaras Žadėjusius aukštai kilti gandrus žemėn traukia mažėjantys reitingai

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Žadėjusius aukštai kilti gandrus žemėn traukia mažėjantys reitingai
Iki praėjusios savaitės šeštadienio šiemet dar nebuvau matęs švysčiojant žaibų ir negirdėjęs besitrankančio perkūno. Šeštadienį po pietų pažvelgęs pro savo kambario langą, rytuose išvydau pajuodusį horizontą. Audros debesis nenumaldomai artėjo link Veisiejų ir maždaug po poros valandų paslėpė švytinčią saulę. Prapliupo tikra vasariška liūtis su dangų raižančiais žaibais ir dundančiu griaustiniu. Nors daug kas bijo žaibų ir perkūno, man kaip beviltiškam romantikui toks audros siautulys labai patinka, žinoma, kai sėdžiu patogiai įsitaisęs namuose ir už apykaklės nelyja ar vidury lauko netenka akis į akį susidurti su stichija. Manau, kad šeštadienio audra daug kas buvo patenkintas, nes palijo iš tiesų smagiai, ir mano kaimynėms bent kuriam laikui atpuolė daržų laistymo rūpestis. Taip pat patenkintas liko ir mano bičiulis kaimynas, kuris yra užkietėjęs grybautojas ir laukia nesulaukia pirmojo bent kiek gausesnio voveraičių derliaus. Tad po šeštadienio audros nepatenkintų kaip ir neliko, nes gauta drėgme žemė šiemet ne itin gali pasidžiaugti. Nuliūdo, o gal tik kiek nusiminė poilsiautojai, sumanę kur nors atsipūsti gamtoje kepdami šašlykus ar baidarėmis plaukdami kokia nors Dzūkijos upe.
Šį pirmadienį atlėkė bičiuliai kelioms valandoms pažvejoti prie Snaigyno. Kažkada ir aš į rankas paimdavau meškerę, o dabar tiesiog mėgstu sėdėti ant lieptelio ir stebėti, kaip prieteliai traukia žuvis, dairytis į kitą Snaigyno krantą, gainioti akimis baltus debesėlius, klausytis šnarančių nendrių ir girdėti, kaip juose knaisiojasi antys ir, žinoma, niekur neskubant šnekučiuotis su bičiuliais. Pasėdi, pasišneki, pajuokauji, ir žiū gyvenimas jau neatrodo toks beviltiškai sumautas ir niekam vertas. Ne veltui gyvasis klasikas pats yra atsakęs į savo užduotą klausimą: „Kas yra svarbiau: žmogaus ryšys su žmogumi ar ryšiai Vyriausybėje? Žmogaus ryšys su žmogumi Vyriausybėje.“ Nors žinojau, kad vanduo Snaigyne dar šaltokas, ir tik vienas labiausiai užsigrūdinęs bičiulis ryžosi porą kartų pasinerti į bangeles, bent įmerkti kojas nutariau ir aš. Kojas sukaustė ledinis vanduo ir supratau, kad maudynių sezono pradžią teks atidėti.
Praeitą šeštadienį dienraštyje „Lietuvos rytas“ pasirodė visuomenės nuomonės apklausos bendrovės „Vilmorus“ apklausos, atliktos birželio 2–10 dienomis, rezultatai. Apklausa atspindi, kaip kito Lietuvos visuomenės veikėjų, partijų ir institucijų populiarumas palyginus su gegužės mėnesio rezultatais. Žinoma, jeigu ši apklausa būtų atlikta ne birželio 2–10 dienomis, o dar vėliau, ko gero, valdančiųjų reitingai būtų dar prastesni, bet užteko ir kelių dienų po metinio prezidentės pranešimo, kuriame ji pažėrė itin daug kritikos valdantiesiems, kad pasikeistų žmonių nuomonė. 
Į klausimą, kurie Lietuvos visuomenės veikėjai, jūsų nuomone, geriausiai atstovauja jūsų interesams, apklaustieji pirmiausia paminėjo Lietuvos Respublikos prezidentę D. Grybauskaitę – 21,5 procento (gegužės mėnesį jos reitingas buvo 18,8 procento). Antras liko premjeras S. Skvernelis – 10,7 procento. Palyginus su gegužės mėnesiu (12,5 procento) jo reitingas krito beveik dviem procentais. Prezidentės ir premjero populiarumas skiriasi net du kartus, o tai tikrai įspūdingas skaičius. Žinoma, galima teigti, kad prezidentės pozicija yra žymiai palankesnė ir ji gali premjerą negailestingai kritikuoti. Sunkiau įsivaizduoti atvirkštinę situaciją. Bet šį kartą prezidentės kritika yra taikli ir pagrįsta, nes premjeras net ir norėdamas nieko konkretaus jai negalėtų atsakyti. „Žalieji valstiečiai“ į valdžią ėjo su itin skambiais šūkiais ir pažadais bei teigė, kad į valdžią ateina labai išskirtiniai, tiesiog krištolinio skaidrumo žmonės, išskirtiniai profesionalai, kokių Lietuva dar neregėjo. Visuomenė jiems buvo suteikusi itin didelį pasitikėjimo kreditą, bet greitai juos perprato ir suprato, kad eilinį kartą buvo išdurti apsišaukėlių gelbėtojų. Vyriausybė dirba vos pusmetį, o ją palankiai vertina vos 20,7 procento apklaustųjų, o štai ja nepasitiki net 35 procentai apklausos dalyvių. Palyginus su gegužės mėnesiu pasitikėjimas Vyriausybe sumenko beveik dviem procentais, o nepasitikėjimas per mėnesį išaugo net penkiais procentais! Tai labai didelis skaičius. Bet juk nieko keisto, nes į valdžią „žalieji valstiečiai“ ėjo pasikliaudami skambiais šūkiais, bet kai reikėjo imtis konkrečių ir realių darbų, pasirodė, kad jiems paprasčiausiai trūksta kompetencijos, nes vien ryžto ir drąsos neužtenka. Kaip savo metiniame pranešime pabrėžė prezidentė – reikia ir proto. Vadinamieji „profesionalai“ pasirodė besą tik pilkos pelytės. Žvelgiant į tai, kaip visuomenė vertina kai kuriuos ministrus, galima pasakyti, kad tarp jų nemažai anonimų. Štai apie teisingumo ministrę M. Vainiutę ką nors sunku pasakyti – net 75,8 procento (!), o apie žemės ūkio ministrą B. Markauską net 73 procentams apklausos dalyvių. 
Tad „žalieji valstiečiai“ ne itin ilgai džiaugėsi rinkimuose pelnyta pergale ir po blaivybės orgijų juos visu svoriu užgriuvo pilka kasdienybė. Jeigu kovo mėnesį „žaliųjų valstiečių“ populiarumas siekė net 21,7 procento, tai šį mėnesį jis krito iki 15,7 procento – net šešiais procentais per tris mėnesius. Visi gerai prisimename, kaip po rinkimų „žalieji valstiečiai“ savo iniciatyva ilgai flirtavo su konservatoriais, nors iš tikrųjų net nemėgino su jais burtis į koaliciją. Viskas buvo tik dėl akių – štai mes, vargšai nepatyrę politikos naujokai, jums siūlome kartu dirbti Lietuvos labui. Iš tikrųjų konservatoriams buvo iškeltos tokios sąlygos, kad jie neitų į koaliciją, o „valstiečiai“ atrodytų kaip politikos naujokai naivuoliai, kuriuos nori praryti piktas vilkas. Tai buvo „žaliųjų valstiečių“ apsidraudimas ankstyvos nesėkmės atveju. Kaip jau įprasta Lietuvoje, dėl visko kaltas Landsbergis. Užtat dabar konservatoriai savo populiarumu pasivijo politikos naujokus. Šios dešiniosios partijos populiarumo reitingas per mėnesį išaugo nuo 13,4 procento iki 15,5 procento.
Atsakydami į klausimą: palankiai ar nepalankiai vertinate šiuos Lietuvos visuomenės veikėjus, apklaustieji vėl išskyrė prezidentę D. Grybauskaitę. Jeigu pastaroji prieš mėnesį vos 0,5 procento lenkė premjerą S. Skvernelį, tai per mėnesį prezidentė įspūdingai atsiplėšė nuo jo. Dabar prezidentės populiarumas siekia 66,6 procento (gegužės mėnesį – 63,7 procento), o štai premjero S. Skvernelio populiarumas per mėnesį nuo 63,2 procento smuko net iki 54,1 procento! Įspūdingas kritimas žemyn – net 9,1 procento per mėnesį! Itin išaugo ir premjerą nepalankiai vertinančių apklaustųjų kiekis – nuo 12,9 procento iki 23,3 procento. Galima konstatuoti, kad rinkėjų meilė S. Skverneliui baigėsi žymiai greičiau, nei tikėjosi jis pats ir „žalieji valstiečiai“. Rinkėjai nusivylė trypčiojimu vietoje, stringančiomis reformomis ir varinėjama demagogija.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.