Veisiejietis sužvejojo 37 kilogramų šamą

, Vaidotas Morkūnas
Veisiejietis sužvejojo 37 kilogramų šamą

Petras Grabauskas su šamu milžinu, kuris pagautas Veisiejo ežere. (Teisučio Targausko nuotr.)

Praeitą savaitę Veisiejų miestelio gyventojui Petrui Grabauskui žvejyba Veisiejo ežere buvo itin sėkminga: jis pagavo 37 kilogramų šamą. Laimikio ilgis buvo 1 metras 84 centimetrai. Užkietėjęs žvejys, žvejojantis nuo pat vaikystės, sakė, kad anksčiau šamų yra pagavęs ir didesnių – per 40 kilogramų sveriančių, bet pripažino, kad tokiu metu, pavasarį, retai pasitaiko tokią žuvį pagauti.
„Žvejyba tą dieną truko gana neilgai, gal daugiau negu 20 minučių. Išplaukiau su valtimi, gal tik porą minučių su specialia kvakle padaužiau į vandenį, paviliojau ir užkibo. Gal pataikiau, kai norėjo maisto. Šamą gaudžiau  meškere, stipriu valu, jūrine rite, tad ištraukti jį nebuvo problemų – gal per 12 minučių ištraukiau. Žinojau vietą, kur šamai laikosi, turėjau gerą šamų viliojimo įrankį – kvaklę – ir sėkmė atėjo. Galiu tik pasakyti, kad su pirktinėmis kvaklėmis gali prisivilioti ir pagauti, na, gal 10 kilogramų ar šiek tiek didesnį šamą, tačiau daugiau sveriančių įspūdingų laimikių nelabai pagausi. Todėl aš kvaklę iš obels darausi pats. Apskaičiavau, kad ją išdrožti reikia dviejų dienų. Turi būti labai tikslus – kampus sutaikyti, formą ir t. t. Tai juvelyro darbas, nes ji turi atitinkamą garsą skleisti ir vilioti šias žuvis. Iš tiesų šamą pagauti nėra taip paprasta, reikia daug niuansų žinoti, daug literatūros perskaityti. Aš tuo domiuosi. Beje, reikia daug kitokių žuvų pagauti – lydekų, karšių, turėti patirties, tuomet gali ir šamus gaudyti bandyti. Buvo tokių, kurie iškart norėjo jų pagauti, tačiau nieko neišėjo ir jie žvejybą metė. Patirties ir kantrybės reikia, o kartais dar ir sėkmė turi nusišypsoti“, – pasakojo P. Grabauskas.
Ne vieną šamą ištraukęs veisiejietis pasakojo, kad šamas išgyvena 100 metų ir daugiau, todėl gali užaugti ir 100 kilogramų ar daugiau svorio. „Knygoje apie Kapčiamiestį esu skaitęs, kad apie 1920 metus Veisiejo ežere buvo pagauta įspūdingų šamų, sveriančių apie 100 kilogramų. Juos pardavinėdavo žydai. Taigi, Veisiejo ežere jau tuomet buvo ir dabar tikrai yra nemažai tokių žuvų. Ir labai didelių. Taip pat šamų yra ir Niedaus bei Naudorio ežeruose. Net Snaigyno ežere nardytojai su specialia įranga yra nufilmavę įspūdingo dydžio šamų. Taigi mūsų ežeruose šių itin gražių žuvų yra nemažai“, – sakė prityręs žvejys.
Veisiejietis sakė, kad šios žuvys gyvena giliai, todėl jas sunku pagauti. Galima sužvejoti, kai ieško maisto. Masalas – varlė ir kitoks.
Paklaustas, ką daro su sugautu šamu, užkietėjęs žvejys sako, kad mėgsta žuvį, todėl vieną kitą laimikį  valgo. „Būna, kad 10 kilogramų sveriančius ir didesnius šamus parvežęs paleidžiu į Ančios ežerą, draugo tvenkinį ar į kitus ežerus. Tegul gyvena, juk tai reto grožio žuvys“, –  sakė veisiejietis. 
Kalbintas veisiejietis teigė esąs žvejys ligonis, užsikrėtęs šia liga visam gyvenimui, todėl žvejos toliau ir stengsis pagauti dar įspūdingesnių laimikių.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.