Teismas spręs, ar konfiskuoti 18 žirgų iš netinkamai juos prižiūrinčio Teizininkų ūkininko

, Vaidotas Morkūnas
Teismas spręs, ar konfiskuoti 18 žirgų iš netinkamai juos prižiūrinčio Teizininkų ūkininko
Valstybinės Maisto ir veterinarijos tarnybos interneto tinklapyje rašoma, kad rajono policijos pareigūnai šių metų kovo 22 dieną pateikė medžiagą apylinkės teismui, kad priimtų sprendimą paimti arklius iš ūkininko, gyvenančio Teizininkų kaime, ir perduoti juos asmenims, galintiems pasirūpinti gyvuliais. Teismo posėdis numatytas šių metų birželio 13 dieną. 
„18 arklių laikantį ūkininką nuspręsta patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, nes inspektoriai, ne kartą tikrinę šio ūkininko arklių laikymo vietą ir priežiūros sąlygas, visais atvejais nustatydavo rimtų pažeidimų. Minėtame ūkyje laikomi arkliai nepakankamai šeriami ir girdomi, sulysę, laikymo vietose per retai šalinamas mėšlas, ne visiems gyvuliams skirtas pakankamas plotas, jie nesužymėti mikroschemomis. 
Reaguodami į gyvūnų globėjų reakciją ir siekdami užtikrinti gyvūnų gerovės reikalavimų laikymąsi iki kol bus priimtas teismo sprendimas, rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nuolat stebi šį ūkį. Š. m. birželio 4 dieną apsilankę arklių laikymo vietoje, inspektoriai nustatė, kad šiuo metu gyvuliai ganosi laukuose, turi pakankamai pašaro, vandens, jų būklė pagerėjusi“, – rašoma oficialiame pranešime.
Vakar kalbintas rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Auridas Marcinkus teigė, kad Teizininkų kaime žirgai netinkamai prižiūrimi jau nuo 2015 metų. „Ūkininkas dėl žirgų nepriežiūros  yra ne kartą baustas, tačiau išvadų nepadarė, todėl dėl žiauraus elgesio su gyvūnais kreipėmės į teismą. Šio mėnesio pradžioje vėl teko lankytis žirgus laikusio ūkininko ūkyje, vėl apžiūrėjome žirgus, kurie išvesti dabar ganosi lauke. Kol vasara, žolės yra, nėra tokios tragiškos situacijos, tačiau pasibaigus ganymosi laikotarpiui vėl gali prasidėti sunkumai. Kadangi dalis jo laikomų žirgų nėra ženklinti, mes jį kvietėmės į tarnybą tai padaryti. Jeigu neatvyks, imsimės griežtesnių priemonių. Taip pat lauksime teismo sprendimo. Dar 2015 metais įkalbėjome šį ūkininką tris silpniausius išbadėjusius žirgus perduoti Žirgų globos asociacijai, tačiau jie neišgyveno. Nors esam ne kartą su juo bendravę, kalbėję, prašę gerinti žirgų laikymo sąlygas, pasirūpinti pašaru jiems, netgi baudę dėl to, tačiau jis laikosi keistos filosofijos, aiškina savo, ir viskas. Jis nieko nepripažįsta. Sudėtinga“, – sakė A. Marcinkus. 
Tuo tarpu vakar kalbinta Žirgų globos asociacijos valdybos narė Olga Choroškova teigė jau du kartus buvusi šiame ūkyje – žiemą ir dabar. „Ūkininkas šiuo metu laiko 18 žirgų, 5 jauniklius. Jie ganėsi pievose. Tačiau 4 žirgams akivaizdžiai reikia veterinarinės pagalbos, todėl su veterinarijos specialistu dar kartą važiuosiu apžiūrėti. Gali paaiškėti, kad ir kitiems reikės rimtesnės pagalbos. Tuo tarpu kai pirmą kartą šių metų vasario mėnesį lankiausi šiame ūkyje, pakraupau nuo vaizdų, kokiomis sąlygomis jie laikomi. Prisimenu, tada ūkininkas žirgus laikė dviejuose tvartuose. Vieną parodė, o kitą suradome tik padedant policininkams, nes savininkas bandė nuslėpti. Žirgai buvo laikomi ankštuose garduose, kurie nebuvo išmėžti, net atsigulti negalėdavo. Jokio maisto jie neturėjo, todėl rupšnojo šiaudus iš mėšlo. Savininkas sakė, kad vandenį jiems nešiodavo kibirais. Dar keisčiau ūkininkas aiškina, kodėl tokiomis žiauriomis sąlygomis juos laiko. Girdi, jis atlieka eksperimentą ir tikisi išvesti labai ypatingą ištvermingą žirgų veislę. Tai jeigu jau atlieka eksperimentus, tai turėtų visų pirma gauti leidimus tą daryti. Kita vertus, labai abejoju, ar iš pusbadžiu laikomų žirgų galima išvesti naują ištvermingą žirgų rūšį. Tai akivaizdus žiaurus elgesys ir tokie bandymai vieną kartą turėtų baigtis. Dar vienas faktas: iš 18 laikomų žirgų tik penki yra užregistruoti, turi mikroschemas. Vėlgi savininkas kitus registruoti kategoriškai atsisako, nes, jo manymu, mikroschemos, kurios įsegamos po oda, jo augintiniams kenkia. Kadangi dalis žirgų nėra registruoti, negalima atsekti jų kilmės, neaišku, iš kur ūkininkas juos gavo. Taigi, ūkininką sunku įtikinti, kad tokiomis sąlygomis augindamas žirgus jis pažeidžia įstatymus, augintinius tiesiog marina“, – sakė žirgų globos asociacijos atstovė.
O. Choroškova pasakojo, kad 2015 metais paimti iš šio ūkininko trys silpniausi žirgai neišgyveno, nors juos ėmėsi globoti žirgų globos asociacija. Vienas žirgas su gangrenuojančia koja buvo išvežtas į Alytų, bet ten greitai nustipo. Kiti du neišgyveno dėl visiško išsekimo, nes neveikė vidaus organai. Vienas iš jų atsigulė ir jau nepajėgė atsistoti. Veterinarijos specialistai atliko kritusių žirgų  skrodimus, turiu jų išvadas“, – nuogąstavo Žirgų globos asociacijos atstovė.
Besirūpinanti žirgais moteris sakė, kad buvo pirmame teismo posėdyje, kuriame buvo pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje ūkininkas kaltintas žiauriu elgesiu su gyvūnais. Posėdis buvo atidėtas iki birželio 13 dienos. „Aš tikiuosi, kad teismas priims sprendimą ir konfiskuos iš ūkininko šiuos žirgus. Aišku, tai kraštutinis ir radikalus sprendimas, bet negalima palikti žirgus toliau kankintis. Juk jau treji metai tęsiasi tokia situacija. Man atrodo, prieita prie to todėl, kad Lazdijų rajono Maisto ir veterinarijos tarnyba anksčiau nesiėmė reikiamų priemonių, kad toks žiaurus elgesys su žirgais baigtųsi. Mūsų asociacijos 
pareiga kovoti su tokiais reiškiniais, viešinti tokius žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus“, – yra įsitikinusi žirgų globos asociacijos valdybos narė. 

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.