Šiuolaikinių vaikų rykštė — regėjimo problemos

Šiuolaikinių vaikų rykštė — regėjimo problemos
Vieni svarbiausių sveikatos raidos tarpsnių yra vaikystė ir paauglystė. Tuo laikotarpiu vaiko elgsenos ir gyvensenos ypatybės turi labai didelės reikšmės vėlesnio gyvenimo kokybei. Šeima, darželis ir mokykla vaikui turi padėti suprasti, kad sveikata yra vertybė, kurią reikia saugoti bei kontroliuoti. Vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizė padeda kryptingai planuoti ir įgyvendinti sveikatos priežiūrą mokykloje, organizuoti ir įgyvendinti priemones, susijusias su ligų ir traumų profilaktika, taip padedant mokiniams saugoti ir stiprinti sveikatą. Duomenys apie mokinių sveikatos būklę gaunami iš statistinės apskaitos formos Nr. 0.27-1/a. „Vaiko sveikatos pažymėjimas“, kurį vaikai ugdymo įstaigoje turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 d.
Pagal mokyklose dirbančių mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistų pateiktus mokinių sveikatos pažymėjimų duomenis, 2017 m. Lazdijų rajono savivaldybėje daugiausiai moksleiviai turi regos (23,5 proc. patikrintų mokinių), kraujotakos (13,7 proc. patikrintų mokinių) ir laikysenos (6,3 proc. patikrintų mokinių)  sutrikimų. 
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro duomenimis, iš 2520 sveikatą šiais mokslo metais Lazdijų rajone pasitikrinusių vaikų 593 nustatyti regos sutrikimai. Tai reiškia, jog su regėjimu susijusių sveikatos problemų turi  kas ketvirtas moksleivis. Regos sutrikimų turi 20 proc. 1–4 klasių moksleivių, 25,7 proc. 5–8 klasių moksleivių ir net 28,5 proc. 9–12 klasių moksleivių. Lyginant su pernai metais, regos problemų turinčių vaikų padaugėjo 5,4 proc. Tarp moksleivių vyrauja tiek trumparegystė, tiek toliaregystė. Šioje srityje Lazdijų rajonas nesiskiria nuo visos Lietuvos. Regos sutrikimai yra dažniausia ir vis dažnėjanti moksleivių sveikatos problema visoje šalyje.
Norint išvengti vaiko regos sutrikimų, labai svarbu yra profilaktika. Nereikėtų pasikliauti vien tik privalomais kasmetiniais moksleivių sveikatos patikrinimais. Ne tik šeimoje, bet ir mokymo įstaigose vaiką riekia stebėti – galbūt jis įtartinai dažnai mirksi, akytės ašaroja, yra paraudusios, vaikšto prisimerkęs ar bandydamas įžiūrėti daiktus prisitraukia pernelyg arti. Atsiradus bet kokiems įtartiniems požymiams būtina kreiptis į specialistus.
Tėveliams, norintiems išvengti savo vaikučio regos sutrikimo, reikėtų atkreipti dėmesį į du didžiausius mažųjų akyčių priešus – kompiuterį ir televizorių. Svarbu ne tik tai, kiek laiko vaikas praleidžia prie šių prietaisų, bet ir koks yra atstumas tarp akių ir ekrano, kaip vaikas sėdi ir panašūs niuansai.
Dažnai didžiąją dienos dalį praleidžiame žiūrėdami į kompiuterio, televizoriaus ekranus, tad natūralu, jog trumparegių daugėja. Televizorius dažniausiai žiūrimas būnant prie jo per arti. Kitas dalykas – kompiuterizacija. Pradinukams rekomenduojama per dieną prie kompiuterio praleisti ne daugiau kaip valandą – ir tai su pertraukėle.
Kaip dar galime padėti savo akims? 
Poilsiaukime gamtoje, neužterštoje aplinkoje, laikykimės dienos ir poilsio režimo, užsiimkime atpalaiduojančia, mėgstama veikla. Ribokite darbo kompiuteriu laiką, televizoriaus žiūrėjimą. Neskaitykite valgydami, važiuodami ar gulėdami lovoje. Skaitant knygą ar rašant prie kompiuterio stalo, patariama šiek tiek sumažinti bendrą patalpos apšvietimą ir naudoti stipresnį vietinio apšvietimo šaltinį, pavyzdžiui, stalinę lempą. Yra daug būdų akims stiprinti. Tik reikia nepamiršti rūpintis savimi: valgyti morkas ir mėlynes, žalias lapines daržoves bei kalcio turinčius produktus, taip pat kuo daugiau būti gryname ore. Tuomet organizme išsiskiria medžiagos, kurios stabdo trumparegystės progresavimą. Tie, kuriems jau yra skirti akinukai, privalo ir mankšteles daryti, ir gryname ore daugiau būti.
 
Parengė Laima Strašinskienė,
Lazdijų rajono savivaldybės  visuomenės sveikatos biuro specialistė

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.