Ugnė Petrovaitė: „Linkiu nuolat kvėpuoti pilietiškumu“

, Algimantas Mikelionis
Ugnė Petrovaitė: „Linkiu nuolat kvėpuoti pilietiškumu“

Ugnė Petrovaitė.

Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos abiturientė Ugnė Petrovaitė yra ne tik gera mokinė ir stropi Šaulių sąjungos narė, bet ir apie save ir savo gyvenimo tikslus ne pagal amžių brandžiai pasakojanti mergina. Praėjusią savaitę Ugnė Petrovaitė pateko tarp Konstitucijos egzamino nugalėtojų. Ji savo amžiaus grupėje užėmė antrąją vietą. Geriausiai Konstitucijos egzamine pasirodžiusius šalies piliečius pasveikino Konstitucijos egzamino globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir teisingumo ministrė Milda Vainiutė.
„Dzūkų žinios“ nutarė pakalbinti U. Petrovaitę.
 
– Ugne, šiuo metu mokaisi Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos baigiamojoje klasėje. Papasakok savo dar ne itin ilgo gyvenimo biografijos faktus.
– Veisiejų Sigito Gedos gimnazijoje mokytis pradėjau nuo penktos klasės. Galiu pasakyti, kad mano biografija niekuo nesiskiria nuo tipinio moksleivio, tad be užsiėmimų, organizacinių veiklų, konkursų ir olimpiadų, kuriuose dalyvauju, gyvenu tokia pačia rutina, kaip ir visi.
 
– Kokia veikla užsiimi mokykloje, kokie dalykai labiausiai patinka? Kaip kito tavo pomėgiai nuo pirmos klasės iki dabar?
– Iš mokyklos disciplinų neišskirčiau nei vienos, kuri trauktų daugiau ar mažiau. Man artimesnė homo universalis idėja, tad domina tiek literatūra, tiek fizika. Tiesa, be Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos lankau ir neakivaizdines chemijos ir fizikos mokyklas, priklausau biologų sandraugai, be to, yra dalykų, kurie nors ir antraeiliai, nedėstomi mokykloje, tačiau užima svarbią vietą mano dienotvarkėje – tai lotynų kalba ir ekonomika. Dėl kartais pasireiškiančio pragmatizmo ir polinkio įsikibti ir nepaleisti mano pomėgiai per visus dvylika metų kito tik laiko sąnaudų atžvilgiu ir tuo, jog įsitraukiau į pilietinę veiklą. Anksčiau daugiausia laiko skirdavau skaitymui, pianino pamokoms, žaidimui šachmatais, rečiau sportuodavau. Dabar rečiau žaidžiu šachmatais ir groju pianinu, užtat tiek pat ir net daugiau laiko skiriu skaitymui, fizinei veiklai, dalyvavimui Šaulių sąjungos veikloje, tad džiaugiuosi galėdama pakankamai gerai suderinti fizinį ir protinį darbą.
 
– Kas paskatino įstoti į Šaulių sąjungą? Nuo kelerių metų tapai šaule?
– Į Šaulių sąjungos veiklą įsitraukiau būdama 15 metų. Preteksto, dėl kurio taip atsitiko, tikrai nepamenu. Galėčiau paminėti meilę tėvynei, bet pastaroji turėtų būti suvokiama kaip nesąlyginis refleksas ir savaime kylanti idėja. Tad prielaida, jog viskas įvyko savaime, būtų tiksliausia.
 
– Šaulių sąjungos nariu, man atrodo, gali tapti žmogus, kuris be galo myli savo tėvynę, t. y. Lietuvos patriotas. Kas tau įskiepijo patriotizmą?
– Galiu pasidžiaugti, jog užaugau pilietiškoje šeimoje: tėvai ir močiutės nuolat puoselėjo lietuvybę ir tradicijas. Emocijos, nors tyliai, bet vis tik prasiveržė davus jaunojo šaulio pasižadėjimą ir pirmą kartą užsivilkus uniformą. Nuo tada nejaučiu didesnės garbės ir pasididžiavimo, nei būti Lietuvos Respublikos piliete.
 
– Susiformavęs stereotipas, kad karys – tai vyriška profesija. Aš irgi taip manau. Ką apie tai gali pasakyti?
– Nevertėtų apkrauti savo kasdienybės stereotipais. Sutinku, kad fiziniu pajėgumu moterys skiriasi nuo vyrų, tačiau kario profesija reikalauja ne vien fizinės ištvermės, bet ir proto. Vieni turi įgūdžių, kurių neturi kiti, tad tam, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas, reikalinga komanda, sudaryta iš kuo universalesnių asmenybių, papildančių viena kitos trūkumus.
 
– Kaip bendrauji su vaikinais šauliais? Kiek tai skiriasi nuo bendravimo su merginomis šaulėmis?
– Bendravimas tiek su merginomis, tiek su vaikinais skiriasi tik tuo, jog su vaikinais turime daugiau bendrų interesų, dėl to lengviau mezgasi pokalbis. Vis dėlto nei vienas nesijaučiame pranašesnis, tarpusavyje palaikome tvirtus santykius, kadangi esame viena didelė šeima, kurioje kiekvienas lygus, bet kartu ir išskirtinis savo asmenybe.
 
– Ką tau davė ir duoda kaip žmogui buvimas Šaulių sąjungoje? 
– Labai dažnai klausiame, kokia mums iš to nauda, tačiau pamirštame, jog ne tik galime siekti naudos, bet ir patys būti naudingi. Iš savo perspektyvos gaunu galimybę atitrūkti nuo kasdienybės ir išeiti iš komforto zonos. Niekas kitas taip neužgrūdina gyvenimui ir nepriartina prie realybės, kaip kraštutinumai. Kalbant apie visuomeninę perspektyvą, kartu su kitais šauliais atliekame pilietinę veiklą: savanoriaujame, nesibodime ištiesti pagalbos ranką, nesvarbu, būtume su uniforma ar be jos.
Tiesa, laikausi nuostatos, jog neprivalai priklausyti pilietinei organizacijai, jei nori elgtis pilietiškai. Uniforma ir keliami reglamentai įpareigoja, bet nepamirškime, jog humaniškumas ribų neturi. 
 
– Kas yra tavo herojai? Istorinės asmenybės, judėjimai (savanoriai, partizanai, Sausio 13-osios dalyviai) ar gal kas nors iš dabartinių žmonių?
– Kaip ir kiekvienas, turiu daug idealų, kuriais žaviuosi: tai ir sukilimų, Nepriklausomybės kovų dalyviai, knygnešiai, partizanai, bendrai – kovotojai už Lietuvos laisvę, nepriklausomybę, lietuvišką žemę ir žodį, taip pat Lietuvos tautinio atgimimo veikėjai. Vis tik didžiausi herojai yra mano šeima, o tiksliau tėtis – geriausias pilietiškumo, humanizmo ir erudicijos pavyzdys. Kasdien matydama, kaip negailėdamas savo jėgų ir laiko jis didina visuomenės gerovę, lygiuojuosi tik į jį.
 
– Netrukus baigsi gimnaziją. Ką planuoji veikti po jos?
– Baigusi gimnaziją save realizuosiu medicinos studijose. Tiesa, mano dabartinės padėties kontekste skambės paradoksaliai, tačiau planuoju ilgesniam laikui išvykti į užsienį. Vis tik nežadu ten užsibūti, kadangi vien pagalvojus apie emigraciją, galima pradėti sirgti tėvynės ilgesio liga. Pasisėmusi žinių ir inovatyvių idėjų grįšiu į Lietuvą ir dirbsiu visuomenės labui.
 
– Ko palinkėtum mokiniams ir jauniesiems šauliams? 
– Moksleiviai, išlikite tikri ir būkite patys sau autoritetu gyvenime. Niekas kitas taip nepapildo neigiamo žmonijos paveikslo, kaip uždarumas, bandymas būti kažkuo kitu ir baimė klysti. Mokykitės į save žiūrėti iš šalies, nebijokite keisti stebėjimo kampo – taip galėsite analizuoti savo klaidas, o tai – pirmas žingsnis asmeninio tobulėjimo link. Pradėdami nuo savęs patys pastebėsite, kaip keičiasi ir visuomenė.
Broliams ir sesėms šauliams bei Lietuvos piliečiams linkiu ne tik retkarčiais įkvėpti pilietiškumo, o nuolat juo kvėpuoti.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.