Seniūnės darbo sėkmė – sutarimas su savo žmonėmis

Seniūnės darbo sėkmė – sutarimas su savo žmonėmis

Česlova Šmulkštienė, Seirijų seniūnijos seniūnė.

Sigita Vaitkevičė
Tie, kam nors trumpam, nors pravažiuojant pro šalį teko pabuvoti Seirijuose, visuomet savo prisiminimus palydi susižavėjimo žodžiais. „Žinote, yra pas jus toks miestelis Seirijai – teko porą kartų ten būti. Kažkas nepaprasto...“ arba „Tik važiavom pro šalį ir papietauti sustojom. Tačiau likome sužavėti – šitiek gėlių ant kiekvieno kampo, šitiek visokių augalų. Kas juos ir prižiūri?“ Arba dar vienas: „Padėkokit tam žmogui, kuris taip tvarkosi jūsų Seirijuose – ajonui tas žmogus prideda labai daug balų“. Visos šios mintys – ne iš piršto laužtos. Jas išsakė Seirijuose viešėję žmonės. Vieni Česlovą Šmulkštienę, Seirijų seniūnijos seniūnę, gyrė savo giminaičiams, kiti – rajono vadovams, dar kiti nepatingėjo užsukti į seniūniją tam, kad patys padėkos žodžius išsakytų. Miestelio grožiu ypač lieka sužavėti tie, kurie po daugelio metų sugrįžta į gimtąsias vietas pavaikščioti savo jaunystės takais. Sugrįžta ir nustemba, kad mažas nušiuręs bažnytkaimis per daugelį metų ne sugriuvo, papilkėjo, o tapo jaukiu miesteliu. 
 
Ūkiškuose darbuose talkina pagarba žmonėms
Po visų šių pagyrimo žodžių „Dzūkų žinių“ skaitytojams jau reikia pristatyti ir visų šių Seirijų grožybių iniciatorę, idėjų autorę, darbų organizatorę, visuomet žvelgiančią truputį toliau į priekį (kad visus darbus ne tik suplanuoti, bet ir atlikti spėtų) Seirijų seniūnijos seniūnę Česlovą Šmulkštienę. Jau aštuoniolika metų ji vadovauja nemažai Seirijų seniūnijai, kurios teritorijoje ne tik puikūs miškai, bet ir visi patys gražiausi Dzūkijos krašto ežerai – Metelys, Obelija, Sagavas, Seirijis, vienas pakraštys Dusios ežero. Iš viso Lazdijų rajone Česlova Šmulkštienė, suvalkietė iš Vilkaviškio, jau gyvena per 40 metų. Kai po šių metų sausio 1 dienos buvo reorganizuota Šlavantų seniūnija ir jos kaimai padalinti Veisiejų ir Seirijų seniūnijoms, Seirijų seniūnija padidėjo 6 kaimais. Tad šiuo metų jų turi net 38. Gyventojų – kiek daugiau nei du tūkstančiai. Kiekvienas su savo svajonėmis, norais, problemomis. Vieni tas problemas bando įveikti patys ir tik kraštutiniu atveju kreipiasi į seniūniją. Kiti dažniau užsuka. Ne tik paprašyti pagalbos ar patarimo. Bet tiesiog todėl, kad pats gyvenimas juos čia atveda – taip vadinami viešieji darbai, atidirbimas už pašalpas. Kaip ir kiekvienoje seniūnijoje, šie žmonės – vieninteliai, tvarkantys Seirijų miestelį bei pagrindines jo gyvenvietes. Gerai ir sąžiningai tvarkantys. Todėl, nepaisant kai kurių iš jų minusų, seniūnė sako su visais sutarianti gerai. Ne tik sutarianti, bet ir gerbianti juos. „Reikėtų gerai pagalvoti, tačiau man atrodo, jog balso bendraudama su jais niekuomet nesu pakėlusi – pasikalbame ir dėl visko susitariame“, – sako Česlova Šmulkštienė. Beje, iškart priduria, jog ši pagarba – abipusė. „Man gera tai žinoti. Ne tik aš pati, net ir mano artimieji, bendradarbiai pastebi tą pagarbą. Gal todėl man visai nėra sunku bendrauti su įvairiausiais seniūnijos žmonėmis“, – sako seniūnė. Ji neslepia – savo žmonių galinti paprašyti bet kokios paslaugos, kuri yra pagal jų jėgas. Ir bus išgirsta. „Tai dėl to, kad ir aš pati jiems niekuomet nemeluoju, nežadu neįmanomų dalykų. O jei ir pažadu, tai visuomet ištesiu. Todėl ir jų drįstu prašyti“, – dalijasi savo darbo sėkmės paslaptimis Seirijų seniūnė.  
 
Miestelio grožis žmonių neprivilioja 
Bekalbėdamos prisimename pirmuosius jos darbo Seirijų seniūnės poste mėnesius. Prisimename rinkimus į šį postą. Tikra tiesa. Tuometinė rajono valdžia buvo sumaniusi tokį lyg ir eksperimentą – leido žmonėms balsuoti už pasirinktą seniūną susirinkimo metu. Seirijų miestelis, kuriame Česlova Šmulkštienė gyvena, beveik vienbalsiai tuomet pasirinko ją. Ir dabar nesigaili. Dėl jos veiklumo Seirijuose atsirado pats pirmasis rajone socialinių paslaugų centras, po kurio stogu glaudžiasi ir vaikų dienos centras. Jį savo apsilankymu viešnagės mūsų savivaldybėje metu yra pagerbęs ir teigiamai įvertinęs tuometinis Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Na, o vėliau buvo įgyvendinti kiti projektai. Daugybė projektų, dėl kurių Seirijai tapo pavyzdiniu miesteliu. Seirijų seniūnijoje veikia trys bendruomenės, tad veiklos seniūnijos žmonėms tikrai netrūksta. Be to, miestelis turi puikią biblioteką, kultūros namus – pastatai renovuoti, kabinetai – suremontuoti, jaukūs ne tik tiems, kurie čia dirba, bet ir tiems, kurie ateina praleisti laisvalaikio – šokti, dainuoti. Tačiau seniūnė apgailestauja, kad tų žmonių kasmet vis mažiau ir mažiau. Nesvarbu, kad Seirijų apylinkės žavios, kad miestelis – strategiškai labai geroje vietoje, iš kurios puikūs keliai veda į Alytų, Druskininkus, Lazdijus, gyventojų skaičius kasmet mažėja. „Šiuo metu Seirijuose gal tik kokie aštuoni šimtai gyventojų yra. O seniūnavimo pradžioje, 2000-aisiais metais, buvo gerokai per tūkstantį“, – sako seniūnė. Senoji karta miršta, jų vaikai čia parvažiuoja nebent savaitgaliais ar per atostogas. Tiesa, yra jaunimo, yra naujai atvykusių, pirkusių čia namus ir rimtai besikuriančių. Važiuoja dirbti į Lazdijus, Druskininkus ar Alytų, o gyvena Seirijuose. Mato šiame miestelyje daug privalumų. Seirijai ypač atgyja vasarą. Poilsiavietes aplink Seirijų ežerus čia turi žmonės iš Kauno, Vilniaus, Alytaus. Gausu seniūnijoje ir kaimo turizmo sodybų. Seirijų apylinkėse esančius ežerus ypač pamėgę žvejai. Seirijo ežere yra leidžiama plaukioti motorinėmis transporto priemonėmis, todėl šis ežeras tapęs dideliu traukos objektu. Žiemą vasarą Seirijį renkasi žvejai, čia atvykstantys ne tik iš mūsų, bet ir aplinkinių rajonų. Toje Seirijo pusėje, kuri glaudžiasi prie Seirijų miestelio, yra įrengtas paplūdimys, čia rajono savivaldybė pagal parengtą Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą ketina įrengti vandens transporto nuleidimo į vandenį vietą. 
 
Laukia dideli darbai
Kai kalba pakrypsta apie didesnius darbus, kurie planuojami artimiausiu metu Seirijų seniūnijoje, Česlova Šmulkštienė pirmiausia pasidžiaugia miestelio vandentvarkos projektu, kuris bus pradėtas įgyvendinti vos išaušus pavasariui. Jo metu į vieningą vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemą bus prijungta daugiau nei pusė miestelio gyvenamųjų namų. Pavasarį bus pradėta statyti ir stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė, kuri pradės veikti jau vasarą. „Po Žagarių kelio asfaltavimo – dar du dideli ir seniūnijai labai svarbūs darbai. Visa tai rodo, jog Seirijai rajono savivaldybės planuose nepamiršti ir nenurašyti. Tik reikia, kad žmonės įvertintų šią situaciją, kad norėtų čia gyventi“, – sako Seirijų seniūnijos seniūnė Česlova Šmulkštienė. Ji dar pasidžiaugia, jog prijungtos prie Seirijų seniūnijos Avižienių gyvenvietės žmonės gražiai gyvena ir puikiai tvarkosi savo aplinką. Ji tikisi, jog su visais jais taip pat pavyks gerai sutarti, kaip su Seirijų miestelio žmonėmis. Ir pagaliau pasidžiaugia šiemet miestelio centre pastatytu ir sausio 13-ąją, per Laisvės gynėjų dieną, atidengtu kryžiumi. Čia jau rajono savivaldybės merui Artūrui Margeliui reikia dėkoti. Visos Seirijų bendruomenės vardu seniūnė sako jam ačiū, nes idėja ir iniciatyva tikrai buvo jo. Gal dėl to tas kryžius taip greitai iškilo. Ir Veisiejų vyrai – Vytautas Žukauskas ir Zenonas Sabaliauskas – šaunuoliai, kad ąžuolą davė, meistrą surado. Tokia puiki kompozicija su tais dviems suoleliais – net ir metus planavęs taip gerai nesugalvosi. „Mes jau kryžiaus atidengimo šventei ten aplinką sutvarkėm, medelių pasodinom – žiema šiemet gera sodinimui. O pavasarį viską baigsim tvarkyti. Net didžiausi skeptikai, triukšmą „ant visos Lietuvos“ kėlę, turėtų likti patenkinti šia Seirijų vieta. Tik kad jie į kryžiaus šventinimo iškilmes neatėjo – gal pasidarė gėda...“ – kalbėjo Č. Šmulkštienė. 
Seirijų seniūnė tiki, jog blogos emocijos, nuotaikos yra trumpalaikės. O geri darbai gyvena ilgai, nes žmonės juos ir po daugelio metų prisimena.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.