Savaitės komentaras Žodžio laisvė įpareigoja žurnalistus nemenkai atsakomybei

, Algimantas Mikelionis
Savaitės komentaras   Žodžio laisvė įpareigoja žurnalistus nemenkai atsakomybei
Turbūt tai jau taps taisykle, ir prie to teks priprasti: orai per Kalėdas bus ir šiltesni, ir šviesesni nei per Velykas arba balas per Kalėdas pakeis ledas ir sniegas per Velykas. Šiemetės Velykos buvo kaip reikiant žvarbios, o prie viso šito prisidėjo iš dangaus krintančios snaigės. 
Taip pat taisykle jau tapo, kad nutraukus šildymo sezoną balandžio mėnesį mūsų rajone būtinai atšąla. Taip buvo pernai, ir teko gerokai padrebėti, ypač nerenovuotuose butuose. Tuomet viename mano buto kambaryje oro temperatūra nukrito iki 12 laipsnių Celsijaus. Namą, kuriame gyvenu, renovavo, ir jau dabar galvojau, kad pavasarį tikrai neteks šalti. Pasirodo, klydau. Šiemet jau balandžio 10 dieną baigus šildymo sezoną orai greitai atvėso, o paskui juos ir butai. Didįjį penktadienį sužinojęs, kad atšalus orams vėl įjungiamas šildymas mūsų rajone, labai apsidžiaugiau. Pasirodė per anksti džiūgavau, nes išgirdau, kad trijų gyvenamųjų namų gatvėje, kur gyvenu, nešildys ir žvarbti teks ne tik Didįjį penktadienį ir Didįjį šeštadienį, bet ir per šv. Velykas. Taip ir buvo. Atkentėję keturias dienas nors po švenčių sulaukėme geros naujienos: šildymas antradienį vis dėlto buvo įjungtas. Kaip sakoma, ačiū ir už tai. Bet visgi kyla pagrįstų klausimų. Kam reikėjo taip anksti išjungti šildymą žinant, kad atšalimas mūsų geografinėje platumoje tokiu metų laiku yra įprastas dalykas? Kaip galima pasitikėti ilgalaikėmis orų prognozėmis žinant, kad jos toli gražu nėra patikimos? Ar labai reikėjo skubėti baigti šildymo sezoną, o nepalaukti bent savaitę kitą, kol orai iš tikrųjų atšils ilgesniam laikui? Ar savaite, ar dviem anksčiau išjungtas šildymas atneš labai jau didelę ekonominę naudą? Kiek sumokama už vaistus ir gydymą sušalus ir susirgus?
Labai norėtųsi tikėti, kad šie metai (praeiti metai, deja, gera pamoka netapo) bus gera pamoka tiems, kurie, pavasarį dar nesulaukę ilgesnio orų atšilimo, skuba išjungti šildymą. Juk ypač mažesni renovuoti namai greitai atšąla. Be to, reikia nepamiršti, kad juose gyvena daug senyvo amžiaus, ligotų asmenų. Iš aštuonių butų name, kuriame gyvenu, septyniuose butuose dienas leidžia pensininkai. 
Dar gūdžiu sovietmečiu, kai prisėsdavau paskaityti tėvų prenumeruojamų sovietinių laikraščių „Tiesos“ ar „Komjaunimo tiesos“ ir skaitydamas eilutes, perpildytas melo, kuo toliau, tuo labiau pasvajodavau apie laisvų ir demokratinių Vakarų pasaulio šalių dienraščius, kurie buvo leidžiami žodžio laisvės sąlygomis. Iš pradžių ta sąvoka – žodžio laisvė – atrodė labai patraukliai. Atrodė, rašai, ką nori, ir tiek. Gerokai vėliau atėjo mintys, kad ne taip jau ir rašai kas ant seilės užeina, nes rašydamas turi jausti atsakomybę dėl to, ką rašai. 
Tik dabar žvelgdamas į tokių valstybių, kaip Rusija ir Baltarusiją bei eilę kitų, žiniasklaidą, kurią itin stipriai kontroliuoja valdžios cenzūra, supranti, kokia laimė yra gyventi laisvės ir demokratijos sąlygomis. Tarp visų demokratijos suteikiamų laisvių bene labiausiai lemiančios mūsų dabartį yra judėjimo ir žodžio laisvės. Šios abi laisvės itin akivaizdžiai pastebimos. Naudodamiesi judėjimo laisve per visą laikotarpį nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iš mūsų šalies išvažiavo apie milijonas gyventojų. Kai kam tai tapo itin rimtu argumentu norint pavaizduoti, kaip blogai mes gyvename arba net teigti, kad prie ruso buvo geriau. Bet, mielieji, jeigu prie ruso būtų leidę laisvai važiuoti, kur nori, tai mūsų būtų likę visai mažai, nes tuomet dar labiau gyvenimo lygiu atsilikome nuo išsivysčiusių ir laisvų Vakarų šalių. Tik dėl atgautos nepriklausomybės važiuojame, kur norime. 
Žodžio laisvė taip pat slepia daug niuansų. Susiduriama su tokiu reiškiniu, kad gyvename ypatingos žurnalistų gausos laikais. Ką galima pavadinti tikru žurnalistu? Tikriausiai žmogų, baigusį žurnalistiką ir dirbantį žurnalistinį darbą. O kaip vadinti žmogų, nebaigusį žurnalistikos? Jeigu jis dirba žurnalistu ir daro tai gerai, kitų šios srities specialistų nuomone, ko gero, neapsiriksime ir jį pavadindami žurnalistu. Bet kiek pasitaiko žmonių, kurie nėra baigę žurnalistikos, bet dirba šį darbą manipuliuodami skaitytojų jausmais, juos klaidindami, būdami šališki, siekdami asmeninės naudos, gindami tam tikrų grupių interesus, kalančių pleištus tarp žmonių ir siekdami, kad jie tarpusavyje nesutartų. Tai išprovokavę ir matydami, kad jiems sekasi, net nebando slėpti piktdžiugos, neapykantos ir pagiežos. Dar didesnė bėda, kai tokie nieko bendro su žurnalistika neturintys tipai save laiko itin aukšto lygio žurnalistais! Tuomet visiškai prasilenkiama su realybe, ir pakvimpa didybės manija, kai save laikai niekuomet neklystančiu visažiniu. 
Praėjusios savaitės trečiadienį Lazdijuose lankėsi Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas, Seimo narys G. Landsbergis. Jis susitiko su Lazdijų meru A. Margeliu ir Lazdijų skyriaus nariais. Prieš bendrą susitikimą su skyriumi vyko A. Margelio ir G. Landsbergio pokalbis. Susitikime, kuris vyko savivaldybės salėje, dalyvavo gausus būrys partiečių – kelios dešimtys žmonių. Keista, bet tai, ką matė ir girdėjo daug žmonių, nelabai sutapo su tuo, ką apie šį susitikimą viename Lazdijų laikraštyje rašė pažįstama žurnalistė. Čia švelniai sakant. G. Landsbergio, Seimo narių M. Navickienės ir M. Adomėno bei mero A. Margelio ir Lazdijų konservatorių susitikimas buvo geranoriškas ir draugiškas, jame vyravo pagarbi ir jauki atmosfera. Keista, kad pati žurnalistė neatvyko į susitikimą, o gal ir neatvyko todėl, kad bijojo pamatyti, kad viskas klostysis taikiai ir gerai? O juk ji nenori to pripažinti, nes jai daug kartų geriau būtų nesibaigiantys skandalai ir nesutarimai. Tuomet galima priskaldyti dar daugiau malkų ir drabstantis purvais rašyti apie tai be galo, be krašto. 

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.