Tuberkuliozė – klastinga liga

Tuberkuliozė – klastinga liga
Kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu minima Tarptautinė tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti gyventojus apie šią pavojingą ligą. 
Tuberkuliozė (kitaip dar vadinama „džiova“) – viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, sąlygojančių didelį mirtingumą. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas). Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis (Mycobacterium tuberculosis). Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. 
 
Kas yra tuberkuliozė?
Tuberkuliozė (lot. tuberculum – mazgelis) – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, kad pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijų, patekusių į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis (skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽIV/AIDS), nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.
 
Ligos priežastys
Pavojingiausi yra atvira plaučių tuberkulioze sergantys, kosintys ir taip tuberkuliozės sukėlėjus skleidžiantys asmenys. Užsikrėtimo riziką stiprina didelė sukėlėjų koncentracija ore, ilgas kontaktas su sergančiuoju. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Tuberkulioze suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus. Didžiausia rizikos zona yra besivystančios pasaulio šalys, kur nėra tinkamų higienos sąlygų, didelė drėgmė. Padidėjusią riziką užsikrėsti taip pat turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su užkrėstais pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, emigrantų, kurių šalyse paplitusi tuberkuliozė, tankiai gyvenamos teritorijos, neturtingai gyvenanti, negaunanti pakankamos medicininės pagalbos visuomenės dalis. Toks gyvenimo būdas lemia sumažėjusį organizmo atsparumą ir padidėjusį imlumą tuberkuliozės sukėlėjui; tuberkuliozei yra būdingas labai ryškus socialinis pobūdis. Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų.
 
Tuberkuliozei būdingi simptomai:
• karščiavimas, ligos pradžioje nedidelis, iki 37,5°; 
• skausmas krūtinėje, pečių plote; 
• apetito stoka, svorio kritimas;
• nuovargis; 
• kosulys: sausas ar su skrepliais, trunkantis ilgiau nei savaitę;
• prakaitavimas. 
 
Tuberkuliozės profilaktika
Jei jūs žinote (ar manote), jog turėjote kontaktą su sergančiu tuberkulioze asmeniu, nedelsdami atvykite į tuberkuliozės kabinetą pasitikrinti. Gydytojai atliks reikiamus tyrimus ir nustatys, ar nesusirgote tuberkulioze.
Šiais metais, kaip ir pernai, PSO ragina „Susivienyti prieš tuberkuliozę“. Tokia 2017 m. dienos tema. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje.
Siekiant išvengti tuberkuliozės labai svarbu laikytis asmens higienos kontaktuojant su sergančiu asmeniu. Kiekvienam suaugusiajam ir vaikui būtina stiprinti imuninę sistemą: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore.
 
Parengta pagal: http://www.tuberkulioze.eu, http://www.ulac.lt
Parengė: Laima Strašinskienė,
Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.